Najczęstsze przyczyny łysienia. Jak zapobiegać łysieniu?

łysy mężczyzna

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyka naprawdę wielu ludzi. Jakie mogą być tego przyczyny i czy da się jakoś temu zaradzić?

Łysienie androgenowe

Najczęściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, czyli łysieniem typu męskiego. Pod wpływem działania męskich hormonów, a konkretnie dihydrotestosteronu, mieszki włosowe ulegają metamorfozie progresywnej, czyli zostają zminiaturyzowane. W efekcie faza wzrostu włosa zostaje skrócona, przez co dłużej pozostaje on w stanie spoczynku i szybciej zachodzi faza jego umierania i wypadania.

Przebiega to etapami. Najpierw tworzą się zakola w przednich częściach głowy. Później przerzedza się pierwotna linia włosów i tworzy się „wysokie czoło”. Z czasem przerzedzają się włosy na środkowej części głowy i koronie, aż wreszcie dochodzi do całkowitej łysiny.

Skłonność do androgenicznego łysienia jest dziedziczna. To właśnie ten rodzaj łysienia stwierdza się w 87% przypadków łysienia u mężczyzn,. Dotyka również kobiety, choć w ich przypadku przebiega inaczej – włosy przerzedzają się w okolicy czubka głowy i czołowo-ciemieniowej.

podobne:  Wartości odżywcze i właściwości papryki. Dlaczego warto jeść paprykę?

Jakie choroby mogą być przyczyną łysienia?

Choć łysienie androgenowe stanowi zdecydowaną większość przypadków, nie zawsze wypadanie włosów jest właśnie nim spowodowane. Przyczyny mogą być inne i bardzo zróżnicowane.

Łysienie plackowate to choroba, która dotyka ludzi obu płci, a jej przyczyny wciąż nie są znane. Na skórze głowy pojawia się jedno lub więcej okrągłych albo owalnych pozbawionych włosów ognisk o średnicy od 1 do 5 cm. Skóra w ich obrębie ma zwykle kremowożółtą lub czerwonawą barwę. Ogniska mogą samoistnie zarastać, ale bywa też, że się rozszerzają albo pojawiają się nowe.

Łysienie może być też skutkiem chorób takich jak grzybica skóry owłosionej głowy, łojotokowe zapalenie skóry głowy, toczeń rumieniowaty układowy, anoreksja. Winne mogą też być zaburzenia hormonalne, na przykład niedoczynność i nadczynność tarczycy, spadek poziomu estrogenów po menopauzie czy duża ilość androgenów.

Jak dieta wpływa na łysienie?

Nadmierne wypadanie włosów może także być skutkiem nieodpowiednio dobranej diety. Łysienie występuje, kiedy organizmowi brakuje podstawowych składników odżywczych, przede wszystkim białka, witaminy B i żelaza. Zwłaszcza to ostatnie jest istotne, ponieważ brak żelaza powoduje niedotlenienie krwi, a w efekcie osłabienie włosów.

podobne:  Choroby po pięćdziesiątce, czyli na co chorują 50 latkowie?

Łysienie pojawia się też, gdy jemy za mało. Niedożywienie czy radykalna dieta, powodująca dużą utratę masy ciała to czynniki zwiększające ryzyko łysienia. Ale szkodliwy jest nie tylko niedobór, lecz i nadmiar niektórych składników, na przykład witaminy A.

Czy zła pielęgnacja włosów może prowadzić do łysienia?

Również sposób pielęgnacji włosów może wpływać na ich nadmierne wypadanie. Może to być kwestia fryzury. Naciąganie włókien prowadzi do podrażnienia mieszków włosowych, dlatego fryzury takie jak zbyt ściśnięty koński ogon czy kok mogą powodować przerzedzenie włosów. Także częste farbowanie i stosowanie silnych kosmetyków do stylizacji osłabia włosy. Podobnie niekorzystny wpływ ma suszenie włosów za pomocą wysokiej temperatury i używanie prostownicy.

Jak zapobiegać łysieniu?

Oczywiście nie każdemu rodzajowi łysienia można zapobiec. Na łysienie androgenowe czy plackowate niewiele możemy poradzić. Możemy jednak unikać innych czynników osłabiających włosy i w efekcie powodujących ich nadmierne wypadanie. Z tego, o czym mówiliśmy powyżej, jasno wynika, że w tym celu należy zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w potrzebne włosom składniki, a także że zdrowiej jest powstrzymać się od niektórych zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych, które włosy źle znoszą.

podobne:  Domowe sposoby na dolegliwości w chorobie wrzodowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *