Rdzeń kręgowy – funkcje, budowa, objawy uszkodzenia rdzenia kręgowego

Człowiek na wózku inwalidzkim

Rdzeń kręgowy to jeden z najważniejszych narządów występujących w naszym ciele. To on odpowiada za ośrodkowy układ nerwowy i komunikację między mózgiem a resztą obwodowego układu nerwowego. Jego funkcja jest więc szczególnie ważna, a jego uszkodzenie niesie poważne konsekwencje. Co warto wiedzieć o rdzeniu kręgowym?

Rdzeń kręgowy – funkcja

Rdzeń kręgowy jako istotna część ośrodkowego układu nerwowego, pełni bardzo ważną funkcję przewodzącą. Jest kanałem pośrednim przy komunikacji między mózgowiem, a obwodowym układem nerwowym, przesyłając pomiędzy nimi impulsy nerwowe. Innymi słowy odpowiada on za koordynację funkcji ruchowych oraz czuciowych naszego ciała, dzięki czemu jesteśmy w stanie poruszać nogami, rękami czy głową, a także jesteśmy w stanie poczuć, gdy ktoś nas dotyka lub gdy się sparzymy.

Rdzeń kręgowy – budowa i umiejscowienie

Jeżeli chodzi o umiejscowienie rdzenia kręgowego, to znajduje się on kanale kręgowym biegnącym przez prawie całą długość kręgosłupa, zaczynając od I kręgu szyjnego i kończąc na II kręgu lędźwiowym. Ma kształt walca, kończącego się stożkowato u góry i dołu, po drodze rozwidlając się w cienkie nici, tworzące 31 par nerwów rdzeniowych. Nie jest łatwo uszkodzić rdzeń kręgowy, dzięki temu, że jest on chroniony przez kręgosłup, znajdując się w jego kanale i dodatkowo będąc otoczonym przez błony tkanki łącznej, nazywane oponami. Sam rdzeń zbudowany jest z dwóch substancji – białej i szarej, która jest ułożona w kształt litery H. Substancja biała składa się z wyrostek komórek nerwowych, zwanych też aksonami.

podobne:  Układ pokarmowy – funkcje, budowa. Choroby układu pokarmowego

Uszkodzenie rdzenia kręgowego – rodzaje

Uszkodzenie rdzenia kręgowego nie jest łatwe, ale pomimo ochrony jaką daje kręgosłup, trzeba pamiętać, że sam w sobie rdzeń jest bardzo delikatny. Dlatego też w momencie uszkodzenia kręgosłupa, może, ale nie musi dość do uszkodzenia samego rdzenia kręgowego. Czasem dochodzi do tego w wyniku różnego rodzaju wypadków, a czasem są to wady wrodzone.

Jednym z takich uszkodzeń jest ucisk na rdzeń kręgowy. Może on wynikać z zwyrodnienia kręgosłupa, albo efektem wypadku. Może także dojść do przerwania rdzenia kręgowego, co niestety powoduje często paraliż części ciała. Z innych przypadłości warto wspomnieć także o takich chorobach jak zapalenie rdzenia kręgowego czy nowotwory rozwijające się w pobliżu rdzenia lub go uciskające.

Uszkodzenie rdzenia kręgowego – objawy

Niestety w przypadku uszkodzeń rdzenia kręgowego, konsekwencje zazwyczaj są dosyć poważne i nie powinno się ich lekceważyć. W momencie gdy dojdzie do uszkodzenia, w zależności od miejsca i stopnia mogą pojawić się różnego typu objawy, świadczące o problemie. Wymienia się tutaj:

  • Ból kręgosłupa
  • Zaburzenia czucia (odczuwania bólu, temperatury, dotyku)
  • Problemy z oddychaniem
  • Problemy z koordynacją ruchową i zachowaniem równowagi
  • Parestezja (drętwienie lub mrowienie kończyn)
  • Trudności z chodzeniem
  • Paraliż części ciała

Jak leczyć uszkodzony rdzeń kręgowy?

Choć medycyna bardzo się rozwija, niestety leczenie rdzenia kręgowego jest obecnie praktycznie niemożliwe, ponieważ nie ma on zdolności regeneracyjnych. Oczywiście wiele może zależeć także od rodzaju urazu i w przypadku tych lekkich ćwiczenia i rehabilitacja są w stanie częściowo pomóc, lekarz czasem może zalecić także zabieg neurochirurgiczny. Do całkowitego przerwania rdzenia dochodzi rzadko, jednak w tym wypadku, jego wyleczenie jest póki co niemożliwe i jest to duże wyzwanie dla lekarzy.

Medycyna wciąż szuka skutecznych rozwiązań i nawet w Polsce kilka lat temu przeprowadzono nowatorski zabieg mający na celu regenerację przerwanego rdzenia poprzez przeszczep glejowych komórek węchowych. Co ważne operacja zakończyła się sukcesem, choć na wyniki trzeba było długo czekać. Sparaliżowany pacjent zaczął odzyskał możliwość ruchu, choć konieczna była i jest dalsza rehabilitacja. Póki co na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia, nadzieja jednak istnieje.

podobne:  Wyrostek robaczkowy – po której stronie. Jak leczyć zapalenie wyrostka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *