Jakie są pierwsze objawy depresji? Jak rozpoznać i leczyć depresję?

Człowiek z depresją

Depresja jest chorobą, która dotyka coraz więcej ludzi. Jednocześnie jej objawy często są bagatelizowane, osoby na nią cierpiące wszystko tłumaczą stresem oraz zmęczeniem. Dlatego warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy depresji oraz jak rozpocząć jej leczenie.

Co to jest depresja?

Depresja jest to zaburzenie psychiczne, które tak jak każda inna choroba, wymaga specjalistycznego leczenia. Osoby dotknięte depresją nie potrafią czerpać radości z życia, są nieustannie przygnębione, bez konkretnej przyczyny. Z czasem najmniejszy problem powoduje rozchwianie emocjonalne.

Przy czym wyróżnia się kilka typów tego zaburzenia. Depresja reaktywna jest wynikiem złych doświadczeń życiowych, ma charakter krótkotrwały. Chorobą psychiczną jest depresja endogenna. Trwa kilka miesięcy i może powracać. Najtrudniejsza w wykryciu jest depresja maskowana, której objawy są nietypowe – to zaburzenia pamięci, bóle głowy czy zaparcia.

Depresja – przyczyny

Występowanie depresji może mieć dwie przyczyny: biologiczne oraz psychologiczne. Przyczyny biologiczne związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego.

podobne:  Choroba zawodowa, czyli jakie popularne choroby zawodowe znamy?

Natomiast przyczyn psychologicznych jest o wiele więcej. Depresja może być wynikiem izolacji, braku wiary w siebie oraz nieustannego obarczania się winą oraz analizowaniem przykrych wspomnień, sytuacji. Często można spotkać się także z samowzmacnianiem się depresji oraz błędnym kołem zachowań.

Ponadto coraz częściej mówi się również o tym, że choroba ta pojawia się u osób mających inne problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia hormonalne, zapalenie tarczycy Hashimoto, choroby wątroby czy choroby nowotworowe.

Objawy depresji

Objawów depresji jest wiele, zwykle nie występują one jednocześnie. Ponadto z czasem ulegają nasileniu, powodują, że normalne funkcjonowanie staje się uciążliwe. Co istotne, nie w każdym przypadku pacjent zauważa u siebie wszystkie objawy. Ponadto wyróżnia się zarówno fizyczne, jak i psychiczne dolegliwości.

Do tych pierwszych należy zarówno bezsenność, jak i duża potrzeba snu, ciągłe zmęczenie, suchość w gardle. Chory może odczuwać nadmierny apetyt lub jego brak – to wiąże się ze spadkiem lub wzrostem wagi.

A jakie są psychiczne objawy? Na początku można zaobserwować utratę zainteresowań, pogłębiające się zmęczenie, złe samopoczucie. Osoba, u której choroba zaczyna się rozwijać, nie potrafi się cieszyć z różnych przyjemności.

podobne:  Jak objawia się niedobór miedzi? Najpopularniejsze źródła miedzi

Z czasem dochodzą do tego zaburzenia uwagi, problemy ze snem. Chory ma poczucie niskiej wartości, męczą go pesymistyczne myśli. Nie potrafi radzić sobie z problemami. W skrajnych przypadkach osoby z depresję odczuwają chęć odebrania sobie życia lub popełniają czyny samobójcze.

Leczenie depresji

Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, które utrzymują się przez długi czas, powinieneś zgłosić się do psychiatry, który zdiagnozuje, czy są wynikiem depresji, czy innych zaburzeń. Jakie leczenie zostanie podjęte? W takich sytuacjach zwykle działa się dwutorowo. Z jednej strony pacjentowi przepisywane są leki przeciwdepresyjne, których skuteczność wykazuje się dopiero po kilkutygodniowym stosowaniu.

Natomiast z drugiej strony podjęta musi zostać psychoterapia. Bez niej pełne leczenie nie jest możliwe, ponieważ leki łagodzą objawy, lecz nie leczą przyczyn choroby. Po ich odstawieniu problem może nawracać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *