Arytmia serca – przyczyny i objawy. Jak leczyć zaburzenia pracy serca?

Serce i stetoskop

Arytmia serca to niestety częste schorzenie, które objawia się najczęściej przyspieszonym rytmem serca, ale nie tylko. Zarówno samych objawów, jak i przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Czym się charakteryzuje zaburzenie rytmu serca? W jaki sposób je leczyć?

Czym jest arytmia serca?

Arytmia serca to inaczej zaburzenie rytmu serca, dysrytmia albo niemiarowość serca. Każde z tych pojęć opisuje stan, w którym nasze serce, a konkretnie jego skurcze stają się nierównomierne. Sprawia to, że częstotliwość pracy mięśnia sercowego zaczyna przekraczać ustalone bezpieczne normy tętna w zakresie 60 do 100 uderzeń na minutę. Niestety taka sytuacja może często stanowić nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale i życia, dlatego warto jest wiedzieć jak rozpoznać arytmię, jakie mogą być jej przyczyny, a przede wszystkim jak sobie z nią radzić.

Arytmia serca – przyczyny

Przyczyn odpowiadających za arytmię serca może być tak naprawdę wiele. Mogą się one wiązać zarówno z wadami genetycznymi, być powiązane z innymi chorobami, jak i czynnikami zewnętrznymi oraz niewłaściwą dietą. Można więc tutaj wymienić:

  • Choroba wieńcowa lub chora tarczyca
  • Wady zastawki
  • Stan zapalny mięśnia sercowego
  • Używki (kofeina, alkohol, nikotyna) oraz leki
  • Zbyt wysokie ciśnienie krwi oraz zaburzenie elektrolitów we krwi
  • Zła dieta i niedobór minerałów
  • Przyczyny psychologiczne (stres, nerwy)
  • Nagromadzenie się gazów w jelicie
podobne:  Zapaść serca – przyczyny i objawy. Pierwsza pomoc przy zapaści krążeniowej

Aby zorientować się, co jest przyczyną arytmii serca, konieczne będzie badanie specjalistyczne. Najczęściej diagnozy dokonuje się za pomocą elektrokardiografa, popularnego EKG. Pozwoli to sprawdzić czy rzeczywiście mamy do czynienia z zaburzeniem rytmu serca.

Arytmia serca – objawy

Jednym z najczęstszych objawów, które świadczą o arytmii serca jest uczucie przyspieszonego lub zwolnionego rytmu serca. Często nazywamy to kołataniem lub galopowaniem serca. Oprócz tego pacjenci często skarżą się na nieregularne bicie serca, a także bóle w klatce piersiowej, duszności i trudności z oddychaniem. Czasem pojawiają się delikatne zawroty głowy oraz osłabienia czy nadmierne pocenie się i omdlenia. Arytmia serca często przez długi czas jest ukryta i może przebiegać bezobjawowo, a o samej przypadłości dowiadujemy się przez przypadek.

Jakie są rodzaje arytmii serca?

Warto pamiętać też o tym, że zaburzenie rytmu serca to nie tylko uczucie kołatania. Arytmia występuje w różnych formach i na podstawie częstotliwości rytmu można wywnioskować z jakim typem zaburzenia mamy do czynienia. Wyróżnia się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *