Bruksizm – objawy, przyczyny. Jak leczyć zgrzytanie zębami?

zgrzytanie zębami

Nieleczony może prowadzić ścierania i pękania szkliwa zębów, bólu głowy, migreny, czy dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Czym jest bruksizm i jak leczyć zgrzytanie zębami?

Bruksizm – co to jest?

Bruksizm to schorzenie polegające na mimowolnym, silnym zaciskaniu oraz zgrzytaniu zębami. Dotyka zarówno dzieci jak i osób dorosłych w każdym wieku. To utrwalona dysfunkcja reakcji ruchowych żuchwy, zazwyczaj powtarzana nieświadomie, w nocy. Z uwagi na to, że zaciskanie i zgrzytanie zębami występuje, przede wszystkim w nocy chorzy nie mają świadomości zachowania i nie są w stanie nad tym zapanować.

zgrzytanie zębami

Medycyna wyróżnia bruksizm centryczny (dzienny), polega na silnym zaciskaniu zębów oraz bruksizm ekscentryczny (nocny), który charakteryzuje się zaciskaniem i zgrzytaniem zębami.

Jakie są przyczyny zgrzytania zębami?

Często bagatelizowany i pozornie nieszkodliwy bruksizm jest chorobą o podłożu psychosomatycznym, najczęściej występuje u osób nerwowych, mających problemy z radzeniem sobie ze stresem. Często dotyka osób borykających się ze schorzeniami natury psychicznej lub neurologicznej. Bywa też, że dolegliwość spowodowana jest przyjmowaniem określonych leków.

przyczyny bruksizmu

Według badań czynnikiem ryzyka jest też samotność, statystyki wskazują, że osoby żyjące w pojedynkę zgrzytają zębami dwa razy częściej niż osoby pozostające w związku.

Bezpośrednią przyczyną zaciskania i zgrzytania są wady zgryzu, niewłaściwie dopasowane koronki lub protezy, ponieważ uniemożliwiają prawidłowe opieranie się zębów o siebie. Bruksizm pojawia się też często u osób ze zmianami reumatycznymi w obrębie szczęki.

Bruksizm –objawy?

Bezpośrednim objawem bruksizmu jest występowanie zespołów bólowego i dysfunkcyjnego w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, zaburzony zostaje prawidłowy tor żuchwy podczas otwierania i zamykania. U niektórych osób słychać trzask przeskakiwania żuchwy.

Chory często budzi się już rano z bólem głowy, który nie ustępuje w czasie dnia. Skutkiem długotrwałego zaciskania szczęki jest przeciążenie oraz napięcie mięśni szyi, co może prowadzić do przewlekłych migren, odczuwania bólu w obrębie oczodołów, uczucia wysadzania, suchości oka, okresowego, nieostrego widzenia.

Czasem występuje ból barków, a nawet dolegliwości ze strony kręgosłupa. Zgrzytanie zębami powoduje ścieranie szkliwa, pękanie i rozchwianie zębów, pojawiają się ubytki klinowe. Dziąsła chorego mogą krwawić, zanika przyzębie, występują rany spowodowane przygryzaniem policzków i języka.

Jak leczyć zgrzytanie zębami?

Osobom, u których występuje wada zgryzu i w tym upatruje się źródła zgrzytania zębami zalecany jest aparat ortodontyczny. W innych przypadkach stomatolog poleca specjalną szynę przeznaczoną do założenia na noc. Tzw. szyna relaksacyjna wykonana jest z silikonu lub akrylu, musi zostać zrobiona „na miarę”, w stosunku do budowy żuchwy i zębów każdej osoby.

leczenie bruksizmu

Najczęściej jednak problem pojawia się w głowie, dlatego w parze z wizytą u stomatologa powinna iść konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *