Choroba zawodowa, czyli jakie popularne choroby zawodowe znamy?

Praca w przemyśle

Wykonywanie konkretnej pracy zawodowej, może wiązać się nie tylko z profitami finansowymi, ale i ewentualnym narażeniem zdrowia. Lista chorób zawodowych jest stosunkowo długa i często powiązana właśnie z daną wykonywaną pracą. Które z nich są najpopularniejsze?

Czym jest choroba zawodowa?

Mówiąc wprost, choroba zawodowa, to zespół chorób, które zostały spowodowane przez czynniki szkodliwe, występujące w trakcie pracy i powiązane są z jej środowiskiem lub sposobem wykonania. Najczęściej ma się z nimi do czynienia poprzez stałe i długotrwałe przebywanie w niedogodnych warunkach, które zaczynają wpływać na organizm. Może dotyczyć to więc przebywania w niekorzystnej pozycji, wykonywania forsownych czynności lub przebywania w otoczeniu zawierającym dane czynniki szkodliwe. Może być to między innymi hałas, chemikalia, niewłaściwe oświetlenie, zapylenie, obciążenie fizyczne, promieniowanie lub obciążenie psychiczne.

Choroby zawodowe nie pojawiają się od razu, ale po długotrwałym narażeniu na takie niekorzystne warunki. Z tego też powodu samo leczenie także trwa długo. Poniżej lista najpopularniejszych chorób zawodowych.

podobne:  Jakie są najważniejsze funkcje nerek?

Pylica

Jest to choroba układu oddechowego, którego przyczyną jest częsty kontakt z pyłami i ich wdychaniem. Najczęściej objawia się przewlekłym zapaleniem oskrzeli, a także postępującą rozedmą płucną. W rzadszych przypadkach może dojść do niewydolności krążenia. Z pylicą najczęściej do czynienia mają górnicy, pracownicy przemysłowi, pracownicy tartaków, stolarze, spawacze i pracownicy branży pirotechnicznej. Pewne ryzyko wiąże się także z zawodami rolniczymi, leśnictwem i rybołówstwem. Wyróżnia się tu między innymi pylicę krzemicę płuc, pylicę bawełnianą, azbestową i węglową.

Ołowica

W przypadku ołowicy, mamy do czynienia z zatruciem organizmu przez ołów, co powoduje osłabienie, bezsenność, brak łaknienia, zaburzenia widzenia oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych, szczególnie wątroby i nerek. Czasem może także dochodzić do uszkodzeń krwinek czerwonych i układu nerwowego. Najbardziej narażone na tę chorobę, są osoby pracujące zawodowo w przemyśle, gdzie jest stały kontakt z tym związkiem chemicznym. Wymienia się tu choćby zakłady wytwórstwa szkła kryształowego, akumulatory, kable, dotyczy to także pracowników hut miedzi i cynku.

Zespół cieśni nadgarstka

Jest to jeden z bardziej znanych stanów chorobowych i przyczyną jego powstania jest długotrwały ucisk nerwu nadgarstkowego. Najczęściej objawia się uczuciem mrowienia i drętwienia, osłabieniem siły chwytu, utrudnieniem w zaciskaniu dłoni, a przez to nierzadko wypadaniem rzeczy z ręki. Oczywiście wiąże się to także z bólem, który utrudnia poruszanie palcami i dłonią. Najczęściej wiąże się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, ale zaliczana jest także do chorób zawodowych. Najbardziej narażeni są pracownicy biurowi, którzy dużo pracują z myszką komputerową.

podobne:  Gdzie znajduje się wątroba? Jak rozpoznać ból wątroby?

Choroby narządu głosu

Jest to choroba osób, których głos jest najważniejszym narzędziem pracy. Objawia się to najczęściej chrypką, suchością w gardle, a także nawracającymi infekcjami dróg oddechowych oraz ostrym zapaleniem krtani. Najbardziej narażonymi grupami zawodowymi, są nauczyciele, wykładowcy, a także muzycy, szczególnie piosenkarze.

Ubytek słuchu

W tym przypadku najbardziej narażone są te osoby, które stale i długotrwale przebywają w środowisku o podwyższonym hałasie. Dotyczy to szczególnie pracowników hal przemysłowych i produkcyjnych, pracowników sektora zbrojeniowego, budowlańców oraz osób pracujących np. na lotniskach. Może objawić się ubytkiem słuchu w jednym, albo obu uszach, a także innymi dolegliwościami, np. bólem głowy, a także uczuciem ciągłego przebywania w stresie, co wpływa także na większe napięcie ciała i problemy z układem trawiennym i podwyższonym ciśnieniem krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *