Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo – co wybrać, kiedy nie masz dostępu do sieci kanalizacyjnej?

przydomowa-oczyszczalnia-ścieków-czy-szambo

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków? Jak uporać się z brakiem dostępu do kanalizacji? To jeden z najczęstszych dylematów związanych z budową domu. Podpowiadamy, która opcja okaże się korzystniejsza. A także ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków i szambo.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo?

Najprostszym sposobem odprowadzania ścieków jest podłączenie się do kanalizacji miejskiej. Jednak nie wszyscy mają taką możliwość. Co zrobić, gdy nie mamy dostępu do sieci kanalizacyjnej? W takim przypadku pozostają nam dwie opcje: przydomowa oczyszczalnia ścieków lub szambo. Przydomowe oczyszczalnie ścieków, ich ceny, parametry techniczne sprawdzisz na ekodrensklep.pl, gdzie również możesz znaleźć zasady działania tych urządzeń. Budowa zarówno przydomowych oczyszczalni, jak i szamb zależy od wielkości działki, warunków gruntowych i wodnych oraz twoich możliwości finansowych. Która opcja okaże się korzystniejsza? Przeczytaj i zdecyduj sam.

przydomowa-oczyszczalnia-ścieków

Rodzaje oczyszczalni ścieków

Jednym z najtańszych rozwiązań jest przydomowa oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Niestety ten rodzaj nadaje się wyłącznie do gleb przepuszczalnych z niskim poziomem wód gruntowych. Można wybrać także oczyszczalnię z filtrem gruntowo-roślinnym, która najczęściej budowana jest na działkach o dużej powierzchni. Inne propozycje to oczyszczalnie z filtrem piaskowym czy przydomowe oczyszczalnie biologiczne. Te ostatnie są przyjazne dla środowiska naturalnego, łatwe w obsłudze i nie wymagają ponownego wykonywania drenażu po kilku latach użytkowania.

Szambo – wady i zalety

Szambo to nic innego jak bezodpływowe i szczelne zbiorniki, które należy opróżniać, najczęściej po upływie około 2 tygodni. Do jego zalet można zaliczyć niskie koszty zakupu i montażu, bezawaryjność i bezobsługowość. Trzeba jednak pamiętać, że szambo musimy regularnie opróżniać. Nawet jeśli zapełni się w najmniej odpowiednim momencie… Do jego wad należy wliczyć także wysokie koszty eksploatacji.

przydomowa-oczyszczalnia-ścieków-biologiczna

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, szambo – koszty

Budowa szamba jest znacznie tańsza niż budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Najczęściej wynosi około 5000 złotych. Jednak, jak już wspomnieliśmy, koszty eksploatacji szamba przewyższają koszty eksploatacji oczyszczalni. Zgodnie z przepisami nieczystości z szamba należy wywozić co 2 tygodnie specjalnym pojazdem asenizacyjnym. Przyjmuje się, że koszt zamówienia takiego wozu to około 300 złotych miesięcznie. Co w skali roku daje już całkiem sporą sumę.

A ile kosztuję przydomowa oczyszczalnia ścieków? Jej projekt to najczęściej od 300 do 800 złotych. Z kolei sama budowa może kosztować od 6 tysięcy do nawet 22 tysięcy złotych, w zależności od rodzaju oczyszczalni. Trzeba jednak pamiętać, że jej koszt eksploatacji jest bardzo niski w porównaniu do szamba. W związku z tym te rozwiązanie często okazuje się dużo korzystniejsze.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *