Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Joga

Joga wycisza, relaksuje, rozluźnia. Wyszczupla mięśnie, poprawia giętkość ciała, a także zapobiega problemom wynikającym z nieustannego siedzenia, np. przed komputerem. Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

1. Redukcja stresu

Powodem, dla którego wiele osób decyduje się na praktykowanie jogi, jest stres nieustannie obecny w ich życiu. W przypadku tych zestawów ćwiczeń jedną z najważniejszych zasad jest spokojny, prawidłowy oddech. Dzięki niemu ciało się rozluźnia, znika napięcie. Joga pozwala być „tu i teraz”, nie myśleć o niczym innym (choć z pozoru takie „wyłączenie się” wydaję się trudne, w praktyce niektóre pozycje jogi są tak skomplikowane, że nie da się myśleć o czymkolwiek innym).

2. Aktywność dla każdego

Czy joga ma jakieś ograniczenia? Nie! Jest to aktywność, którą może spróbować każdy, bez względu na wiek oraz wagę ciała. Praktyka jogi zalecana jest nawet kobietom w ciąży, aczkolwiek wykonywanie niektórych pozycji może być niemożliwe lub niewskazane. Dla kogo jest joga, czytaj na www.joga.info.pl, z tego serwisu dowiesz się, kto powinien zainteresować się tą aktywnością sportową.

3. Elastyczność ciała

Wykonujesz pracę biurową? Przez cały dzień siedzisz przed komputerem? Pewnie nawet nie wyobrażasz sobie, jak to negatywnie wpływa na twoje ciało. Możesz nie odczuwać tego od razu, jednak po pewnym czasie zauważysz ból barku, klatki piersiowej czy nawet… bioder! Dlatego codzienne praktykowanie jogi, nawet przez 10 min, powinno być obowiązkowe dla wszystkich.

podobne:  Atak paniki – objawy i przyczyny. Kiedy potrzebna jest psychoterapia?

Joga otwiera ciało (szczególnie napiętą klatkę piersiową oraz biodra, które najbardziej „obrywają” w trakcie pracy siedzącej). Ciało się rozluźnia, wydłuża, prostuje. Osoby, które dopiero zaczynają, często nie potrafią nawet sięgnąć rękoma podłoża przy wyprostowanych kolanach, aczkolwiek wystarczy kilka treningów, by poczuć, że jesteś w stanie zrobić więcej.

4. Odchudzanie

Nie będziemy oszukiwać – ćwicząc jogę, nie spalisz tyle kalorii, co biegając, czy wykonując treningi interwałowe lub cardio. To jednak nie oznacza, że asany pozostają bez wpływu na twoją wagę i sylwetkę. Podczas wykonywania jogi, angażujesz wszystkie mięśnie, co pozwala spalić tkankę tłuszczową. Trening wysmukla mięśnie, sprawia, że ciało wygląda na bardziej „zbite”.

Szybko przekonasz się, że joga to nie tylko ćwiczenia, ale także styl życia. Osoby, które regularnie ją praktykują, zwracają większą uwagę na to, co jedzą. W połączeniu ze zdrową, rozsądną dietą, joga pomoże ci schudnąć.

5. Siła

Choć joga nie jest intensywną aktywnością, podczas której podnosi się tętno, nie oznacza to, że nie wzmacnia mięśni, zwiększa siły. Pozycje w jodze aktywizują wszystkie mięśnie, zwłaszcza te głębokie, a wykonanie niektórych asan wymaga niemałej siły, zwłaszcza w rękach. Nawet łagodne odmiany jogi sprawią, że po godzinnej praktyce będziesz zmęczony, ale też… zadowolony.

podobne:  Zapaść serca – przyczyny i objawy. Pierwsza pomoc przy zapaści krążeniowej

 

Co jeszcze daje joga? Zwiększa odporność, uczy uważności, a nawet… poprawia trawienie. Dlatego nie zastanawiaj się już dłużej i zacznij ćwiczyć jogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *