Category BólPosted on

Gdzie znajduje się wątroba? Jak rozpoznać ból wątroby?

Jakie są objawy, przyczyny i sposób leczenia chorej wątroby? Wątroba – gdzie jest? Jakie funkcje pełni wątroba? Jak rozpoznać ból wątroby… Jakie są przyczyny chorej wątroby? Przyczyny choroby wątroby mogą być różne, w zależności od różnych czynników. Najczęściej mówi się o chorobach alkoholowych wątroby, marskości wątroby

Category ChorobyPosted on

Jakie są najważniejsze funkcje nerek?

Znajdują się one w przestrzeni zaotrzewnowej, za żołądkiem i pod wątrobą. W badaniu USG nerki widoczne są z perspektywy bocznej i tylnej. Chociaż są to narządy parzyste, do prawidłowego funkcjonowania wystarczająca jest jedna zdrowa nerka….

Category ChorobyPosted on

Jakie szczepienia są obowiązkowe, a jakie zalecane przed podróżą do Afryki?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B Te choroby grożą nam, gdy odwiedzamy rejony o niskim poziomie higieny. Wirusowym zapaleniem wątroby typu A, czyli żółtaczką pokarmową, można się zarazić poprzez spożycie wody lub owoców z nieznanego źródła…. Żółta febra Dur brzuszny Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B Zakażenia meningokokowe Inne choroby Żółta febra Różne są szczepienia zalecane przed wyjazdem do Afryki, ale to jedno jest bezwzględnie obowiązkowe….

Category ChorobyPosted on

Czym jest toksoplazmoza i jak jej zapobiegać?

I tak w postaci uogólnionej, która objawia się u osób o poważnie zmniejszonej odporności, pojawiają się zmiany w wątrobie, płucach i sercu. Postać węzłowa wiąże się z powiększeniem węzłów chłonnych, a niekiedy też z gorączką, bólem głowy i mięśni….

Category ChorobyPosted on

Co to jest kontrast? Kiedy podaje się kontrast?

Wcześniej pacjent musi odpowiedzieć na kilka pytań związanych ze stanem zdrowia, np. czy jest alergikiem, czy ma astmę, czy choruje na nerki lub wątrobę, czy ma niewydolność krążeniową lub oddechową itp. Kontrast stosowany jest również w rezonansie magnetycznym….