Upławy – przyczyny, objawy bakteryjnego zakażenia pochwy

objawy upławów

Zachwiana równowaga flory pochwy, zanik pałeczek kwasu mlekowego sprzyja upławom. Jakie są przyczyny i objawy bakteryjnego zakażenia pochwy, na czym polega leczenie upławów?

Kiedy wzrasta ryzyko bakteryjnego zakażenia pochwy?

Infekcja bakteryjna pochwy to dolegliwość, z którą borykają się kobiety w różnym wieku. Nawracająca przypadłość dotyka częściej kobiet, które współżyją seksualnie, ponieważ podczas stosunku może dojść do przenoszenia bakterii żyjących w odbycie na narządy płciowe. Mężczyźni mogą być biernymi przenosicielami, zwłaszcza jeżeli w krótkich odstępach czasu utrzymywali stosunki z kilkoma kobietami.

Medyczne statystyki jako grupę ryzyka wskazują współwystępowanie tego schorzenia u par lesbijskich, wspólnie korzystających z gadżetów seksualnych. Również długie i częste noszenie obcisłych spodni sprzyja namnażaniu bakterii, szczególnie latem.

Upławy – przyczyny

Z uwagi na to, że bakteryjne zakażenie pochwy częściej dotyka kobiet w wieku pokwitania lekarze upatrują przyczyn upławów w obniżonym poziomie estrogenów i tzw. suchości pochwy. Wpływ mają zaburzenia hormonalne, często chorują kobiety w ciąży. Zakażeniu sprzyja również kuracja antybiotykami, występujące infekcje bakteryjne w obrębie innych narządów.

Związek z chorobą mają częste zmiany partnerów seksualnych oraz brak odpowiedniej higieny intymnej. Istotne znaczenie ma szczególna dbałość o regularne podmywanie w trakcie miesiączki, ponieważ krew menstruacyjna przyczynia się do zobojętnienia kwaśnego środowiska pochwy. Wpływ może mieć też używanie środków myjących, które zmieniają naturalny odczyn pochwy i podrażniają śluzówkę. Warto jednak wiedzieć, że płukanie pochwy, nadmierne mycie okolic intymnych zwiększa ryzyko infekcji. Tak jak w przypadku wielu innych chorób nie bez znaczenia pozostaje stresujący tryb życia.

Jakie są objawy bakteryjnego zakażenia pochwy?

Bakteryjne zakażenie pochwy często przebiega bezobjawowo, dzieje się tak zazwyczaj w początkowym stadium rozwoju schorzenia. W pozostałych przypadkach lub kiedy choroba jest już zaawansowana pojawiają się upławy w kolorze szarobiałym, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach z pochwy, porównywany do zapachu nieświeżych ryb.

U niektórych kobiet występuje świąd sromu oraz pochwy, kiedy zakażenie obejmuje cewkę moczową pojawia się szczypanie i pieczenie podczas oddawania moczu, czasem częstomocz oraz ból w podbrzuszu. Wszystkie opisane objawy ulegają nasileniu przed miesiączką.

Leczenie upławów

W diagnostyce bakteryjnego zakażenia pochwy niezbędny jest wywiad lekarski poparty badaniem ginekologicznym, podczas którego lekarz pobiera próbkę wymazu z pochwy. Na podstawie wyników badania posiewu wydzieliny, wykonanego w laboratorium, lekarz dobiera antybiotyk, zakażenie leczy doustnie i dopochwowo. Leczeniu musi poddać się również partner chorej kobiety, na czas kuracji należy zaprzestać współżycia seksualnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *