Jakie są objawy boreliozy?

kleszcz na dloni

Objawy boreliozy mogą przybierać różną formę, jednak nie występują u każdej osoby zakażonej. Pierwsze symptomy mogą pojawić się już kilka dni po ukąszeniu przez kleszcza. Sprawdź, jakie objawy daje borelioza, by uniknąć rozwoju choroby.

Jakie są skórne objawy boreliozy?

Jednym z pierwszych objawów boreliozy jest wykwit na skórze. Przybiera on formę rumienia, który stopniowo się powiększa, dlatego najczęściej nazywa się go rumieniem wędrującym lub pełzającym. Dosyć łatwo go rozpoznać, ponieważ w środku zmiana jest jaśniejsza, a na zewnątrz otoczona czerwonym pierścieniem. Rumień występuje tylko u 30% osób zakażonych boreliozą i pojawia się zwykle 1-3 tygodni po ugryzieniu. Miejsce zmiany często jest wrażliwe na dotyk i ciepłe, a czasem może także pojawić się mrowienie lub swędzenie.

Innym skórnym objawem boreliozy jest chłoniak limfocytowy, który zazwyczaj występuje w okolicach małżowiny usznej, brodawki sutkowej u kobiet lub na mosznie u mężczyzny. Ma formę niewielkiego intensywnie czerwonego guzka, który nie jest bolesny. Pojawia się zwykle w ciągu 2 miesięcy od ugryzienia. Może samoistnie zniknąć bez wdrożenia leczenia, jednak wykazuje skłonność do nawracania.

Skórne objawy boreliozy u ludzi stanowią fazę wczesną tej choroby i często towarzyszą im symptomy przypominające grypę — takie jak gorączka, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, ból stawów oraz powiększenie węzłów chłonnych. Nieleczona borelioza przechodzi w fazę rozsianą.

Objawy boreliozy ze strony układu ruchu

Do objawów boreliozy ze strony układu ruchu należą stany zapalne stawów, które są najbardziej charakterystyczne dla tej choroby. Mogą pojawić się już we wczesnej jej fazie, jednak bardzo często należą do objawów boreliozy po latach. Stan zapalny zwykle obejmuje stawy kolanowe, biodrowe, łokciowe czy też barkowe. Choroba nasila się okresowo, a w najostrzejszych momentach w okolicach stawów występuje obrzęk, ból i ograniczona ruchomość. Skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona i ciepła. Stan zapalny może obejmować stawy, ścięgna, kości, a także tkanki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie stawów. Częste zapalenia stawów prowadza do ubytków i rozwoju osteoporozy.

Jakie są neurologiczne objawy boreliozy?

Nieleczona borelioza może prowadzić do wystąpienia zaburzeń w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. Do neurologicznych objawów boreliozy należą zapalenie opon mózgowych i mózgu, zapalenie korzeni nerwowych, neuropatia nerwów czaszkowych, mrowienie, drętwienie i niedowład kończyn czy też zaburzenia czucia. W fazie późnej boreliozy może wystąpić polineuropatia związana z nadwrażliwością na ból i niedowładami, a nawet encefalopatia, która wiąże się z zaburzeniami pamięci i koncentracji, ospałością i otępieniem.

Wpływ boreliozy na układ sercowo-naczyniowy

Istnieją również dosyć nietypowe objawy boreliozy, do których należą problemy z układem sercowo-naczyniowym — m.in. migotanie przedsionków, zaburzenia przewodnictwa komorowego, zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego, a także kardiomiopatia zastoinowa.

Nie należy ignorować objawów boreliozy, ponieważ rozwój choroby może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji w postaci uszkodzeń stawów, nerwów i serca. Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące symptomy, szybko zgłoś się do lekarza w celu diagnostyki i zastosowania odpowiedniego leczenia.

3 komentarze

  1. Niestety objawy boreliozy potrafią być dosyć niejednoznaczne i ciężko tą chorobę zdiagnozować, a lekarze rzadko kiedy chcą wysyłać na badania w kierunku boreliozy właśnie 🙁

    1. To prawda… Dlatego, jak się widzi kleszcze, to najlepiej je ściągać i wysyłać od razu do laboratorium, przynajmniej będzie wiadomo, czy kleszcz był dla nas zagrożeniem 😉 w ten sposó łatwo wykryć boreliozę we wczesnym stadium.

  2. Nie warto ignorować objawów boreliozy, później jest naprawdę ciężka do wyleczenia. Pamiętajcie o profilaktyce, zawsze psikajcie się czymś na kleszcze przed wyjściem z domu….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *