Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne. Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne

Stosowanie tabletek hormonalnych jest jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji, co sprawia, że ich popularność stale rośnie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie pozostają bez wpływu na organizm. Przedstawiamy, jakie są skutki uboczne antykoncepcji.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Zadaniem tabletek antykoncepcyjnych jest uwalnianie do krwi odpowiedniej dawki hormonów, co powoduje zahamowanie owulacji. Ponadto, pod wpływem tego zmienia się konsystencja śluzu szyjkowego. Brane regularnie, zapobiegają zachodzeniu w ciąże. Aczkolwiek trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie na rynku są dwa rodzaje tych leków.

Najbardziej popularne są tabletki dwuskładnikowe, które zawierają estrogen oraz progestagen. Najczęściej przyjmuje się je przez 21 dni, a następnie przez 7 dni następuje odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. W tym czasie powinno pojawić się krwawienie. Ponadto mogą być one jednofazowe (mają ten sam kolor i skład), dwufazowe (poszczególne tabletki różnią się zawartością progestagenu, mają kolor biały i różowy) oraz trójfazowe (każda z tabletek ma inne stężenie progestagenu, mogą różnić się też zawartością estrogenu; w opakowaniu występują aż trzy kolory leków: jasnobrązowy, biały oraz ciemnożółty).

Pigułki jednoskładnikowe są nowszej generacji. Zawierają wyłącznie progestagen, dzięki czemu ich działanie jest łagodniejsze, a skutki uboczne rzadziej występują. Zwiększają lepkość śluzu szyjkowego, co utrudnia przemieszczanie się plemników. Ich skuteczność może być jednak mniejsza, zalecane są przede wszystkim kobietom karmiącym oraz nastolatkom.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Obecnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Jednak aby była ona zachowana, muszą zostać spełnione określone warunki. Jakie?

Najważniejsza jest regularność ich zażywania. Pominięcie nawet jednej pigułki zmniejsza skuteczność zabezpieczenia, wtedy trzeba jak najszybciej przyjąć kolejną dawkę oraz do końca opakowania stosować dodatkowe metody antykoncepcji. Powinno się też je zażywać o tej samej porze.

Ponadto jeśli w odstępie kilku godzin po zażyciu leku wystąpiły wymioty, zwiększa się prawdopodobieństwo, że substancje z tabletki nie zdążyły się jeszcze wchłonąć. Wtedy również warto zachować ostrożność podczas stosunku.

Skutki uboczne antykoncepcji

Choć jest wiele zwolenniczek antykoncepcji hormonalnej, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zwykle nie pozostaje ona bez wpływu na zdrowie, organizm człowieka. Jakie mogą być skutki uboczne pigułek?

Najczęstszymi objawami są: nudności, zmniejszone libido, upławy, wahania nastrojów, bóle głowy i migreny oraz przybieranie na wadze. Tylko co ciekawe, objawy te znikają po kilku miesiącach stosowania. Ponadto im nowsza generacja leków, tym mniej skutków ubocznych występuje po ich stosowaniu.

Może się jednak zdarzyć tak, że objawy te są na tyle silne, że tabletki trzeba odstawić. Wtedy, po konsultacji z lekarzem, należałoby albo zaprzestać antykoncepcji hormonalnej albo zmienić typ leku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *