Zapaść serca – objawy. Zapaść serca a zawał

lekarz trzymający w dłoniach stetoskop

Za zapaść serca uważa się ostra niewydolność pracy układu krążenia. Dochodzi do niej na skutek poszerzenia naczyń krwionośnych. W efekcie obniża się ciśnienie krwi, dodatkowo jest ona niewystarczająco nasycona tlenem oraz składnikami odżywczymi. Trwająca przez dłuższy czas zapaść jest stanem zagrażającym życiu chorego, dlatego konieczne jest zawiadomienie służb.

Przyczyny zapaści serca

Istnieje szereg schorzeń i sytuacji, które mogą przyczynić się do wywołania zapaści krążeniowej. Zaliczamy do nich:

  • choroby zakaźne,
  • krwotoki wewnętrzne lub zewnętrzne,
  • choroby układu krążenia – zwłaszcza zakrzepica,
  • zatrucia,
  • obfite wymioty oraz biegunka, doprowadzające do odwodnienia,
  • wstrząs: hipowolemiczny, kardiogenny, septyczny, anafilaktyczny lub neurogenny,
  • przyjmowanie niektórych leków np. wpływających na ciśnienie krwi,
  • picie wody morskiej,
  • gwałtowne wstanie po długim leżeniu.

Jakie są objawy zapaści krążeniowej?

W przypadku zapaści możemy zauważyć objawy zwiastujące jej nadejście. Zalicza się do nich: zawroty głowy, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, silne zaniepokojenie. Dodatkowo pojawić może się uczucie mrowienia w palcach dłoni oraz uczucie zimna. Warto zaznaczyć, ze przed zapaścią często pojawiają się nudności i wymioty. Należy jednak pamiętać, że to objawy nie muszą w 100% pojawić się przed zapaścią.

podobne:  Zapaść serca – przyczyny i objawy. Pierwsza pomoc przy zapaści krążeniowej

Klinicznymi objawami zapaści są: osłabienie, obniżeni ciśnienia krwi i słabo wyczuwalne przyspieszone tętno. Dodatkowo chory może odczuwać osłabienie oraz silne pragnienie. Jego skóra staje się blada lub sina, często pokrywa ją lepki pot. Czasem chorzy z zapaścią tracą przytomność na skutek niedokrwienia.

Leczenie zapaści serca

W przypadku wystąpienia objawów zapaści serca należy niezwłocznie skonsultować się z pogotowiem. Lekarz podając noradrenalinę może przerwać zapaść. Ponadto należy skupić się na poznaniu przyczyny z zapaści krążeniowej i wyleczeniu jej przyczyn. Przed przyjazdem służb przytomnego chorego należy posadzić na krześle i podać mu herbatę lub kawę. Nie wolno dopuścić do położenia przez niego głowy na kolanach. Gdy chory jest nieprzytomny, należy położyć go w pozycji bocznej ustalonej. W przypadku braku oddechu u chorego należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową i kontynuować ją do czasu przyjazdu służb lub do powrotu funkcji oddychania.

Zapaść serca a zawał

Zapaść serca bardzo często mylona jest z zawałem. Warto jednak wiedzieć, że są to dwie odmienne jednostki chorobowe. Przyczyną zwału serca jest zwężenia światła tętnicy i zmniejszenie jej przepustowość np. w wyniku oderwania się blaszki miażdżycowej. Serce nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi. Na skutek niedokrwienia i niedotleniania zaczyna obumierać. Za najczęstsze przyczyny uważa się: miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz niezdrowy tryb życia. Charakterystycznym objawem zawału serca jest kłujący ból w klatce piersiowej, który nie pojawia się podczas zapaści. Może on promieniować do szyi, żuchwy, brzucha, pleców oraz lewej ręki. Ból utrudnia choremu oddychanie. Zauważyć można także gwałtowne przyspieszenie akcji serca – tachykardię, wahania ciśnienia krwi, a także osłabienie i zawroty głowy. Podobnie jak w przypadku zapaści serca zauważyć można nadmierna potliwość. Podejrzenie zawału należy koniecznie skonsultować ze specjalistą.

podobne:  Jak odróżnić omdlenie i zapaść? Objawy zapaści

1 komentarz

  1. Moim zdaniem przy każdych obawach trzeba wezwać pomoc, a nie próbować samodzielnie zdiagnozować chorego, takie postępowanie może sprawić, że dojdzie do tragedii, bo ratunek nadejdzie za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *