Bruksizm – objawy, przyczyny. Jak leczyć zgrzytanie zębami?

zgrzytanie zębami

Nieleczony może prowadzić ścierania i pękania szkliwa zębów, bólu głowy, migreny, czy dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Czym jest bruksizm i jak leczyć zgrzytanie zębami?

Bruksizm – co to jest?

Bruksizm to schorzenie polegające na mimowolnym, silnym zaciskaniu oraz zgrzytaniu zębami. Dotyka zarówno dzieci jak i osób dorosłych w każdym wieku. To utrwalona dysfunkcja reakcji ruchowych żuchwy, zazwyczaj powtarzana nieświadomie, w nocy. Z uwagi na to, że zaciskanie i zgrzytanie zębami występuje, przede wszystkim w nocy chorzy nie mają świadomości zachowania i nie są w stanie nad tym zapanować.

zgrzytanie zębami

Medycyna wyróżnia bruksizm centryczny (dzienny), polega na silnym zaciskaniu zębów oraz bruksizm ekscentryczny (nocny), który charakteryzuje się zaciskaniem i zgrzytaniem zębami.

Jakie są przyczyny zgrzytania zębami?

Często bagatelizowany i pozornie nieszkodliwy bruksizm jest chorobą o podłożu psychosomatycznym, najczęściej występuje u osób nerwowych, mających problemy z radzeniem sobie ze stresem. Często dotyka osób borykających się ze schorzeniami natury psychicznej lub neurologicznej. Bywa też, że dolegliwość spowodowana jest przyjmowaniem określonych leków.

podobne:  Zdrowie w pracy, czyli które szkolenia BHP są obowiązkowe, które dodatkowe?

przyczyny bruksizmu

Według badań czynnikiem ryzyka jest też samotność, statystyki wskazują, że osoby żyjące w pojedynkę zgrzytają zębami dwa razy częściej niż osoby pozostające w związku.

Bezpośrednią przyczyną zaciskania i zgrzytania są wady zgryzu, niewłaściwie dopasowane koronki lub protezy, ponieważ uniemożliwiają prawidłowe opieranie się zębów o siebie. Bruksizm pojawia się też często u osób ze zmianami reumatycznymi w obrębie szczęki.

Bruksizm –objawy?

Bezpośrednim objawem bruksizmu jest występowanie zespołów bólowego i dysfunkcyjnego w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, zaburzony zostaje prawidłowy tor żuchwy podczas otwierania i zamykania. U niektórych osób słychać trzask przeskakiwania żuchwy.

Chory często budzi się już rano z bólem głowy, który nie ustępuje w czasie dnia. Skutkiem długotrwałego zaciskania szczęki jest przeciążenie oraz napięcie mięśni szyi, co może prowadzić do przewlekłych migren, odczuwania bólu w obrębie oczodołów, uczucia wysadzania, suchości oka, okresowego, nieostrego widzenia.

Czasem występuje ból barków, a nawet dolegliwości ze strony kręgosłupa. Zgrzytanie zębami powoduje ścieranie szkliwa, pękanie i rozchwianie zębów, pojawiają się ubytki klinowe. Dziąsła chorego mogą krwawić, zanika przyzębie, występują rany spowodowane przygryzaniem policzków i języka.

podobne:  Ujędrniające kremy do twarzy, jak działają?

Jak leczyć zgrzytanie zębami?

Osobom, u których występuje wada zgryzu i w tym upatruje się źródła zgrzytania zębami zalecany jest aparat ortodontyczny. W innych przypadkach stomatolog poleca specjalną szynę przeznaczoną do założenia na noc. Tzw. szyna relaksacyjna wykonana jest z silikonu lub akrylu, musi zostać zrobiona „na miarę”, w stosunku do budowy żuchwy i zębów każdej osoby.

leczenie bruksizmu

Najczęściej jednak problem pojawia się w głowie, dlatego w parze z wizytą u stomatologa powinna iść konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *