Koronawirus – co wiemy o korona-wirusie? Objawy i leczenie, profilaktyka epidemii
Epidemia koronawirusa sparaliżowała cały kraj, a konieczność pozostania w domu nierzadko wywoływała protest. Aby łatwiej było zrozumieć, jakie zagrożenia niesie za sobą epidemia, wyjaśniamy, czym jest choroba COVID-19 oraz przedstawiamy najważniejsze informacje, które musisz znać.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Koronawirus, czyli COVID-19, to choroba wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2. Przenosi się drogą kropelkową, atakuje górne drogi oddechowe, co sprawia, że może doprowadzić nawet do śmierci.
Przez to, że wystarczy bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub dotknięcie zakażonej powierzchni, koronawirus bardzo łatwo się przenosi – choć epidemia rozpoczęła się w Chinach, szybko rozprzestrzeniła się także na innych kontynentach, a jej skupiska znajdują się obecnie w Europie oraz w Ameryce.
Objawy zarażenia SARS-CoV-2
Osoby zarażone koronawirusem, mogą tę chorobę przechodzić bezobjawowo, co zwiększa ryzyko, że będą nieświadomie zarażać innych. Ponadto u wielu osób przebieg infekcji jest na tyle łagodny, że często mylony jest z przeziębieniem lub chwilową niedyspozycją. Dlatego trzeba wiedzieć, jakie są objawy koronawirusa i natychmiast zgłaszać, gdy twój stan zdrowia okaże się niepokojący.
Najczęściej u osób zarażonych zaobserwowano wysoką temperaturę, gorączkę, biegunkę, suchy kaszel oraz problemy z oddychaniem, duszności. Chorzy mogą odczuwać bóle głowy, a także bóle mięśni i stawów – więc jak widzisz, nietrudno jest pomylić COVID-19 ze zwykłym przeziębieniem.
I choć objawy te nie brzmią groźnie, w przypadku osób przewlekle chorych, zwłaszcza na choroby układu oddechowego, mogą mieć znacznie poważniejszy przebieg. Często prowadzą do niewydolności oddechowej i tym samym – do śmierci.
Leczenie koronawirusa
Okres wylęgania wirusa wynosi najczęściej od 1 do 14 dni, chociaż może się on wydłużyć nawet do 28 dni. I tak jak już wcześniej pisaliśmy, zakażeni nierzadko nie zauważają u siebie żadnych objawów, a jedynym sposobem na postawienie diagnozy jest badanie krwi bądź tomografia i RTG klatki piersiowej.
Największym problemem jest natomiast to, że obecnie brak jest skutecznych leków i szczepionek przeciwko koronawirusowi. Pacjentów poddaje się kwarantannie na oddziale chorób zakaźnych oraz leczy objawowo. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka epidemii oraz zaangażowanie w to społeczeństwa.
Profilaktyka epidemii
Koronawirusem można zarazić się m.in. drogą kropelkową oraz poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi przedmiotami lub osobami. Należy unikać gromadzenia się w dużych skupiskach, a także zachowywać ok. 2 m odstępu między innymi ludźmi.
Poza domem nie powinno się dotykać okolic ust, nosa i oczu, aby nie przenosić wirusa przy pomocy rąk. Podczas kichania bądź kaszlu należy zakrywać usta łokciem, natomiast po przyjściu do domu zdezynfekować ręce środkiem na bazie alkoholu lub dokładnie umyć je wodą z mydłem. Środki do dezynfekcji rąk należy stosować także przed wejściem do sklepu czy punktu usługowego – mają one obowiązek zapewnić je swoim klientom.
Natomiast jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, pozostań w domu, aby uniknąć zarażania innych. Zaleca się także, aby bez potrzeby nie odwiedzać przychodni, poprzestać na telewizycie.