Arytmia serca – przyczyny i objawy. Jak leczyć zaburzenia pracy serca?

Serce i stetoskop

Arytmia serca to niestety częste schorzenie, które objawia się najczęściej przyspieszonym rytmem serca, ale nie tylko. Zarówno samych objawów, jak i przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Czym się charakteryzuje zaburzenie rytmu serca? W jaki sposób je leczyć?

Czym jest arytmia serca?

Arytmia serca to inaczej zaburzenie rytmu serca, dysrytmia albo niemiarowość serca. Każde z tych pojęć opisuje stan, w którym nasze serce, a konkretnie jego skurcze stają się nierównomierne. Sprawia to, że częstotliwość pracy mięśnia sercowego zaczyna przekraczać ustalone bezpieczne normy tętna w zakresie 60 do 100 uderzeń na minutę. Niestety taka sytuacja może często stanowić nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale i życia, dlatego warto jest wiedzieć jak rozpoznać arytmię, jakie mogą być jej przyczyny, a przede wszystkim jak sobie z nią radzić.

Arytmia serca – przyczyny

Przyczyn odpowiadających za arytmię serca może być tak naprawdę wiele. Mogą się one wiązać zarówno z wadami genetycznymi, być powiązane z innymi chorobami, jak i czynnikami zewnętrznymi oraz niewłaściwą dietą. Można więc tutaj wymienić:

 • Choroba wieńcowa lub chora tarczyca
 • Wady zastawki
 • Stan zapalny mięśnia sercowego
 • Używki (kofeina, alkohol, nikotyna) oraz leki
 • Zbyt wysokie ciśnienie krwi oraz zaburzenie elektrolitów we krwi
 • Zła dieta i niedobór minerałów
 • Przyczyny psychologiczne (stres, nerwy)
 • Nagromadzenie się gazów w jelicie

Aby zorientować się, co jest przyczyną arytmii serca, konieczne będzie badanie specjalistyczne. Najczęściej diagnozy dokonuje się za pomocą elektrokardiografa, popularnego EKG. Pozwoli to sprawdzić czy rzeczywiście mamy do czynienia z zaburzeniem rytmu serca.

Arytmia serca – objawy

Jednym z najczęstszych objawów, które świadczą o arytmii serca jest uczucie przyspieszonego lub zwolnionego rytmu serca. Często nazywamy to kołataniem lub galopowaniem serca. Oprócz tego pacjenci często skarżą się na nieregularne bicie serca, a także bóle w klatce piersiowej, duszności i trudności z oddychaniem. Czasem pojawiają się delikatne zawroty głowy oraz osłabienia czy nadmierne pocenie się i omdlenia. Arytmia serca często przez długi czas jest ukryta i może przebiegać bezobjawowo, a o samej przypadłości dowiadujemy się przez przypadek.

Jakie są rodzaje arytmii serca?

Warto pamiętać też o tym, że zaburzenie rytmu serca to nie tylko uczucie kołatania. Arytmia występuje w różnych formach i na podstawie częstotliwości rytmu można wywnioskować z jakim typem zaburzenia mamy do czynienia. Wyróżnia się:

 • Tachykardia (częstoskurcz) – przyspieszone bicie serca, puls powyżej 100 uderzeń na minutę
 • Bradykardia (rzadkoskurcz) – zwolnione bicie serca, puls poniżej 60 uderzeń na minutę (wyjątek – sportowcy)
 • Migotanie przedsionków – najgroźniejsza forma arytmii, chaotyczne i nieskoordynowane skurcze o wysokiej częstotliwości, może powodować zakrzepy i zatory naczyń krwionośnych
 • Migotanie komór – oznacza zagrożenie życia, zatrzymuje krążenie krwi, często jest wynikiem powikłań zawałów
 • Arytmia serca może też być umiejscowiona w różnych częściach mięśnia sercowego. Można więc wyróżnić arytmię nadkomorową, kiedy zaczyna się ona w przedsionkach oraz arytmię komorową, kiedy swój początek ma w komorach.

  Jak leczyć arytmię serca?

  Po zdiagnozowaniu arytmii serca, konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia, które ustali lekarz prowadzący. Najczęściej jest to terapia farmakologiczna, a leki muszą być dostosowane do typu schorzenia. Czasami zaburzenia rytmu serca leczy się także zabiegowo, przez operację zastawki, wszczepienia rozrusznika serca, ablację RF czy wszczepienie kardiowertera-defibrylatora. Każdy z rodzajów podjętego leczenia powinien być przedyskutowany z kardiologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *