Co na ból zęba? Jak uśmierzyć ból zęba domowymi sposobami?

uśmiech odsłaniający zęby

Ból zęba należy do najtrudniejszych doświadczeń, jakim jesteśmy w życiu poddawani. Nieraz zdarza się, że dopadnie nas w najmniej odpowiednim momencie lub miejscu, przez co nie mamy możliwości natychmiastowego odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. I co w takim wypadku? Trzeba jakoś dożyć do wizyty, prawda? Jedynym wyjściem, żeby jakoś dotrwać i nie zwariować, jest uśmierzenie bólu. Tylko jak to zrobić?

Tabletki na ból zęba

Oczywiście najprostszą metodą jest sięgnięcie po gotowe leki. Najlepiej dobierać je pod kątem natężenia naszego bólu. Na lżejszy można stosować te z paracetamolem, natomiast przy silniejszym bólu bardziej zalecane byłoby sięgnięcie po środki z ibuprofenem.

Lód uśmierzający ból zęba

Od dziecka praktykujemy metodę zagłuszania bólu wszelkiego rodzaju za pomocą przykładania w bolące miejsce czegoś chłodnego. To sposób stary jak świat, a to, że nadal się go praktykuje, świadczy o jego skuteczności. Także ból zęba można uśmierzyć, przykładając do niego kostkę lodu i trzymając tak przez kwadrans lub dwadzieścia minut. Zaleca się, aby powtarzać taki zabieg trzy do czterech razy na dzień.

Jeżeli nie chcemy przykładać lodu bezpośrednio do zęba, bo jest on na przykład wrażliwy na temperaturę, można lód owinąć w ręcznik i taki okład przykładać do twarzy w bolącym miejscu.

Czosnek i cebula a ból zęba

Jeśli chodzi o środki, jakich przeciw bólowi zęba dostarcza nam Matka Natura, to prym wiodą wśród nich te, które z pewnością każdy z nas ma w swojej kuchni – czosnek i cebula. Żucie cebuli przez dziesięć minut dziennie pomaga zabić niechciane zarazki w ustach. Podobnie żucie czosnku zmniejsza ból. Dla lepszego efektu zaleca się obtoczyć ząbek czosnku w soli i umieścić pod bolącym zębem.

Zbawienne działanie czosnku i cebuli można zresztą spotęgować, łącząc ze sobą te składniki. Odmierzamy je w równych proporcjach i ucieramy, aż uzyskamy jednolitą zawiesinę. Następnie przykładamy ją do zęba od góry za pomocą wacika.

Płukanka do ust uśmierzająca ból

Pomóc może nam przepłukiwanie ust specjalną miksturą. Jak ją przygotować? W szklance wody trzeba rozpuścić łyżeczkę soli oraz 5 lub 6 kropli jodyny. Gotowe. Można już przepłukiwać usta w okolicy bolącego zęba.

Ból zęba a alkohol

Powszechnie wiadomo, że alkohol też potrafi człowieka nieźle znieczulić. Ale tutaj akurat nie chodzi o spicie się do nieprzytomności, ale o przepłukiwanie ust za pomocą whisky lub brandy. Lepsze efekty osiąga się zwłaszcza, kiedy trunek jest schłodzony. Można też przykładać do zęba nasączony alkoholem wacik.

Masaż w walce z bólem zęba

Niejeden pewnie się zdziwi, ale ból zęba można też uśmierzyć za pomocą masażu. I nie, nie chodzi tu oczywiście o masaż zęba, ani nawet dziąseł. Co więc należy masować? Dłonie. Nie, to bynajmniej nie pomyłka. Chodzi tu o punkt na dłoni, gdzie kości palca wskazującego i kciuka łączą się ze sobą. Należy wykonywać intensywne kołowe ruchy przez pięć do dziesięciu minut. A na której dłoni? To już zależy od tego, gdzie jest umiejscowiony bolący ząb. Jeśli boli nas po lewej stronie, masujemy prawą dłoń, a jeśli boli po prawej, to lewą.

Innym punktem, który możemy w podobny sposób stymulować, jest ten w zagłębieniu nad górną wargą. Żeby ból ustąpił, wystarczy go przez kilka minut mocno uciskać.

Pozycja ciała na ból zęba

Choć pewnie mało kto zdaje sobie z tego sprawę, wpływ na natężenie bólu ma także pozycja, w jakiej się znajdujemy. Kiedy leżymy, ból ma tendencję do nasilania się. Jak łatwo się domyślić, jest to dla nas szczególne utrudnienie przy zasypianiu. Dlatego najlepiej, jeśli potrafimy spać na siedząco lub przynajmniej w pozycji półleżącej.

Co jeszcze przyniesie ulgę, gdy boli ząb?

Wśród innych pomocnych środków znajdują się nalewki kamforowe lub walerianowe – wystarczy namoczyć w nich wacik i przyłożyć do zęba. Podobnie działa także olejek jodłowy oraz ekstrakt z wanilii. Warto spróbować też goździków albo płukania ust naparem z szałwii i tymianku.

1 komentarz

  1. Chyba pół litra, jak mnie boli ząb to żaden „olejek kamforowy” nie działa. A terminy na NFZ to porażka. Ale dzięki za dobre chęci:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *