Ból głowy w skroniach – przyczyny i leczenie

kobieta trzyma się za głowę

Ból głowy może mieć różne podłoże. Czasami jest objawem zmęczenia, choroby, przeziębienia, ale i wynikiem silnych emocji. Jednak są takie bóle, których przyczyn trudno szukać, a odbierają możliwość normalnego funkcjonowania. Taki jest m.in. ból skroniowy. Skąd się bierze?

Przyczyny bólu głowy w skroniach

Każdego dnia znajdzie się w naszym otoczeniu osoba, która uskarża się na ból głowy. Jednak choć część ciała jedna, to boleć może na różne sposoby. Ból głowy w skroniach jest częstym zjawiskiem, ale jego przyczyny mogą być niegroźne, ale bywa i tak, że za nimi kryją się poważne choroby. Takie, które wymagają odwiedzin u lekarza.

Bardzo często głowa w skroniach boli, ponieważ tak naprawdę dochodzi do podrażnień w mięśniach, nerwach, gałce ocznej, naczyniach. Tak więc ból głowy jest wówczas objawem innych schorzeń.

Najczęściej głowa w skroniach boli z powodu zapalenia ucha, zapalenia zatok przynosowych lub zapalenia zęba. Wówczas jeśli weźmie się leki przeciwbólowe lub upora się z problemem, także ból głowy znika.

Zdarza się, że bóle skroniach to wynik migreny, napięciowego bólu głowy lub trójdzielno-autonomicznych bólów głowy.

Migrena to ból, który wynika z nadmiernego rozszerzenia się naczyń, za które odpowiadają mediatory zapalenia. Rozszerzone naczynia drażnią receptory bólu. Migrena może pojawić się niezależnie od pory dnia i nocy. Może być samoistna, a mogą ją wywołać emocje, stres, zmiana pogody czy wypicie czerwonego wina, zjedzenie żółtego sera.

Napięciowy ból głowy najczęściej pojawia się w wyniku dużego napięcia mięśni w okolicy głowy. Zdarza się, że przyczyną jest depresja. Często wskazuje się również jako przyczynę zmiany strukturalne w zakresie stawu skroniowo-żuchwowego. Trójdzielno-autonomiczne bóle głowy to bóle samoczynne. Atakują jednostronnie nerw trójdzielny, czyli czuciowy na twarzy.

Warto zaznaczyć, że ból w skroniach może być wywołany i przez poważniejsze czynniki. Należą do nich m.in urazy głowy lub szyi, guzy mózgu, zakażenia bakteryjne, zażywanie leków, zaburzenia psychiczne.

Ból głowy w skroniach – leczenie

Warto wiedzieć, że w przypadku takiego bólu rzadko kiedy pomocne są jakiekolwiek leki. Jeśli już brać, to koniecznie niesterydowe leki przeciwzapalne czy paracetamol. Jednak w takim ból zdecydowanie lepsze jest unikanie sytuacji stresujących. A jeśli nie ma takiej możliwości, to warto szukać sposobów na to, by je lepiej znosić.

Można spróbować medytacji, technik relaksacyjnych. W bólu głowy zlokalizowanym na skroniach może pomóc również właściwe odżywianie. W przypadku migreny często jedynym wyjściem jest leżenie w ciemnym, cichym i wywietrzonym pokoju. W przypadku bólu głowy z innych powodów – wynikającego z choroby – konieczne jest leczenie choroby, które powoduje ucisk na skroń.

Kiedy iść do lekarza, gdy boli głowa w skroniach?

A czy jest sytuacja, kiedy należy zgłosić się do lekarza? Najlepiej już wtedy, gdy ból często powraca. W sytuacji, gdy jest silny i przewlekły, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, również warto iść do specjalisty. Zwłaszcza wtedy, gdy leki przeciwbólowe nie pomagają.

Pilnej wizyty lekarskiej wymagają sytuacje, gdy głowa boli, a towarzyszy jej sztywność karku, niedowład kończyn, zaburzenia świadomości, drgawki czy zaburzenia równowagi.

1 komentarz

  1. Ból głowy bardzo często wynika z odwodnienia i braku elektrolitów. Zamiast pić wodę, pijemy kawy czy herbaty, które odwadniają wypłukując minerały. Kilka szklanek wody z odrobiną soli i miodu jest w stanie rozwiązać niektóre bóle głowy. Na migrenowe bóle głowy u mnie bardzo dobrze sprawdza się konopna maść tygrysia mega intensywna. Czasami stosuję też olejek eteryczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *