Gdzie znajduje się wątroba? Jak rozpoznać ból wątroby?

Mężczyzna którego boli prawy bok

Wątroba to jeden z ważniejszych organów w naszym ciele. Pełni istotną rolę, jednocześnie będąc największym gruczołem w organizmie. Wspomaga wiele procesów innych organów i z tego powodu jest nam bardzo potrzebna do życia. Gdzie się jednak znajduje? Jakie są objawy, przyczyny i sposób leczenia chorej wątroby?

Wątroba – gdzie jest?

Jedno z częstszych pytań dotyczy tego, gdzie leży wątroba. Warto pamiętać jednak, że to nie tyle narząd co gruczoł i to w dodatku największy w naszym ciele. Jeżeli chodzi o jego umiejscowienie, to znajduje się po prawej stronie tuż pod łukiem żebrowym i nad przeponą. Częściowo zachodzi także na lewą stronę, a już pod nią znajduje się żołądek. Nad wątrobą z kolei umiejscowione jest serce oraz płuca.

Jakie funkcje pełni wątroba?

Wątroba pełni wiele ważnych funkcji, istotnych dla prawidłowego działania naszego organizmu. Można je łatwo wymienić:

  • Funkcja detoksykacyjna – chyba najważniejsza – wątroba neutralizuje toksyny, jak choćby alkohol i amoniak, a także metabolizuje leki
  • Wytwarzanie żółci – jest to substancja niezbędna to trawienia tłuszczy
  • Funkcja odpornościowa – pochłania cząstki z tkanek i tych dostających się z zewnątrz, chronić przed bakteriami i stanami zapalnymi
  • Funkcja zapasowa – odkłada niezbędne dla organizmu zapasy energetyczne
  • Funkcja magazynująca – gromadzi witaminy A, D, witamin z grupy B oraz K, a także żelaz i inne mikroelementy
  • Funkcja termoregulacyjna – to narząd o najwyższej temperaturze w organizmie
podobne:  CRP – norma badania krwi. O czym świadczy podwyższone CRP?

Jak rozpoznać ból wątroby

Czy wątroba może w ogóle boleć? Nie do końca. Jest to pojęcie często używane, choć w rzeczywistości nie ma możliwości, by wątroba bolała nas w sposób bezpośredni. Dlaczego? Powód jest prosty – nie jest ona unerwiona, co za tym idzie, nie może boleć. Co innego jednak w przypadku błony pokrywającej wątrobę – to ona może dawać wrażenie dolegliwości bólowych i najczęściej wiąże się z jej nadmiernym rozciągnięciem. Dochodzi do tego wówczas, gdy wątroba w wyniku uszkodzenia, powiększenia czy toczącego się zapalenia naciska na błonę, zwaną torebką. Odczuwamy wtedy ból w prawym boku tuż pod żebrami.

Jakie są objawy chorej wątroby?

Ból po prawej stronie najczęściej jest już objawem zdecydowanie bezpośrednim. Trzeba jednak pamiętać, że wiele chorób związanych z wątrobą przez długi czas rozwija się bezobjawowo, albo daje objawy mniej typowe. Gdy choroba się rozwija, pojawiają się inne oznaki, że coś może być nie tak. Zalicza się do nich zmęczenie, apatię, senność, depresję czy zaburzenie koncentracji.

podobne:  Jakie są pierwsze objawy depresji? Jak rozpoznać i leczyć depresję?

Jakie są przyczyny chorej wątroby?

Przyczyny choroby wątroby mogą być różne, w zależności od różnych czynników. Najczęściej mówi się o chorobach alkoholowych wątroby, marskości wątroby, wirusowym zapaleniu wątroby (A, B i C) i raku wątroby. Doprowadzić do tego może niezdrowy tryb życia, nadmierne spożycie alkoholu oraz potraw tłustych i ciężkostrawnych. Długotrwałe zażywanie leków także znacząco obniża funkcjonalność wątroby i ją obciąża. Często przyczyną są także predyspozycje genetyczne (w rodzinie występowały choroby wątroby).

Jak leczyć chorą wątrobę?

Chorą wątrobę leczy się na różne sposoby w zależności od przyczyny i rodzaju zachorowania. Potrzebna jest więc dokładna diagnoza, by móc właściwie dobrać terapię. Bardzo istotna jest także właściwa dieta i obok odpowiednio dobranych leków, warto także sięgać po zdrowe produkty oraz zioła. Potrawy powinny być gotowane lub duszone, warto wybierać też warzywa: marchew, buraki, pomidory, sałatę, jabłka oraz banany. Poleca się także spożywanie chudego mięsa, głównie drobiu oraz ryb (mintaj czy dorsz). Odtłuszczone jogurty, kefiry oraz białe sery również są zdrowe dla wątroby.

podobne:  Choroba zawodowa, czyli jakie popularne choroby zawodowe znamy?

Jeżeli chodzi o zioła na wątrobę, świetnie sprawdzi ostropest plamisty, wyciąg z karczocha i wyciąg z korzenia cykorii. Pomóc może także wyciąg z zielonej herbaty. Wspomogą one wytwarzanie żółci i odtruwanie organizmu, wspomogą trawienie oraz usuwanie toksyn i wolnych rodników. Przede wszystkim jednak wspomogą regenerację wątroby i zahamowują procesu włóknienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *