Najczęstsze objawy kamicy żółciowej. Dieta w kamicy żółciowej

Badanie usg

Kamica żółciowa to choroba, która coraz częściej dotyczy różnych grup osób. Jeszcze do niedawna uważało się, że cierpią na nią ludzie otyli, w podeszłym wieku lub chorzy na cukrzycę. Dziś na kamicę żółciową chorują także ludzie młodzi, aktywni zawodowo, ale i prowadzący zdrowy tryb życia. Jakie są więc najczęstsze objawy kamicy żółciowej, jaką dietę stosować i jak leczyć to schorzenie?

Kamica żółciowa, czyli co?

Kamica żółciowa to choroba, która polega na powstawaniu złogów w pęcherzyku żółciowym lub w przewodach żółciowych. Zazwyczaj są one zbudowane z cholesterolu, bilirubiny, białka czy wapnia. Chociaż kamica może dosięgnąć dzisiaj niemal każdego, istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na tę chorobę. Wśród nich wymienia się nadmiar cholesterolu w organizmie, mukowiscydozę, przyjmowanie niektórych leków, choroby wątroby czy złe nawyki żywieniowe.

Objawy kamicy żółciowej

Kamica żółciowa objawy ma dosyć charakterystyczne. Zazwyczaj jest to napad tzw. kolki żółciowej, czyli ból w nadbrzuszu i w okolicy prawej łopatki. Najczęściej towarzyszą temu jeszcze inne dolegliwości jak gorączka, dreszcze, nudności, wymioty, brak apetytu czy żółtaczka mechaniczna. Gdy takie objawy pojawią się warto zasięgnąć porady lekarza.

podobne:  Jak zostać dawcą krwi? Jakie warunki trzeba spełniać, żeby zostać dawcą krwi?

Jak rozpoznać kamicę żółciową?

Podstawowym badaniem, które jest pomocne w zdiagnozowaniu kamicy żółciowej, jest USG jamy brzusznej. Pozwala ono ocenić stan pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. Widać przy okazji jak wygląda wątroba, co istotne w tej chorobie. Dzięki temu badaniu można nawet ocenić wielkość złogów żółciowych. Kamicę wykryje również tomografia komputerowa jamy brzusznej. Niekiedy wykonuje się dodatkowo badania krwi, które oceniają pracę wątroby.

Dieta w kamicy żółciowej

Kiedy ataki są sporadyczne można skoncentrować się na samej diecie odpowiedniej w kamicy żółciowej. Spożywać posiłki należy regularnie i w mniejszych ilościach, nie można się przejadać. Ograniczyć należy przede wszystkim tłuszcze. Zakłada to rezygnację z tłustych wędlin i mięs, smalcu, śmietany, sosów, chipsów, fast foodów itp. Unikać trzeba również jajek, kalafiora, fasoli, cebuli, czosnku, pora czy kapusty. Warto zadbać o to, by spożywane potrawy nie były smażone, a np. gotowane.

Co zatem jest wskazane? Należy włączyć do diety produkty o wysokiej zawartości błonnika. Warto spożywać pieczywo pełnoziarniste, ryż pełnoziarnisty, kaszę gryczaną, kaszę jęczmienną oraz warzywa, w szczególności szpinak, brokuły, marchew i dynię. Dobrze tolerowane będzie także chude mięso, np. z kurczaka lub z indyka.

podobne:  Sód – niedobór. Przyczyny i objawy niskiego poziomu sodu w organizmie

Jak leczyć kamicę żółciową?

Kiedy sama dieta i leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe nie pomagają, należy wdrożyć leczenie operacyjne. Usunąć pęcherzyk żółciowy z kamieniami można metodą tradycyjną lub laparoskopową, która jest w ostatnich latach bardzo popularna. Jeżeli natomiast kamica dotyczy przewodu żółciowego wspólnego, wówczas wykonuje się leczenie endoskopowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *