Co może prowadzić do zapaści serca?
Nagłe osłabienie organizmu, któremu towarzyszą zawroty głowy i ucisk w klatce piersiowej mogą być pierwszymi objawami zapaści serca. Zastanawiasz się, jakie mogą być przyczyny zapaści serca? Z naszego artykułu dowiesz się, co prowadzi do wystąpienia ostrej niewydolności krążenia.
Jak wygląda zapaść serca?
Zapaść serca często określana zapaścią krążeniową to niewydolność układu krążenia, która jest spowodowana rozszerzeniem się światła tętnic i żył oraz zmniejszoną objętością krwi przepływającej przez naczynia. Serce pompuje znacznie mniej krwi, która odpowiada za rozprowadzanie tlenu w organizmie, dlatego nie dociera on w odpowiednich ilościach do narządów, co prowadzi do ich niedotlenienia i obumierania.
Objawami zapaści serca są blada lub zasiniona skóra, nadmierna potliwość, uczucie wzmożonego pragnienia, słabo wyczuwalne, ale przyśpieszone tętno, płytki oddech, nadmierna potliwość skóry, obniżona ilość wydalanego moczu, osłabienie i senność, a także utrata kontaktu i świadomości. Jednak symptomy te może poprzedzać wystąpienie objawów ostrzegawczych takich jak m.in. duszności, uczcie zimna i niepokoju, mdłość i wymioty, ucisk w klatce piersiowej oraz mrowienie w dłoniach.
Jakie są przyczyny zapaści serca?
Skoro wiadomo już, co to jest zapaść serca, to warto dowiedzieć się, jakie może mieć ona podłoże. Najczęściej do zapaści krążeniowej prowadzą nieleczone choroby układu krążenia i zakrzepica. Innym czynnikiem, który może doprowadzić do wystąpienia tego stanu zagrażającego życiu, są choroby zakaźne takie jak np. gorączka Denga. Zapaść serca mogą wywołać również zatrucia (w tym również te wynikające ze spożycia dużej dawki alkoholu).
Zwiększone ryzyko pojawienia się nagłej niewydolności krążenia występuje w przypadku krwotoków po rozległych operacjach i urazach. Kolejną z przyczyn zapaści serca są różnego rodzaju wstrząsy i działania niepożądane zażywanych przez pacjenta leków. Atak może także być efektem odwodnienia organizmu, które pojawia się w wyniku ostrej biegunki i wymiotów. Czasami do zapaści serca dochodzi też po źle leczonej grypie. Nagłe zmiany pozycji — np. gwałtowne wstawanie z pozycji leżącej — również zalicza się do czynników, które mogą wywołać tego rodzaju epizod.
Jakie mogą być skutki zapaści serca?
Zapaść serca stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego pacjent powinien jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarzy. Zwlekanie z udzieleniem pomocy w takim przypadku może skutkować niewydolnością wielonarządową, ponieważ krew nie dostarcza wystarczająco dużo tlenu do tkanek, a w ostateczności nawet śmiercią.
W oczekiwaniu na pogotowie warto ułożyć chorego na płaskiej podłożu z nogami powyżej głowy. W ten sposób pobudzi się krążenie krwi i nie doprowadzi do utraty przytomności. Gdyby jednak pacjent stracił przytomność, należy ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej i kontrolować, czy oddycha i ma wyczuwalny puls. W przeciwnym wypadku konieczne jest podjęcie resuscytacji. Czy wiesz, jak zapobiegać zapaści krążeniowej? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu pod artykułem.