Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo – co wybrać, kiedy nie masz dostępu do sieci kanalizacyjnej?
Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków? Jak uporać się z brakiem dostępu do kanalizacji? To jeden z najczęstszych dylematów związanych z budową domu. Podpowiadamy, która opcja okaże się korzystniejsza. A także ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków i szambo.
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo?
- Rodzaje oczyszczalni ścieków
- Szambo – wady i zalety
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków, szambo – koszty
Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo?
Najprostszym sposobem odprowadzania ścieków jest podłączenie się do kanalizacji miejskiej. Jednak nie wszyscy mają taką możliwość. Co zrobić, gdy nie mamy dostępu do sieci kanalizacyjnej? W takim przypadku pozostają nam dwie opcje: przydomowa oczyszczalnia ścieków lub szambo. Przydomowe oczyszczalnie ścieków, ich ceny, parametry techniczne sprawdzisz na ekodrensklep.pl, gdzie również możesz znaleźć zasady działania tych urządzeń. Budowa zarówno przydomowych oczyszczalni, jak i szamb zależy od wielkości działki, warunków gruntowych i wodnych oraz twoich możliwości finansowych. Która opcja okaże się korzystniejsza? Przeczytaj i zdecyduj sam.
Rodzaje oczyszczalni ścieków
Jednym z najtańszych rozwiązań jest przydomowa oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Niestety ten rodzaj nadaje się wyłącznie do gleb przepuszczalnych z niskim poziomem wód gruntowych. Można wybrać także oczyszczalnię z filtrem gruntowo-roślinnym, która najczęściej budowana jest na działkach o dużej powierzchni. Inne propozycje to oczyszczalnie z filtrem piaskowym czy przydomowe oczyszczalnie biologiczne. Te ostatnie są przyjazne dla środowiska naturalnego, łatwe w obsłudze i nie wymagają ponownego wykonywania drenażu po kilku latach użytkowania.
Szambo – wady i zalety
Szambo to nic innego jak bezodpływowe i szczelne zbiorniki, które należy opróżniać, najczęściej po upływie około 2 tygodni. Do jego zalet można zaliczyć niskie koszty zakupu i montażu, bezawaryjność i bezobsługowość. Trzeba jednak pamiętać, że szambo musimy regularnie opróżniać. Nawet jeśli zapełni się w najmniej odpowiednim momencie… Do jego wad należy wliczyć także wysokie koszty eksploatacji.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków, szambo – koszty
Budowa szamba jest znacznie tańsza niż budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Najczęściej wynosi około 5000 złotych. Jednak, jak już wspomnieliśmy, koszty eksploatacji szamba przewyższają koszty eksploatacji oczyszczalni. Zgodnie z przepisami nieczystości z szamba należy wywozić co 2 tygodnie specjalnym pojazdem asenizacyjnym. Przyjmuje się, że koszt zamówienia takiego wozu to około 300 złotych miesięcznie. Co w skali roku daje już całkiem sporą sumę.
A ile kosztuję przydomowa oczyszczalnia ścieków? Jej projekt to najczęściej od 300 do 800 złotych. Z kolei sama budowa może kosztować od 6 tysięcy do nawet 22 tysięcy złotych, w zależności od rodzaju oczyszczalni. Trzeba jednak pamiętać, że jej koszt eksploatacji jest bardzo niski w porównaniu do szamba. W związku z tym te rozwiązanie często okazuje się dużo korzystniejsze.
Ludzie, gdzie szambo w XXI wieku, nie dosyć że koszty, że wybija i ten smród!!!