O czym świadczy podwyższona glukoza we krwi?

podwyższona glukoza

Zaburzenia gospodarki węglowodanowej organizmu mogą mieć wiele przyczyn, a wysoki poziom cukru we krwi jest często objawem poważnych problemów zdrowotnych. O czym świadczy podwyższona glukoza we krwi?

Dlaczego nasz organizm potrzebuje glukozy?

Glukoza to naturalny związek chemiczny, który jest źródłem energii dla komórek naszego organizmu. Bez niej narządy nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Za regulację stężenia glukozy we krwi odpowiada insulina, hormon wytwarzany przez trzustkę. Po zjedzonym posiłku wzrasta poziom glukozy w krwiobiegu, a rolą insuliny jest jej transport do wszystkich komórek, przez co jej stężenie stopniowo maleje.

Jakie są prawidłowe wartości glukozy we krwi?

Wartości poziomu glukozy we krwi uzależnione są od tego, ile czasu upłynęło od spożycia posiłku, nie bez wpływu jest też pora dnia oraz wysiłek fizyczny przed badaniem. Należy je wykonać na czczo, w godzinach porannych, do sprawdzenia potrzebna jest niewielka próbka krwi.

podobne:  Podwyższona glukoza – co oznacza? Jak obniżyć poziom glukozy?

badanie krwi

Wartość jest uzależniona od wieku pacjenta, dla dzieci mieści się w przedziale od 70 do 105 mg/dl, natomiast w przypadku dorosłych powinna wynosić w granicach od 70 do 115mg/dl.

Wskazania do badania glukozy we krwi

Dobrze raz w roku wykonać badanie poziomu glukozy we krwi, natomiast kiedy zachodzą jakiekolwiek podejrzenia, że nasz organizm niewłaściwie metabolizuje cukier trzeba bezzwłocznie udać się do lekarza.

Objawami, które mogą wskazywać na zaburzenia tolerancji węglowodanów są min. zwiększone pragnienie, notoryczne zmęczenie, osłabienie, pojawiające się omdlenia, wzmożone oddawanie moczu, utrata masy ciała. Stała kontrola poziomu glukozy we krwi dotyczy osób znajdujących się w grupie ryzyka zagrożenia cukrzycą, kobiet w ciąży, z zespołem policystycznych jajników, osób dotkniętych chorobami układu krążenia, z nadciśnieniem tętniczym.

O czym świadczy podwyższona glukoza we krwi?

Podwyższony, czasowy poziom glukozy we krwi nazywany jest hiperglikemią, wartość graniczna to przekroczony próg 200 mg/dl. Weryfikujący wyniki badania lekarz bierze zawsze pod uwagę nasz wiek, płeć oraz historię chorób.

objawy cukrzycy

Wysoki poziom cukru we krwi może wskazywać na cukrzycę, która związana jest z niedoborem insuliny lub obniżoną wrażliwością tkanek na insulinę. Podwyższona glukoza we krwi może również świadczyć o chorobach trzustki, schorzeniach autoimmunologicznych, nieprawidłowej pracy tarczycy, gdzie wzrost aktywności jej hormonów wpływa na zwiększony poziom glukozy. Może by też objawem odporności organizmu na insulinę, niewydolność układu krążenia, chorobach nadnerczy, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy kobiet ciężarnych.

podobne:  Choroby po pięćdziesiątce, czyli na co chorują 50 latkowie?

Dobrze wiedzieć, że niektóre sytuacje w naszym życiu mogą prowadzić do hiperglikemii, przyczyną może być stres, długotrwałe napięcie emocjonalne, przebyte zakażenia i infekcje, intensywny wysiłek fizyczny, przyjmowanie sterydów, nieprawidłowe odżywanie, dieta zawierająca nadmierne ilości węglowodanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *