Nietypowe alergie – na co można mieć uczulenie?
Alergię z pewnością można zaliczyć do dolegliwości o charakterze chorób społecznych. Niestety coraz więcej osób ma problemy z uczuleniami, dodatkowo można ich nabyć praktycznie w każdym okresie naszego życia. Jednak oprócz standardowych alergii takich jak pyłki, alergie pokarmowe czy uczulenie na orzechy, można wymienić także te bardziej nietypowe. Jakie konkretnie?
- Skąd biorą się alergie?
- Alergia na wodę
- Alergia na nasienie
- Alergia na własny pot
- Alergia na pocałunek
- Alergia na drewno
- Alergia na słońce
Skąd biorą się alergie?
Bez wątpienia jesteśmy cywilizacją alergików. Coraz więcej osób ma problemy z uczuleniami i coraz częściej są to alergie, które do tej pory nie występowały. Skąd się to w ogóle bierze? Przede wszystkim z przemian społecznych i środowiskowych. Większa ilość zanieczyszczeń w powietrzu, jedzeniu i w ogóle w naszym otoczeniu sprawia, że nasz organizm ma problem z interpretacją informacji, jakie do niego docierają. Sprawia to także, że często nasze ciało źle reaguje na pewne czynniki, które notabene nie są dla nas niebezpieczne, ale zaczyna ono wytwarzać przeciwciała, traktując je jako wrogie, z którymi musi podjąć walkę. Wtedy też pojawiają się nieprzyjemne dla nas reakcje alergiczne, które tak bardzo uprzykrzają nam życie, a czasem mogą być też niebezpieczne.
Do powszechnie znanej listy można także doliczyć alergie rzadziej występujące, a także bardzo nietypowe. Obecnie można mieć uczulenie na praktycznie wszystko. Poniżej przykładowe alergie, z którymi można się spotkać.
Alergia na wodę
Czy można mieć alergię na wodę? Można, jak najbardziej, co więcej, osób uczulonych na wodę jest całkiem sporo, bo nawet kilkanaście milionów osób na całym świecie. Czym się objawia? Skóra po kontakcie z wodą zaczyna swędzieć, a także pojawia się dosyć bolesna czerwona wysypka. Ma to zapewne związek z powszechnie zanieczyszczoną wodą. W takich przypadkach konieczne jest korzystanie ze specjalnie przedestylowanej wody, aby uniknąć reakcji alergicznych.
Alergia na nasienie
Alergia na nasienie dotyczy przede wszystkim kobiet młodych, czyli między 20 a 30 rokiem życia i to nawet sporej ich grupy. Zazwyczaj objawia się to swędzeniem, pieczeniem, a także obrzękiem w okolicach dróg rodnych. Może to znacząco utrudnić kontakty seksualne, ale rad na to jest kilka. Po pierwsze czekać aż samo minie, po drugie korzystać z prezerwatyw nielateksowych, a po trzecie postarać się o kurację odczulającą.
Alergia na własny pot
Tak, zdecydowanie można mieć alergię na własny pot. Takie objawy jak bąble na ciele czy swędzenie skóry mogą o tym świadczyć. Chodzi tutaj przede wszystkim o uczulenie na acetylocholinę, czyli neuroprzekaźnik odpowiedzialny za produkcję potu. Alergia ta zazwyczaj dotyczy młodych mężczyzn między 15 a 25 rokiem życia. Najczęściej pojawia się w trakcie zwiększonej aktywności fizycznej.
Alergia na pocałunek
Czy pocałunki mogą być zabójcze? Jak najbardziej tak. Nie jest to częsta alergia i najczęściej dotyka osób, które są niezwykle wrażliwe na różne typy alergenów, na przykład mając alergię pokarmową. Nawet po kilku godzinach i intensywnym myciu zębów, dany alergen nadal może być obecny w jamie ustnej, a w trakcie pocałunku przeniesiony ze śliną na partnera. Mając więc uczulenie na pokarmy czy leki, trzeba uważać.
Alergia na drewno
Ktoś mógłby powiedzieć, co za problem mieć alergię na drewno? I tu jest błąd, patrząc na to, że w codziennym życiu mamy z drewnem dość dużą styczność. Jeżeli mamy kłopot z konkretnym gatunkiem drewna, to jeszcze możliwe jest pozbycie się go z otoczenia, np. w domu, jeżeli zaś jest to uczulenia na drewno w ogóle, wówczas problem jest większy. Zdarza się, że uczulenie bywa tak sile, iż dostaje się reakcji uczuleniowych nawet po kontakcie z kartką papieru.
Alergia na słońce
Alergia na promienie UV nie równa się wampiryzmowi, to trzeba powiedzieć od razu. Wbrew pozorom wiele osób ma uczulenie na słońce, które zazwyczaj objawia się delikatnymi zmianami skórnymi, czasem jednak jest ona na tyle silna, że osoby takie, nie mogą wyjść na słońce nie zabezpieczając się wcześniej silnymi kremami z filtrem. Kontakt ze światłem słonecznym osoby z alergią zazwyczaj kończy się pęcherzami na każdym odsłoniętym skrawku skóry.