Jak sprawdzić, czy był zawał serca? Jakie są objawy zawału?

zawał serca

Każdego roku w Polsce, ponad 80 tysięcy osób doświadcza zawału serca. To najczęstsza przyczyna śmierci w naszym kraju. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, jak rozpoznać zawał serca i jak pomóc osobie z zawałem.

Czym jest zawał?

Zawał serca, inaczej atak serca to zamieranie mięśnie sercowego. Dochodzi do niego na wskutek niedokrwienia przez zablokowaną tętnicę wieńcową. Wystarczy kilka godzin, by martwica zajęła całe serce. Naucz się rozpoznawać objawy zawału, dzięki temu możesz komuś uratować życie.

Objawy zawału serca

Objawy zawału serca są charakterystyczne, typowe objawy to między innymi promieniujący ból i ucisk w klatce piersiowej, pieczenie pod mostkiem, duszność, zimne poty, bladość, niepokój czy atak paniki, kołatanie serca, nudności i wymioty. Może zdarzyć się też utrata przytomności. Niestety zawał może też przechodzić bezobjawowo, nazywany jest wtedy niemym zawałem. Często przy cichym zawale nie towarzyszy nam charakterystyczny ból w klatce piersiowej, tylko ogólne uczucie osłabienia, bladość, kaszel, zawroty głowy, zimne poty, wymioty, bóle brzucha, czy drętwienie kończyn. Ponadto łatwo jest pomylić zapaść serca z zawałem. W naszym innym artykule możesz dokładnie sprawdzić, jakie są objawy zapaści serca. Nie ignoruj powyższych objawów, najlepiej w takiej sytuacji wezwać karetkę!

Pierwsza pomoc przy zawale

Jeśli jesteś świadkiem zawału, pierwszą rzeczą, którą powinieneś wykonać, jest zadzwonienie na numer alarmowy i wezwanie karetki. Dyspozytorowi musisz podać informacje o miejscu zdarzenia i stanie osoby chorej.

Osobę poszkodowaną należy poprosić o to, by usiadła. Możemy rozluźnić ubrania, by krew swobodniej przepływała. Nie możemy podawać płynów ani jedzenia, wyjątkiem jest aspiryna, która rozrzedza krew i może ograniczyć postęp martwicy serca. Poszkodowany w trakcie zawału może mieć atak paniki, nie należy jej opuszczać, a uspokoić. Jeśli osoba z zawałem serca nie oddycha, należy niezwłocznie wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową lub skorzystać z defibrylatora AED. Jeśli serce się zatrzyma, resuscytację trzeba wykonywać do przyjazdu pogotowia, lub aż chory zacznie oddychać. Jeśli pacjent oddycha, ale jest nieprzytomny, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej.

Jak sprawdzić, czy był zawał serca?

Do monitorowania pracy serca wykorzystuje się EKG, właśnie dzięki temu badaniu można też stwierdzić, czy zawał serca miał miejsce. Na czym polega badanie EKG? Pacjent jest podpięty elektrodami pod aparat, który monitoruje pracę serca. Lekarz na podstawie wyników badań EKG może stwierdzić, czy pacjent przeszedł zawał. Wszelkie odchylenia od normy będą widoczne. Jeśli zawał serca był rozległy i trwale uszkodził serce, to będzie on widoczny. Innym sposobem na sprawdzenie obecności zawału jest rezonans magnetyczny, na podstawie obrazu serca lekarze sprawdzają, czy zaszły w nim zmiany typowe dla zawału.

Powikłania po zawale

Jeżeli zawał był niemy, groźne mogą być powikłania z nim związane. Po zawale rośnie ryzyko tętniaka, który tworzy się w miejscu blizny po zawale, przyczynia się on do nieregularnej pracy serca. Po zawale może też pojawiać się dusznica bolesna, która ma podobne objawy co atak serca. Ważne jest monitorowanie stanu swojego zdrowia.

2 komentarze

  1. Wydaje mi się, ze zawał serca można także zdiagnozować na podstawie badań krwi. Wydaje mi się to dokładniejsze niż EKG, nie ufam za bardzo temu badaniu, jak mam być szczera…

  2. Moja mama miała taki cichy zawał, myślała, że ma po prostu cięższą migrenę, dowiedziała się o tym dopiero po kilku miesiącach…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *