Leczenie zębów w narkozie – dla kogo, zalecenia, przeciwwskazania

leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym

Piękny uśmiech wymaga wielu starań i dbałości o stan naszego uzębienia. Czasem rutynowe wizyty u dentysty nie wystarczają i musimy poddać się zabiegom, które często są przyczyną stresu i bólu. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów nowoczesne kliniki dentystyczne oferują leczenie zębów w narkozie. W jakich sytuacjach warto poddać się leczeniu zębów w znieczuleniu ogólnym i jakie są przeciwwskazania do tego rodzaju leczenia?

Leczenie zębów w narkozie – na czym polega?

Zabiegi dentystyczne w znieczuleniu ogólnym to coraz bardziej powszechna metoda wykorzystywana zarówno w stomatologii zachowawczej jak i chirurgicznej. Stomatologia w znieczuleniu ogólnym jest szansą na bezbolesny zabieg dla osób z rozległymi ubytkami. Leczenie zębów w narkozie umożliwia wyleczenie wielu zębów na jednej wizycie (nova-clinic.pl), tego rodzaju zabiegi dentystyczne pozwalają na kompleksowe rozwiązania bez zbędnego stresu.

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym, inaczej w narkozie, to zabieg dentystyczny przeprowadzany pod wpływem leków z grupy anestetyków, które dobierane są zależnie od rodzaju zabiegu, wieku pacjenta oraz przebytych schorzeń. Leczenie zębów w narkozie polega na wprowadzeniu pacjenta w stan podobny do snu, rodzaj znieczulenia ogólnego dobierany jest przez lekarza anestezjologa i może być to:

  • leczenie zębów w narkozie przy użyciu leków podawanych dożylnie – anestetyki podawane są dożylnie
  • leczenie zębów w narkozie wziewne – wprowadzenie i podtrzymanie w stanie znieczulenia odbywa się stosując gazy anestetyczne
  • leczenie zębów w narkozie złożone – wykorzystuje się zarówno leki podawane dożylnie jak i leki typu wziewnego.

Dla kogo przeznaczone jest leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym?

Leczenie zębów w narkozie to idealne rozwiązanie dla osób borykających się z dentofobią (paniczny strach przed zabiegiem dentystycznym), chorobą psychiczną, osób niepełnosprawnych, z którymi kontakt i współpraca bywają często utrudnione. To szansa na bezstresowe zabiegi stomatologiczne przeprowadzane u małych dzieci z zaawansowaną próchnicą, dużą liczbą ubytków, które mogą powodować stan zagrażający zdrowiu malucha.

zabieg u dentysty w narkozie

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym to również często jedyne rozwiązanie na przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów dentystycznych u osób, które są uczulone na znieczulenie miejscowe.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia zębów w narkozie?

Zabiegi dentystyczne przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym niosą ze sobą szereg korzyści, jednak nie wszyscy mogą poddać się leczeniu zębów w narkozie. W grupie pacjentów, u których taki zabieg jest niewskazany mieszczą się osoby z następującymi schorzeniami:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • choroby przewlekłe w postaci m.in. cukrzycy, astmy oskrzelowej, nadciśnienia
  • choroba niedokrwienna serca
  • choroby metaboliczne, które mogą skutkować niewydolnością układu krążenia po podaniu anestetyków
  • choroby w obrębie układu oddechowego jak zapalnie płuc lub oskrzeli.

Co można, a czego nie należy robić przed leczeniem zębów w narkozie?

Przed przystąpieniem do leczenia zębów w narkozie pacjent powinien być na czczo, nie może przyjmować żadnych pokarmów co najmniej przez sześć godzin przed zabiegiem. W tym czasie nie należy również przyjmować produktów na bazie mleka, do dwóch godzin przed podaniem znieczulenia można wypić wodę w maksymalnej ilości 200 ml.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *