Najczęściej występujące choroby kości

choroby-kości-układu-kostnego

Układ kostny nadaje naszemu ciału odpowiedni kształt, ale także zapewnia ochronę narządów wewnętrznych, takich jak mózg, serce czy chociażby płuca. Jednak z biegiem lat nasze kości podlegają osłabieniu, mogą dotykać je także różne schorzenia. Sprawdź, na jakie choroby narażone są nasze kości i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Osteoporoza – objawy choroby

Jedną z najczęściej występujących chorób kości jest osteoporoza. Jest to choroba układu szkieletowego, podczas której nasze kości stają się mniej wytrzymałe i łamliwe. Szczególnie narażone są na nią osoby, które ukończyły 60. rok życia. Osteoporoza potocznie nazywana jest „złodziejem kości”, ponieważ przez lata może nie dawać żadnych objawów. Stopniowo okrada nasz szkielet z odłożonych tam zasobów, aż w końcu kość jest już tak osłabiona, że łamie się nawet wskutek niewielkich urazów. Objawy osteoporozy to także ostry, nagły ból przy wykonywaniu codziennych czynności, który wzmaga się przy kaszlu lub kichaniu. Częstym złamaniom może także towarzyszyć brak apetytu, wzdęcia brzucha, a także deformacja klatki piersiowej.

Krzywica i osteomalacja

Krzywica występuje najczęściej u dzieci i polega na zaburzeniu mineralizacji kości, a jej częstą przyczyną jest niedobór witaminy D, wapnia i fosforanów. Choroba ta powoduje deformacje kostne u dzieci. W zaawansowanym stadium może doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa, koślawości kończyn czy zniekształcenia klatki piersiowej. A czym różni się krzywica od osteomalacji?

Krzywica dotyczy głównie dzieci od okresu niemowlęctwa do 3 roku życia, a osteomalacja jest jej odpowiednikiem w układzie kostnym dorosłych. Jakie są objawy osteomalacji? Na początku choroby można odczuć rozlany ból wielu kości, towarzyszy temu osłabienie mięśni oraz trudności przy wstawaniu z krzesła i chodzeniu po schodach. W bardzo zaawansowanej osteomalacji nogi mogą być już tak zniekształcone, że przybierają kształt litery O.

kości-choroby-kości

Choroba Pageta – co to?

Choroba Pageta, nazywana także zniekształcającym zapaleniem kości, jest przewlekła i nieuleczalna. Prowadzi ona do powstawania licznych zniekształceń i deformacji, niektóre fragmenty kości są wówczas przerośnięte, inne zbyt słabo zbudowane. Podczas tej choroby występuje bardzo duże ryzyko złamań. Do objawów choroby Pageta zalicza się częste bóle kości i stawów, osłabienie siły mięśniowej, a także drętwienie i mrowienie kończyn. Jak widać, objawy choroby Pageta są mało specyficzne, dlatego dla postawienia pełnej diagnozy należy wykonać serię badań laboratoryjnych.

Inne choroby kości

Do innych chorób kości należy choroba Olliera, która polega na tym, że wewnątrz kości tworzą się dosyć spore guzy chrząstkowe. Mogą one prowadzić do niszczenia lub wygięcia kości. Warto także wspomnieć o takich chorobach jak jałowe martwice kości, np. zaliczana do nich choroba Scheuermanna (dotyczy kręgosłupa), która na szczęście, nie jest aż tak często spotykane. Co ciekawe, dokładne przyczyny choroby Scheuermanna nadal są nieznane, jednak najczęściej mówi się tu o czynniku genetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *