Układ pokarmowy – funkcje, budowa. Choroby układu pokarmowego

brzuch-układ-pokarmowy

Jaka jest główna rola układu pokarmowego, inaczej nazywanego też układem trawiennym? Przede wszystkim służy on do pobierania, rozdrabniania i trawienia pokarmu. Odgrywa bardzo ważną role w funkcjonowaniu całego organizmu, dlatego warto poznać jego podstawowe funkcję oraz budowę, aby w razie potrzeby szybko rozpoznać schorzenie.

Budowa układu pokarmowego człowieka

Przewód pokarmowy człowieka liczy około 8 metrów, a w jego skład wchodzą także dodatkowe gruczoły. Nasz układ pokarmowy składa się z jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita cienkiego i grubego oraz odbytu. Z kolei w skład gruczołów pokarmowych wchodzą ślinianki, wątroba oraz trzustka. Te dwa ostatnie odgrywają szczególnie ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Wątroba (podobnie jak żołądek) znajduje się nad pępkiem. Jednak po prawej stronie, pod przeponą i składa się z czterech płatów. Z kolei trzustka położona jest poprzecznie w jamie brzusznej.

Funkcje układu pokarmowego

Jak już wspomnieliśmy, układ pokarmowy odpowiedzialny jest za przyjmowanie, trawienie oraz wydalanie pokarmów z organizmu. A jaką rolę pełnią poszczególne elementy układu trawiennego? Początkową częścią układu jest jama ustna, za pomocą której pobieramy i rozdrabniamy przyjmowane pokarmy. To również tutaj znajdują się receptory zmysłu smaku. W skład jamy ustnej wchodzą zęby, podniebienie, język, a także, wspomniane już, kubki smakowe.

Następnie, przyjmowany przez nas pokarm transportowany jest przez gardło do przełyku, skąd później trafia do żołądka. Tam z kolei jest on poddany działaniu soków żołądkowych, a po 3-4 godzinach trawione pożywienie kierowane jest do jelit, czyli najdłuższej części układu pokarmowego. W jelicie cienkim odbywa się wchłanianie składników odżywczych, a pozostałości pokarmu kierowane są do jelita grubego, gdzie formowany jest z nich kał, następnie wydalany z organizmu przez odbyt.

Choroby układu pokarmowego

A jakie są najczęstsze choroby układu pokarmowego? Głównie choroby jamy ustnej, takie jak: opryszczka, aftoza, grzybica, zapalenie dziąseł, czy próchnica. Z kolei do nieco poważniejszych schorzeń należy choroba refluksowa przełyku, której głównymi objawami są zgaga i uczucie cofania się pokarmu. Do innych chorób układu pokarmowego należy choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie wyrostka robaczkowego czy hemoroidy. Z kolei do najczęstszych chorób jelita cienkiego trzeba zaliczyć zespół jelita drażliwego, celiakię oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna.

ból-brzucha-choroby-układu-pokarmowego

Najczęstsze objawy chorób układu pokarmowego

Jakie objawy występują przy chorobach układu trawiennego? Głównie biegunka, częste i silne bole brzucha, gazy, dysfagia, nudności i wymioty, zmieniony wygląd stolca oraz krwawienie z odbytu. O ile biegunka czy wymioty mogą być objawem zwykłego zatrucia pokarmowego, o tyle krwawienia z odbytu czy przewodu pokarmowego powinny być dla nas sygnałem, by jak najszybciej udać się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *