Najczęstsze objawy kamicy żółciowej. Dieta w kamicy żółciowej

Badanie usg

Kamica żółciowa to choroba, która coraz częściej dotyczy różnych grup osób. Jeszcze do niedawna uważało się, że cierpią na nią ludzie otyli, w podeszłym wieku lub chorzy na cukrzycę. Dziś na kamicę żółciową chorują także ludzie młodzi, aktywni zawodowo, ale i prowadzący zdrowy tryb życia. Jakie są więc najczęstsze objawy kamicy żółciowej, jaką dietę stosować i jak leczyć to schorzenie?

Kamica żółciowa, czyli co?

Kamica żółciowa to choroba, która polega na powstawaniu złogów w pęcherzyku żółciowym lub w przewodach żółciowych. Zazwyczaj są one zbudowane z cholesterolu, bilirubiny, białka czy wapnia. Chociaż kamica może dosięgnąć dzisiaj niemal każdego, istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na tę chorobę. Wśród nich wymienia się nadmiar cholesterolu w organizmie, mukowiscydozę, przyjmowanie niektórych leków, choroby wątroby czy złe nawyki żywieniowe.

Objawy kamicy żółciowej

Kamica żółciowa objawy ma dosyć charakterystyczne. Zazwyczaj jest to napad tzw. kolki żółciowej, czyli ból w nadbrzuszu i w okolicy prawej łopatki. Najczęściej towarzyszą temu jeszcze inne dolegliwości jak gorączka, dreszcze, nudności, wymioty, brak apetytu czy żółtaczka mechaniczna. Gdy takie objawy pojawią się warto zasięgnąć porady lekarza.

Jak rozpoznać kamicę żółciową?

Podstawowym badaniem, które jest pomocne w zdiagnozowaniu kamicy żółciowej, jest USG jamy brzusznej. Pozwala ono ocenić stan pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. Widać przy okazji jak wygląda wątroba, co istotne w tej chorobie. Dzięki temu badaniu można nawet ocenić wielkość złogów żółciowych. Kamicę wykryje również tomografia komputerowa jamy brzusznej. Niekiedy wykonuje się dodatkowo badania krwi, które oceniają pracę wątroby.

Dieta w kamicy żółciowej

Kiedy ataki są sporadyczne można skoncentrować się na samej diecie odpowiedniej w kamicy żółciowej. Spożywać posiłki należy regularnie i w mniejszych ilościach, nie można się przejadać. Ograniczyć należy przede wszystkim tłuszcze. Zakłada to rezygnację z tłustych wędlin i mięs, smalcu, śmietany, sosów, chipsów, fast foodów itp. Unikać trzeba również jajek, kalafiora, fasoli, cebuli, czosnku, pora czy kapusty. Warto zadbać o to, by spożywane potrawy nie były smażone, a np. gotowane.

Co zatem jest wskazane? Należy włączyć do diety produkty o wysokiej zawartości błonnika. Warto spożywać pieczywo pełnoziarniste, ryż pełnoziarnisty, kaszę gryczaną, kaszę jęczmienną oraz warzywa, w szczególności szpinak, brokuły, marchew i dynię. Dobrze tolerowane będzie także chude mięso, np. z kurczaka lub z indyka.

Jak leczyć kamicę żółciową?

Kiedy sama dieta i leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe nie pomagają, należy wdrożyć leczenie operacyjne. Usunąć pęcherzyk żółciowy z kamieniami można metodą tradycyjną lub laparoskopową, która jest w ostatnich latach bardzo popularna. Jeżeli natomiast kamica dotyczy przewodu żółciowego wspólnego, wówczas wykonuje się leczenie endoskopowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *