Czy suplementy są zdrowe? Czy warto przyjmować suplementy diety?
W dzisiejszych czasach mamy istny zalew suplementów diety, które mają nam pomagać na wszystko – odchudzanie, na wątrobę, żołądek, na poprawę nastroju i wiele, wiele innych. Czym właściwie są suplementy diety? Warto dowiedzieć się czy rzeczywiście są zdrowe i warto je zażywać.
- Czym są suplementy diety?
- Czy warto stosować suplementy diety?
- Jakie są wady stosowania suplementów diety?
- Dlaczego trzeba uważać na suplementy diety?
- Suplementy diety a zdrowie
Czym są suplementy diety?
Przede wszystkim na początku warto zaznaczyć bardzo ważną rzecz: suplementy diety to nie leki! Można je kupić w aptece, wyglądają podobnie, ale nie są lekami. Najczęściej są one tworzone z wyciągów roślinnych oraz uzupełniane o witaminy, mikro- oraz makroelementy, minerały, tłuszcze, ekstrakty i enzymy, czyli składniki jak najbardziej dostępne w pożywieniu. Nie mają właściwości leczniczych i tak też nie powinny być ani określane, ani traktowane.
Czy warto stosować suplementy diety?
Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, są związkami syntetycznymi, które nawet będąc w jak najbardziej przystępnej i przyswajalnej formie, nie są w stanie w stu procentach zastąpić nam te same składniki dostępne w prawdziwej żywności. Poza tym trzeba też uważać, ponieważ pomimo zapewnień, nie wszystkie suplementy mogą mieć rzeczywiście wysoką jakość.
Czy więc warto zażywać suplementy diety? Jeżeli rzeczywiście mamy niedobór, którego nie jesteśmy w stanie uzupełnić w sposób naturalny i korzystamy ze sprawdzonych firm i produktów, jak najbardziej można. Należy jednak pamiętać, że suplementy diety są jedynie dodatkiem, uzupełnieniem, a nie podstawą naszej diety.
Jakie są wady stosowania suplementów diety?
Trzeba pamiętać o jednym, suplement diety to nie to samo co witaminy i minerały, które otrzymujemy w normalnej żywności. Są one w formie skondensowanej, sztucznej i ich przyswajalność nie jest taka sama. Trzeba też uważać, żeby nie stosować ich w nadmiarze, ponieważ można łatwo przedawkować. Na przykład zażywają suplementy witaminowe łatwo o przekroczenie pewnych granic i mogą one źle wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.
Poza tym warto pamiętać, że suplementy diety w połączeniu z niektórymi lekami mogą działać negatywnie. Albo zmniejszą skuteczność danego leku, albo w połączeniu z suplementami pojawią się skutki uboczne, powikłania chorobowe czy nawet w niektórych przypadkach (np. połączenie wit. B12 i wit. C) krwawienie z nosa. Źle stosowane, suplementy mogą nam nie tyle nie pomóc, co nawet zaszkodzić.
Dlaczego trzeba uważać na suplementy diety?
Nie chodzi tutaj tylko o ewentualnie powikłania w połączeniu z lekami czy przedawkowanie (jeżeli stosuje się je niewłaściwie). Nasz rynek jest wręcz zalewany suplementami diety, które mogą dotyczyć praktycznie wszystkiego. Niebezpieczeństwo tkwi w tym, że w przeciwieństwie do leków, nie są one pod ścisłą kontrolą. Innymi słowy każdy, kto tylko by chciał stworzyć takie suplementy i je sprzedawać, może to zrobić i nikt tego nie zweryfikuje, albo zrobi to niedokładnie.
Leki muszą spełniać pewne normy, mogą się w nich znajdować określone substancje, jest też pełna lista tego, których substancji tam być nie może. Pilnuje tego rzecz jasna Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który nie ma jednak kontroli nad suplementami diety. Ponoć pojawiające się na rynku suplementy sprawdza Główny Inspektorat Sanitarny, jednak z wielu raportów wynika, że powszechnie dostępne są suplementy, w których znaleźć można szkodliwe substancje, a kontrola nie jest tak restrykcyjna, jak w przypadku leków.
Innymi słowy jakoś suplementów może być bardzo łatwo poddana pod wątpliwość.
Suplementy diety a zdrowie
Suplementy mogą przynieść nam pewne korzyści zdrowotne, ale tylko pod warunkiem, że będą one zażywane rozsądnie i po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który je zaleci. Kupowanie pierwszych lepszych nie jest dobrym rozwiązaniem i może wiązać się z ryzykiem, tak samo jak kierowanie się reklamami tak chętnie puszczanymi w mediach. Najważniejsze jest jednak to, by pamiętać, że suplementy diety nie mogą być traktowane jako zamiennik prawidłowego i zróżnicowanego odżywiania – są wsparciem i dodatkiem, a nie głównym składnikiem naszej diety.
Ja jestem przeciwna suplementom diety, chyba że są wyraźne wskazania lekarskie. Większość składników odżywczych niezbędnych dla organizmu można zapewnić sobie odpowiednią dietą i tak właśnie powinno być.