Niskie ciśnienie a zapaść, co warto wiedzieć?

kobieta trzyma sie za glowe

Masz niskie ciśnienie i obawiasz się, że może to prowadzić do zapaści? Zastanawiasz się, jak zapobiegać ostrej niewydolności krążenia? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat związku między hipoksją a objawami zapaści serca.

Kiedy mówi się o niskim ciśnieniu krwi?

Ciśnienie krwi jest określane przez dwie wartości — ciśnienie skurczowe i ciśnienie rozkurczowe. W przypadku kobiet prawidłowe ciśnienie krwi mieści się w granicach od 90/60 mmHg do 139/89 mmHg. Natomiast normy właściwego ciśnienia dla mężczyzn wynoszą od 100/70 mmHg do 139/89 mmHg. Spadek ciśnienia tętniczego poniżej dolnych wartości określa się jako niedociśnienie, jednak nie zawsze musi stanowić powód do niepokoju. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku klika razy dokonać pomiaru, ponieważ czasami niskie ciśnienie występuje jedynie chwilowo i może wynikać z przemęczenia.

Zależność między niskim ciśnieniem a zapaścią

Nie da się ukryć, że między niskim ciśnieniem a zapaścią istnieje bezpośredni wiązek, ponieważ jedną z przyczyn niewydolności krążenia jest właśnie niedociśnienie, czyli hipoksja. Może ona mieć podłoże genetyczne i ujawniać się w przypadku prowadzenia zbyt intensywnego trybu życia, który sprzyja odczuwaniu zmęczenia. Długo utrzymujące się niskie ciśnienie tętnicze to niestety równia pochyła do zapaści serca.

Jak zdiagnozować hipoksję? Przede wszystkim należy dokonywać pomiarów ciśnienia codziennie przez co najmniej 2 tygodnie. Nie zawsze jedna obie wartości będą poniżej normy, dlatego należy uważnie je obserwować, by wykryć pewne tendencje. Hipoksja może być objawem niektórych chorób takich jak niedokrwistość, niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy też schorzeń układu krążenia. Objawami niskiego ciśnienia najczęściej są zawroty i bóle głowy, ospałość, złe samopoczucie i omdlenia. Czasami pojawiają się również szumy uszne i mroczki przed oczami. W przypadku bardzo niskiego ciśnienia krwi występują także zimne poty, wzmożone pragnienie i ogólne osłabienie organizmu, które mogą być pierwszymi symptomami zapaści krążeniowej.

Jak uniknąć zapaści przy hipoksji?

Hipoksję najczęściej reguluje się naturalnymi sposobami. Żeby uniknąć zastanawiania się, jakie ciśnienie prowadzi do zapaści, warto zadbać o pewne kluczowe kwestie, które pozwolą wyrównać jego poziom. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków. W ten sposób dostarczysz do organizmu odpowiednią ilość glukozy, która jest transportowana przez krew. Należy również pić dużo wody, która pobudza metabolizm i nawadnia organizm. Dobre rozwiązanie stanowi wprowadzenie aktywności fizycznej w postaci spaceru lub joggingu. Jeśli czujesz osłabienie i spadek ciśnienia, możesz także sięgnąć po naturalne napoje energetyzujące — kawę, sok z guarany czy też yerba mate.

Zbyt niskie ciśnienie prowadzi do zapaści, jednak przy zachowaniu zdrowej diety, prowadzeniu aktywnego trybu życia i regularnym kontrolowaniu ciśnienia tętniczego można uniknąć ostrej niewydolności krążenia. Czy znasz inne sposoby unikania ostrej hipoksji? Przedstaw swoje propozycje w komentarzu.

2 komentarze

  1. Ja męczę się z niskim ciśnieniem a zapaść jest moją największą bolączką. Bardzo się boję, że kiedyś mnie dopadnie 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *