Koronawirus a ciąża, korona-wirus a noworodek? Obserwacje i pierwsze wyniki badań

Dłonie na brzuchu

Koronawirus to zagrożenie dla każdej osoby, zarówno zdrowej, jak i przewlekle chorej. Obawy budzi również u kobiet w ciąży, które muszą bardziej uważać na siebie i na dziecko. Wciąż trwają badania nad tym, czy są one bardziej narażone na zakażenie i czy mogą przenieść wirusa przez łożysko. Co już wiadomo o koronawirusie w kontekście ciąży i porodu?

Kobiety w ciąży a koronawirus – co już wiadomo?

Koronawirus wciąż jest badany, niemal codziennie pojawiają się nowe wnioski, sugestie, analizowane są przypadki chorych z krajów, w których transmisja wirusa była najwyższa. Na ten moment stwierdza się, że kobiety w ciąży nie są bardziej narażone na zakażenie. Prawdopodobieństwo, że zachorują, jest takie samo, jak w przypadku innych osób. Mowa oczywiście o kobietach, które nie są z tzw. grup ryzyka, do których zalicza się m.in. osoby chorujące przewlekle czy z deficytami odporności. Nie zmienia to jednak faktu, że każda infekcja może być zagrożeniem dla ciężarnych. Tak jest, chociażby w przypadku zwykłej grypy. Trzeba więc szczególnie dbać o siebie w tym trudnym okresie, nie narażać się na kontakt z obcymi osobami i zachowywać maksymalne środki bezpieczeństwa, higieny, zwłaszcza kiedy jest się we wczesnym etapie ciąży, czyli do 12 tygodnia.

Koronawirus a poród

Pandemia wymusiła zmiany standardów w opiece okołoporodowej. Są one podyktowane zachowaniem maksymalnych środków bezpieczeństwa zarówno dla kobiet rodzących, jak i dla noworodków. Szpitale zostały zamknięte dla odwiedzających, zabroniono również porodów rodzinnych z udziałem osoby towarzyszącej kobiecie. Dla wielu ciężarnych jest więc to podwójnie trudna sytuacja, ale niestety bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze. Kobiety mają wsparcie położnych i lekarzy, mogą też korzystać z urządzeń mobilnych, żeby w każdej chwili móc połączyć się z rodziną.

Korona-wirus a noworodek

Nie ma dowodów na to, żeby kobieta z koronawirusem miała urodzić zakażone dziecko. Dane na ten temat są jeszcze niewystarczające, żeby mówić o jednoznacznych wnioskach. Do tej pory nie udokumentowano przypadku, żeby zakażona ciężarna urodziła dziecko z koronawirusem. O to dbają także położne i lekarze przyjmujący poród. W Chinach były przypadki, że kobiety urodziły dzieci, które wykazywały łagodne objawy infekcji, jednak testy wykluczyły zakażenie koronawirusem, są więc zdrowe.

Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem w ciąży?

Przede wszystkim konieczne jest zachowanie higieny, częste mycie rąk, unikanie środków transportu publicznego, miejsc, gdzie mogą być skupiska ludzi. Ograniczyć należy także wizyty u lekarzy i badania laboratoryjne. Są one odwoływane przez samych specjalistów, wszystko po to, by nie narażać kobiet w ciąży. Nie oznacza to jednak, że są one bez opieki. Lekarz prowadzący może kontaktować się z pacjentkami przez telefon lub przez Internet. Wiele też zależy od przebiegu ciąży. Jeśli pojawiają się komplikacje czy ciąża jest zagrożona, wówczas kobieta nie może mieć problemów z dostępem do specjalistów. Jeśli sytuacja tego wymaga, ciężarne normalnie są przyjmowane do szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *