Upławy – przyczyny, objawy bakteryjnego zakażenia pochwy

objawy upławów

Zachwiana równowaga flory pochwy, zanik pałeczek kwasu mlekowego sprzyja upławom. Jakie są przyczyny i objawy bakteryjnego zakażenia pochwy, na czym polega leczenie upławów?

Kiedy wzrasta ryzyko bakteryjnego zakażenia pochwy?

Infekcja bakteryjna pochwy to dolegliwość, z którą borykają się kobiety w różnym wieku. Nawracająca przypadłość dotyka częściej kobiet, które współżyją seksualnie, ponieważ podczas stosunku może dojść do przenoszenia bakterii żyjących w odbycie na narządy płciowe. Mężczyźni mogą być biernymi przenosicielami, zwłaszcza jeżeli w krótkich odstępach czasu utrzymywali stosunki z kilkoma kobietami.

Medyczne statystyki jako grupę ryzyka wskazują współwystępowanie tego schorzenia u par lesbijskich, wspólnie korzystających z gadżetów seksualnych. Również długie i częste noszenie obcisłych spodni sprzyja namnażaniu bakterii, szczególnie latem.

Upławy – przyczyny

Z uwagi na to, że bakteryjne zakażenie pochwy częściej dotyka kobiet w wieku pokwitania lekarze upatrują przyczyn upławów w obniżonym poziomie estrogenów i tzw. suchości pochwy. Wpływ mają zaburzenia hormonalne, często chorują kobiety w ciąży. Zakażeniu sprzyja również kuracja antybiotykami, występujące infekcje bakteryjne w obrębie innych narządów.

Związek z chorobą mają częste zmiany partnerów seksualnych oraz brak odpowiedniej higieny intymnej. Istotne znaczenie ma szczególna dbałość o regularne podmywanie w trakcie miesiączki, ponieważ krew menstruacyjna przyczynia się do zobojętnienia kwaśnego środowiska pochwy. Wpływ może mieć też używanie środków myjących, które zmieniają naturalny odczyn pochwy i podrażniają śluzówkę. Warto jednak wiedzieć, że płukanie pochwy, nadmierne mycie okolic intymnych zwiększa ryzyko infekcji. Tak jak w przypadku wielu innych chorób nie bez znaczenia pozostaje stresujący tryb życia.

Jakie są objawy bakteryjnego zakażenia pochwy?

Bakteryjne zakażenie pochwy często przebiega bezobjawowo, dzieje się tak zazwyczaj w początkowym stadium rozwoju schorzenia. W pozostałych przypadkach lub kiedy choroba jest już zaawansowana pojawiają się upławy w kolorze szarobiałym, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach z pochwy, porównywany do zapachu nieświeżych ryb.

U niektórych kobiet występuje świąd sromu oraz pochwy, kiedy zakażenie obejmuje cewkę moczową pojawia się szczypanie i pieczenie podczas oddawania moczu, czasem częstomocz oraz ból w podbrzuszu. Wszystkie opisane objawy ulegają nasileniu przed miesiączką.

Leczenie upławów

W diagnostyce bakteryjnego zakażenia pochwy niezbędny jest wywiad lekarski poparty badaniem ginekologicznym, podczas którego lekarz pobiera próbkę wymazu z pochwy. Na podstawie wyników badania posiewu wydzieliny, wykonanego w laboratorium, lekarz dobiera antybiotyk, zakażenie leczy doustnie i dopochwowo. Leczeniu musi poddać się również partner chorej kobiety, na czas kuracji należy zaprzestać współżycia seksualnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *