Co na wzdęcia? Jak pozbyć się uporczywych wzdęć?

Zioła lecznicze

Wzdęcia to częsta i jednocześnie bardzo krępująca przypadłość, jako że wiąże się zarówno z nieprzyjemnym uczuciem pełności, bulgotania w brzuchu, jak i wiatrami. Najczęściej nie wiąże się one z żadną poważną chorobą i z powodzeniem każdy z nas może samodzielnie sobie radzić z tym problemem. W jaki sposób? Co pomaga przy wzdęciach?

Czym są wzdęcia?

Każdy z nas miał w swoim życiu do czynienia ze wzdęciami. To dość nieprzyjemne uczucie, często łączone z bólem brzucha, a także wzmożonymi gazami i uczuciem przelewania się w żołądku. Powiązane są przede wszystkim z jelitami i występują w momencie nadmiernego nagromadzenia się gazów w procesie trawienia, jak również są wynikiem połknięcia powietrza. To dość powszechna dolegliwość, najczęściej opisywana jako odczucie powiększonego brzucha. Zazwyczaj są to przypadłości lekkie i nie zaliczają się do zagrażających życiu, dzięki czemu z łatwością można samodzielnie sobie z tym poradzić. Tylko w określonych przypadkach może być konieczna interwencja lekarska.

Jak jednak radzić sobie ze wzdęciami domowymi sposobami?

Zioła bazylii

Jakie domowe sposoby na wzdęcia?

Sposobów na radzenie sobie ze wzdęciami jest wiele i jeżeli sporadycznie mamy z nimi problemy dobrze byłoby w pierwszej kolejności sięgnąć właśnie po domowe rozwiązania. Jedną z najczęściej wymienianych metod na wzdęcia jest zastosowanie preparatów ziołowych, które mają właściwości lecznicze. Zioła na wzdęcia wylicza medigo.pl, łatwo więc zorientować się, jakie konkretnie sprawdzą się w tej przypadłości. Zazwyczaj wymienia się tutaj kminek, melisę albo miętę, jednak warto spróbować skorzystać także z innych ziół.

podobne:  Witamina K – występowanie, właściwości, dzienne zapotrzebowanie

Przy wzdęciach mogą pomóc także niektóre probiotyki. Konieczne będzie także wdrożenie zdrowszej diety, z unikaniem produktów powodujących wzdęcia, jak rośliny strączkowe, warzywa kapustne, a także owoce, choćby jabłka czy brzoskwinie. Należy także zwrócić uwagę na swój styl życia: jedzenie w pośpiechu i w nadmiernej ilości także sprzyja wzdęciom. Warto także wdrożyć do naszego życia więcej ruchu – aktywność fizyczna wspomaga układ trawienny i przyspiesza metabolizm.

Czy warto brać leki na wzdęcia?

Czasem ulgę we wzdęciach przynoszą także leki, które często można dostać nawet bez recepty. Oczywiście chcąc prowadzić leczenie farmakologiczne, warto wcześniej porozmawiać o tym z lekarzem, który może zalecić odpowiednie działania i podpowiedzieć, czego nie robić, by w przyszłości uniknąć podobnych problemów. Co więcej, jeżeli zostanie nam przepisany antybiotyk, wówczas nie powinno się zapominać także o lekach osłonowych, aby ochronić żołądek.

Zioła szałwii i tymianku

Jakie są objawy wzdęć?

Wzdęcia na ogół charakteryzują się podobnymi objawami u wszystkich pacjentów. Należy więc tu wymienić choćby uczucie napompowanego brzucha, bulgotania w nim, czy potrzebę oddawania wiatrów. Często wiąże się też z silnym uciskiem po lewej lub prawej stronie pod żebrami. Nie jest to nic niebezpiecznego, jednak w niektórych przypadkach konieczna może być interwencja lekarza, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z niedrożnością przewodu pokarmowego. Wówczas oprócz wzdęć, często towarzyszą nam nudności, wymioty, bóle brzucha i zaparcia.

podobne:  CRP – norma badania krwi. O czym świadczy podwyższone CRP?

Jakie są przyczyny wzdęcia?

Przyczyn prowadzących do wzdęć może być kilka. Jednym z nich jest zbytnie nagromadzenie się gazów w jelitach, z powodu zbyt dużej fermentacji resztek jedzenia, a tym samym także wolniejszego przepływu mas kałowych. Innym powodem jest także zbyt szybkie jedzenie, wraz z zasysaniem powietrza, a także nadmierne spożywanie potraw ciężkostrawnych. Przyczyną wzdęć mogą być też choroby różnego typu jak niedrożność układu pokarmowego, upośledzenie czynności trawiennych w związku z chorobą wątroby, trzustki, dróg żółciowych czy jelita grubego. Za wzdęcia może także odpowiadać operacja przeprowadzona w jamie brzusznej, a także choroby ośrodkowego układu nerwowego i zapalenie otrzewnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *