Zapalenie ucha wewnętrznego – przyczyny, objawy, leczenie zapalenia środkowego

ucho z kolczykiem

Zapalenie ucha środkowego na szczęście nie zdarza się często, jednak rzadkość występowania tej choroby nie powinna uśpić naszej czujności. Jak rozpoznać u siebie jej objawy? I jak się ją leczy, kiedy jest już pewne, że to właśnie z nią mamy do czynienia?

Na czym polega zapalenie ucha wewnętrznego?

Jak jest Wam zapewne wiadome, ucho można podzielić na trzy główne części. Ucho zewnętrzne to małżowina i zewnętrzny przewód słuchowy, środkowe to jama bębenkowa, natomiast najważniejszym elementem ucha wewnętrznego jest błędnik, który odpowiada zarówno za nasz słuch jak i równowagę. I kiedy mówimy o ostrym zapaleniu ucha wewnętrznego, to mamy na myśli właśnie zapalenie błędnika.

A czym się ono objawia? Po czym poznać, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą? Objawy zapalenia mogą być bardzo poważne. W przeciwieństwie do innych typów zapaleń, rzadko pojawia się ból czy gorączka, występują natomiast problemy ze słuchem, wliczając w to nawet głuchotę. Oprócz tego mamy uczucie zatkanego ucha, słyszymy szumy i pogłos, mamy zaburzenia równowagi, zawroty głowy, nierzadko nudności i wymioty, a także oczopląs.

Przy zaobserwowaniu takich objawów trzeba natychmiast podjąć leczenie, bowiem zaniedbane zapalenie ucha wewnętrznego może prowadzić do groźnych powikłań, w postaci nieodwracalnego niedosłuchu lub wręcz głuchoty (problem bierze się stąd, że zdolność do regeneracji struktur ucha wewnętrznego jest znikoma). Inne możliwe powikłania występują, gdy zapalenie rozszerzy się poza ucho wewnętrzne. Może wtedy dojść na przykład do powstania ropnia mózgu, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zakrzepicy zatoki esowatej.

Jakie są przyczyny zapalenia błędnika?

Jaka jest najczęstsza z przyczyn zapalenia błędnika? Otóż z reguły choroba ta pojawia się jako powikłanie przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Może też wystąpić jako powikłanie świnki lub operacji otolaryngologicznych lub urazów czaszki i mózgu.

Zdarza się również, że odpowiedzialne są za tę chorobę toksyny lub drobnoustroje, które przedostały się za pośrednictwem krwi z opon mózgowo-rdzeniowych. W takim wypadku najczęściej winne są pierwotniaki Toxoplasma gondii (te same, które wywołują toksoplazmozę), bakterie takie jak pneumokoki, meningokoki, prątki gruźlicy czy pałeczki Haemophilus influenzae oraz wirusy świnki, odry, różyczki i ospy wietrznej.

Jak zdiagnozować zapalenie ucha środkowego?

Zapalenie ucha wewnętrznego to choroba bardzo rzadka. Z jednej strony to oczywiście bardzo dobrze, bo, jak sobie tu już powiedzieliśmy, to schorzenie może być naprawdę groźne, dlatego można poczuć ulgę na myśl, że mało komu się ono przytrafia. Ale są też minusy – przez to, że to rzadka choroba, może zostać ona rozpoznana z opóźnieniem.

Żeby ją właściwie zdiagnozować wykonuje się badania laryngologiczne i neurologiczne. Zwykle stosuje się otoskopię, czyli badanie wziernikowe ucha, oraz tomografię komputerową głowy. Do pełnej oceny stanu zdrowia pacjenta potrzebne jest rentgenowskie zdjęcie kości skroniowej.

Jak leczyć zapalenie zapalenie ucha wewnętrznego?

Z tej choroby nie wyjdziemy sami za pomocą domowych metod. Niezbędna będzie hospitalizacja – bez pomocy wykwalifikowanych lekarzy się nie obejdzie. By wygrać z chorobą, najważniejsze jest, aby zahamować proces zapalny. W tym celu stosuje się dożylnie antybiotyki.

W sytuacji zaawansowanej choroby trzeba się niekiedy uciec do leczenia operacyjnego. Zwykle ogranicza się ono do drenażu ucha środkowego, co ułatwia odpływanie zainfekowanej wydzieliny. Zdarzają się jednak i takie przypadki, że trzeba usunąć ognisko zapalne, w skrajnych sytuacjach błędnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *