Depresja – czym jest, jak z nią walczyć? Jak leczyć depresję?

kobieta płacze

Każdy z nas narażony jest na różnego rodzaju spadki nastroju. Jeśli jednak stan przygnębienia trwa zbyt długo, może to być sygnał, że wpadliśmy w chorobę. Przeczytaj zatem jak walczyć z depresją.

Co to jest depresja?

Depresja uznawana jest za poważne zaburzenie nastroju, które obecnie stało się czwartym problemem zdrowotnym na świecie. Choroba ta to nie jest już tylko „dołek” polegający na braku radości, ponieważ każdy człowiek miewa takie stany i to niejednokrotnie kilka razy w ciągu dnia. Jeśli jednak chandra przedłuża się, a my codziennie mamy poczucie niemocy, bezradnościi bezsensu istnienia, to znak, że w naszym życiu rozpanoszyła się choroba.

Depresja – objawy

Depresja jest chorobą o wielu twarzach i choć to zaburzenie psychiczne, może dotknąć każdego człowieka, nawet tego z pozoru silnego i stabilnego emocjonalnie. Jak jednak rozpoznać, że mamy do czynienia z depresją, a nie ze zwykłą chandrą? Pierwszym objawem depresji mogą być zaburzenia snu – mimo iż ludzie są bardzo zmęczeni, trudno im zasnąć i wybudzają się bardzo wcześnie rano z poczuciem, że nie przespali ani minuty. Czasem jednak depresja objawia się nadmierna sennością – psychiatrzy mówią wtedy o ucieczce od problemów w sen. Jednak mimo tego nadmiaru snu, nie ma uczucia wypoczęcia, człowiek jest zmęczony, czuje na sobie ciężar narastających obowiązków.

Anhedonia to pojęcie ostatnio bardzo popularne w psychiatrii – dotyczy ono braku poczucia sensu życia, braku odczuwania jakiejkolwiek radości. Osoby, które lubiły swoje dotychczasowe zajęcia, nagle tracą zainteresowanie nimi, przechodzi także ochota do zbliżeń fizycznych, natomiast widoczna jest chęć izolacji. Człowiek pogrążony w głębokim smutku traci potrzebę bycia z drugim człowiekiem. Do tych objawów dochodzi jeszcze brak apetytu, czasem także brak dbałości o własną higienę.

Jak wyjść z depresji?

Wychodzenie z depresji jest procesem bardzo długotrwałym, ale jest też kilka metod jej leczenia. W niektórych szpitalach pacjenci zostają „zmuszeni” do aktywności fizycznej – lekarze są przekonani, że ruch doskonale wpływa na zdrowie psychiczne. Samym natomiast celem leczenia jest przywrócenie pacjenta do stanu sprzed choroby. W leczeniu depresji stosuje się farmakologię czyli tak zwane leki antydepresyjne. Niestety, poprawa nastroju może być odczuwalna dopiero po 4 tygodniach regularnego zażywania tabletek.

Bardzo dobre efekty leczenia depresji daje również terapia. Szczególny nacisk lekarze kładą tu na terapię poznawczo-behawioralną, która wspiera pacjenta i pozwala mu z nowej perspektywy spojrzeć na swoje życie. Ważne jest jednak, aby osoba chora wykazała chęć pójścia na psychoterapię oraz aktywnie w niej uczestniczyła.

Jeśli depresja związana jest z brakiem słońca (na przykład w okresie jesienno-zimowym), często stosuje się fototerapię czyli leczenie światłem. Bez odpowiedniej diety i aktywności fizycznej trudniej wyjść z choroby, dlatego psychiatrzy zalecają również umiarkowane ćwiczenia i zdrowe, zbilansowane żywienie.

Jak pomóc osobie pogrążonej w depresji?

Na pewno nie jest to łatwe zadanie. Warto jednak osobie pogrążonej w głębokim smutku okazać zrozumienie i empatię. Zamiast zatem mówić „weź się w garść”, może trzeba zapytać „masz na coś ochotę?” lub zaproponować spacer bądź wspólne ugotowanie czegoś smacznego. Ważne, aby chory na depresję czuł wsparcie rodziny i bliskich i wiedział, że nawet w stanie w jakim się znajduje jest kochany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *