Dezynfekcja rąk, powierzchni, maski… Czym i jak dezynfekować, czy pomaga?

Środki do dezynfekcji

Zwykłe przestrzeganie zasad higieny nie jest dziś wystarczające. W dobie pandemii należy zwrócić szczególną uwagę na dezynfekcję rąk, powierzchni, ale i środków ochrony, czyli głównie maseczek. Co należy stosować, aby zminimalizować zakażenie wirusami i bakteriami? Jak prawidłowo myć ręce i różnego rodzaju powierzchnie? Jak używać masek ochronnych?

Jakich środków używać do dezynfekcji?

W czasie pandemii głównym sposobem na uniknięcie zakażenia może być przestrzeganie zasad higieny, a to można zrobić przez stosowanie odpowiednich preparatów do dezynfekcji. Niektóre z nich są na bazie alkoholu, chloru czy jodu. Środki dezynfekcyjne oferuje wielu sprzedawców w Internecie, dostępne są w różnych pojemnościach, od opakowań podręcznych po płyny kilkulitrowe. Wybór odpowiedniego produktu uzależniony jest od zastosowania, inne preparaty będą konieczne do odkażenia szpitala, a inne sprawdzą się w domu.

Jak dezynfekować ręce?

Mycie rąk wcale nie jest takie oczywiste. Kluczowy jest tutaj czas. Zazwyczaj dłonie myjemy niedbale, na szybko, nie robimy tego dokładnie. Podczas epidemii ważne jest precyzyjne zdezynfekowanie rąk, a najlepiej zrobić to po prostu za pomocą ciepłej wody i mydła. To skutecznie rozbije cząsteczki wirusa. Myć ręce należy przez co najmniej 30 sekund. Mydło trzeba dokładnie rozprowadzić po całej powierzchni dłoni, także w przestrzeniach między palcami, na grzbietach palców i wokół nadgarstków. Potem wystarczy dokładnie dłonie spłukać i wytrzeć, najlepiej jednorazowym ręcznikiem. Jeżeli nie ma takiej możliwości, by ręce umyć ciepłą wodą i mydłem, należy zastosować żel antybakteryjny przeznaczony właśnie do dłoni. Najczęściej jest on na bazie alkoholu. Wystarczy wetrzeć go w skórę tak, by całe ręce były wilgotne i precyzyjnie pocierać dłonie z uwzględnieniem ich zakamarków. Rąk nie trzeba już wycierać, należy poczekać, aż preparat sam wyschnie, wówczas są one zdezynfekowane.

Czym dezynfekować powierzchnie?

Chcąc dokładnie zdezynfekować różnego rodzaju powierzchnie, np. klamki, poręcze, blaty itp., warto sięgać po środki na bazie alkoholu, czyszcząc natomiast łazienkę i kuchnię, sprawdzą się preparaty zawierające chlor. W dezynfekcji mieszkania pomocna będzie także myjka parowa, ona również jest skuteczna w pozbyciu się wszelkich wirusów i bakterii.

Jak zdezynfekować maseczkę ochronną?

W dobie pandemii maseczki jednorazowe są trudne do zdobycia. To wymusza na części społeczeństwa sięgania po inne rozwiązania, np. zakup lub uszycie maseczek wielorazowych. Te jednak należy dezynfekować, aby nie stały się źródłem zakażenia. Zazwyczaj są one wykonane z tkaniny bawełnianej. Jak je oczyścić po użyciu? Przede wszystkim należy ostrożnie zdjąć je z twarzy. Zaleca się, by schować je do foliowego woreczka do czasu prania. Kiedy już chcemy je zdezynfekować, lepiej założyć rękawiczki jednorazowe i wyprać maseczki w temperaturze co najmniej 60’C. Pranie powinno trwać około 45 minut. Nie można ich wrzucać do pralki razem z innymi ubraniami, powinny być dezynfekowane oddzielnie. Po wyschnięciu można jeszcze maseczki wygotować we wrzątku lub po prostu uprasować je żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę. Po tych wszystkich czynnościach można maskę ochronną założyć ponownie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *