Ból głowy w skroniach – przyczyny i leczenie

kobieta trzyma się za głowę

Ból głowy może mieć różne podłoże. Czasami jest objawem zmęczenia, choroby, przeziębienia, ale i wynikiem silnych emocji. Jednak są takie bóle, których przyczyn trudno szukać, a odbierają możliwość normalnego funkcjonowania. Taki jest m.in. ból skroniowy. Skąd się bierze?

Przyczyny bólu głowy w skroniach

Każdego dnia znajdzie się w naszym otoczeniu osoba, która uskarża się na ból głowy. Jednak choć część ciała jedna, to boleć może na różne sposoby. Ból głowy w skroniach jest częstym zjawiskiem, ale jego przyczyny mogą być niegroźne, ale bywa i tak, że za nimi kryją się poważne choroby. Takie, które wymagają odwiedzin u lekarza.

Bardzo często głowa w skroniach boli, ponieważ tak naprawdę dochodzi do podrażnień w mięśniach, nerwach, gałce ocznej, naczyniach. Tak więc ból głowy jest wówczas objawem innych schorzeń.

Najczęściej głowa w skroniach boli z powodu zapalenia ucha, zapalenia zatok przynosowych lub zapalenia zęba. Wówczas jeśli weźmie się leki przeciwbólowe lub upora się z problemem, także ból głowy znika.

podobne:  Dlaczego boli głowa? Przyczyny bólu głowy

Zdarza się, że bóle skroniach to wynik migreny, napięciowego bólu głowy lub trójdzielno-autonomicznych bólów głowy.

Migrena to ból, który wynika z nadmiernego rozszerzenia się naczyń, za które odpowiadają mediatory zapalenia. Rozszerzone naczynia drażnią receptory bólu. Migrena może pojawić się niezależnie od pory dnia i nocy. Może być samoistna, a mogą ją wywołać emocje, stres, zmiana pogody czy wypicie czerwonego wina, zjedzenie żółtego sera.

Napięciowy ból głowy najczęściej pojawia się w wyniku dużego napięcia mięśni w okolicy głowy. Zdarza się, że przyczyną jest depresja. Często wskazuje się również jako przyczynę zmiany strukturalne w zakresie stawu skroniowo-żuchwowego. Trójdzielno-autonomiczne bóle głowy to bóle samoczynne. Atakują jednostronnie nerw trójdzielny, czyli czuciowy na twarzy.

Warto zaznaczyć, że ból w skroniach może być wywołany i przez poważniejsze czynniki. Należą do nich m.in urazy głowy lub szyi, guzy mózgu, zakażenia bakteryjne, zażywanie leków, zaburzenia psychiczne.

Ból głowy w skroniach – leczenie

Warto wiedzieć, że w przypadku takiego bólu rzadko kiedy pomocne są jakiekolwiek leki. Jeśli już brać, to koniecznie niesterydowe leki przeciwzapalne czy paracetamol. Jednak w takim ból zdecydowanie lepsze jest unikanie sytuacji stresujących. A jeśli nie ma takiej możliwości, to warto szukać sposobów na to, by je lepiej znosić.

podobne:  Jak przetrwać upały?

Można spróbować medytacji, technik relaksacyjnych. W bólu głowy zlokalizowanym na skroniach może pomóc również właściwe odżywianie. W przypadku migreny często jedynym wyjściem jest leżenie w ciemnym, cichym i wywietrzonym pokoju. W przypadku bólu głowy z innych powodów – wynikającego z choroby – konieczne jest leczenie choroby, które powoduje ucisk na skroń.

Kiedy iść do lekarza, gdy boli głowa w skroniach?

A czy jest sytuacja, kiedy należy zgłosić się do lekarza? Najlepiej już wtedy, gdy ból często powraca. W sytuacji, gdy jest silny i przewlekły, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, również warto iść do specjalisty. Zwłaszcza wtedy, gdy leki przeciwbólowe nie pomagają.

Pilnej wizyty lekarskiej wymagają sytuacje, gdy głowa boli, a towarzyszy jej sztywność karku, niedowład kończyn, zaburzenia świadomości, drgawki czy zaburzenia równowagi.

1 komentarz

  1. Ból głowy bardzo często wynika z odwodnienia i braku elektrolitów. Zamiast pić wodę, pijemy kawy czy herbaty, które odwadniają wypłukując minerały. Kilka szklanek wody z odrobiną soli i miodu jest w stanie rozwiązać niektóre bóle głowy. Na migrenowe bóle głowy u mnie bardzo dobrze sprawdza się konopna maść tygrysia mega intensywna. Czasami stosuję też olejek eteryczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *