Wzdęcia: dlaczego mam wzdęcia, co na wzdęcia?

Trzy balony

Wzdęcia i uporczywe gazy to przypadłość wstydliwa, ale jednocześnie bardzo powszechna. Wielu z nas, jak nie każdy, miało do czynienia z tego typu problemami, które wydawały się nam bardzo kłopotliwe. Warto pamiętać jednak o tym, że ze wzdęciami można sobie poradzić i to w całkiem prosty sposób i z wykorzystaniem domowych sposobów. Skąd jednak biorą się wzdęcia i co na nie brać?

Wzdęcia – czym są?

O wzdęciach mówimy wówczas, gdy mamy do czynienia z nadmiernym nagromadzeniem się gazów w jelitach. Powstają one w procesie trawienia, jak również mogą zbierać się wraz z połykanym powietrzem, najczęściej w trakcie jedzenia. Wyróżnia się też dwa typy wzdęć: bębnice żołądka i bębnice jelita. Zazwyczaj wiąże się to z powiększeniem obwodu brzucha i poczuciem pełności. Jest to uczucie dyskomfortu, który w normalnych warunkach nie występuje.

Jak radzić sobie ze wzdęciami?

Zanim udamy się do lekarza, w pierwszej kolejności warto najpierw sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze wzdęciami. Czasem można się pomylić, zwłascza gdy ma się do czynienia ze wzrostem masy ciała, wodobrzuszem albo powiększeniem objętości narządów wewnętrznych. Jeżeli mamy pewność, że to zwykłe wzdęcia, wówczas lepiej postawić w pierwszej kolejności na zmianę diety i ograniczenie pokarmów stałych na bardziej płynne lub wykonać delikatny masaż brzucha. Są oczywiście jeszcze inne sposoby, czyli napary ziołowe. To proste i łatwodostępne rozwiązanie dla każdego z nas, a to jakie zioła na wzdęcia radzi www.medigo.pl. Można więc łatwo się dowiedzieć, które naturalne herbatki się sprawdzą i w jaki sposób powinno się je przygotować.

podobne:  Jak zostać dawcą krwi? Jakie warunki trzeba spełniać, żeby zostać dawcą krwi?

Herbata ziołowa

Jakie są objawy wzdęć?

Wzdęcia to dolegliwości o zróżnicowanych objawach i każdy pacjent może je postrzegać nieco inaczej. Najczęściej wymienia się tutaj uczucie powiększenia obwodu brzucha, jakbyśmy połknęli balon oraz większej ilości gazów w jelitach. Mamy wrażenie, że rozpiera nas od środka, co jest bezpośrednio powiązane z nagromadzonym powietrzem. W bardziej skrajnych przypadkach możemy mieć także do czynienia z napadowymi skurczami jelit, dusznością i bólami w klatce piersiowej. Często zdarza się też nieprzyjemne uczucie przelewania się w brzuchu oraz nadmierne oddawanie gazów. Jeżeli problemy ze wzdęciami nie mijają lub wręcz się nasilają i dochodzą do nich inne dolegliwości, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu.

Jakie są przyczyny powstawania wzdęć?

Przyczyn powstawania wzdęć może być kilka. Jedną z nich jest nadmierne wsysanie powietrza w trakcie jedzenia, do czego doprowadza zazwyczaj zbyt szybkie połykanie. Niektóre produkty, zwłaszcza ciężkostrawne, także mogą być tutaj przyczyną. Do wzdęć doprowadzają również problemy związane z prawidłowym funkcjonowaniem jelit, w tym nadmiernej fermentacji i wolniejszego przemieszczania się mas kałowych, niedrożnością jelit, czy z powodu porażenia ich czynności. Niektóre operacje jamy brzusznej mogą upośledzić procesy trawienne, co dzieje się też przy chorobach wątroby, trzustki czy jelita grubego. Na powstawanie wzdęć wpływa także choroba ośrodkowego układu nerwowego.

podobne:  Jakie są pierwsze objawy depresji? Jak rozpoznać i leczyć depresję?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *