Zaćma a jaskra – jakie są różnice?

jaskra-zaćma-choroby-oczu

Co łączy jaskrę i zaćmę? Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej choroby nieleczenie i brak szybkiej diagnozy mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Zaćma jest patologią soczewki i polega na jej zmętnieniu. Z kolei jaskra to postępująca patologia nerwu wzrokowego. A co je różni i co powinieneś wiedzieć o każdej z tych chorób?

Czym jest zaćma?

Zaćma, inaczej nazywana też kataraktą, to choroba soczewki oka, której głównym objawem jest częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki. Najczęściej jest ono spowodowane starzeniem się, wtedy mamy do czynienia z zaćmą starczą. Jednak zaćma może także wystąpić na skutek urazów oczu, stosowania niektórych leków sterydowych, a także przez cukrzycę. Istnieje także zaćma wrodzona, która może pojawić się nawet u noworodków.

Objawy zaćmy

Na czym dokładnie polega zaćma? W wyniku zmętnienia, soczewka chorego traci swoją najistotniejszą cechę optyczną, czyli przejrzystość. Dlatego główne objawy zaćmy to coraz większe problemy z widzeniem, a także wrażenie widzenia „przez mgłę”. Objawów zaćmy nie należy lekceważyć, ponieważ postępujące schorzenie może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty.

Jaskra – co to?

Jaskra, najprościej mówiąc, oznacza zbyt wysokie ciśnienie w oku i podobnie jak zaćma, często ujawnia się dopiero po 40. roku życia. Czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia tej choroby są m.in.: nadciśnienie tętnicze, silne wady wzroku, problemy z krążeniem, a także stosowanie leków parasympatykolitycznych. Jednak istnieje też jaskra wrodzona, która powstaje na skutek wad anatomicznych oka. Ponadto jaskrę dzieli się na ostrą i podostrą.

Jakie są objawy jaskry?

Wzmożone ciśnienie w oku prowadzi do nieodwracalnego zaniku komórek, które odbierają bodźce świetlne, co wiąże się ze znacznym pogorszeniem widzenia. Osoby z jaskrą często mają światłowstręt i widzą ciemne plamy wokół pola widzenia lub kolorowe obręcze wokół źródeł światła. Do innych objawów należy silny ból głowy i oczu, przewlekle łzawienia oraz trudności z widzeniem w zmroku.

Zaćma a jaskra – różnice

Podstawowa różnica pomiędzy zaćmą a jaskrą polega na tym, że dotyczą one zupełnie innych regionów gałki ocznej. Jaskra to podwyższone ciśnienie w oku i jest ona powodowana uszkodzeniem komórek zwojowych siatkówki oka oraz włókien nerwu wzrokowego. Z kolei zaćma dotyczy soczewki oka. Różnice można także zauważyć w objawach tych chorób, o których już pisaliśmy.

Sporą różnicę zauważymy także w metodach leczenia. Z szybko zdiagnozowaną jaskrą, można początkowo walczyć za pomocą środków farmakologicznych. Często stosowanie kropli do oczu obniżających ciśnienie w oku, pozwala na swobodne życie bez objawów jaskry. Jednak, jeśli krople te nie zadziałają, możliwa jest operacja laserowa. W przypadku zaćmy jest trochę gorzej. Usunięcie zaćmy jest możliwe poprzez zabieg, polegający na rozbijaniu metodą fakoemulsyfikacji zmętniałej soczewki oka i wstawieniu nowej, sztucznej soczewki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *