Jaka dieta przy wrzodach?

Kwiatek na brzuchu

Choroba wrzodowa żołądka prowadzi do nudności, wymiotów oraz notorycznych boleści brzucha. Mimo iż dolegliwości te leczy się farmakologiczne, bardzo ważna jest także dieta. Co jeść przy wrzodach żołądka?

Jaka powinna być dieta przy wrzodach?

Dieta przy wrzodach powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Dotyczy to zarówno żołądka jak i dwunastnicy. Wrzody dwunastnicy jest bowiem równie trudno wyeliminować jak wrzody żołądka. Odpowiednim jedzeniem można jednak złagodzić objawy, a nawet spowodować, że choroba całkowicie się cofnie. Dieta przy wrzodach to również oferta hoteli Medical Spa (www.medicalsensus.pl), gdzie specjaliści tak układają jadłospis, by chorzy czuli się jak najlepiej i przy tym zdrowo się odżywiali.

Menu przy wrzodach powinno być tak skomponowane, by ograniczało wydzielanie soku żołądkowego, którego nadmiar mają osoby z nadkwaśnością. A ta z kolei jest bardzo często przyczyną wrzodów. Dieta przy wrzodach nie może drażnić mechanicznie, chemicznie i termicznie błon śluzowych żołądka, które dodatkowo są już osłabione.

podobne:  Domowe sposoby na dolegliwości w chorobie wrzodowej

Wrzody żołądka – co jeść?

Wiele osób cierpiących na bóle brzucha, nudności i wymioty zadaje sobie pytanie jak leczyć wrzody? Farmakologia na pewno wspomoże procesy lecznicze, jednak całkowicie nie wyeliminuje problemu. Szczególnie w ostrej fazie choroby wskazane są takie potrawy jak puree ziemniaczane lub ziemniaczano-warzywne, galaretki owocowe, budynie, kisiele, potrawy miksowane i rozdrobnione, przetarte twarogi, bułki moczone w mleku, delikatne wędliny, mięso i ryba z folii.

Warto pamiętać o tym, by na początku sięgać po małe porcje i sprawdzać jak zareaguje na nie organizm. Oczywiście stosując dietę przy wrzodach żołądka warto uzupełniać ją sporą ilością płynów. Należy wypijać 2,5 lita płynów w ciągu dnia, najlepiej pomiędzy posiłkami. Bardzo dobrze sprawdzą się tu herbatki owocowe i ziołowe, słaba herbata zielona (koniecznie liściasta), herbata z mlekiem, kawa zbożowa.

Kanapka z serem i szynką

Czego nie jeść przy wrzodach?

Dieta przy wrzodach jest także dietą eliminacyjną. Przy tej dolegliwości nie powinno się sięgać po naturalną kawę, mocną herbatę, alkohol. Szkodzą także napoje gazowane oraz buliony. Cierpiący na chorobę wrzodową powinni unikać rosołów, wywarów z kości i grzybów, kwaśnych owoców, soków, potraw marynowanych, wędzonych oraz smażonych.

podobne:  Nadkwasota – objawy i leczenie. Dieta na nadkwasotę żołądka

Bardzo ważne jest także to, by przy chorobie wrzodowej ograniczyć zbyt zimne i zbyt gorące potrawy, które poprawiają motorykę żołądka i powodują jego przekrwienie. Niewskazane są tu także pokarmy zawierające dużą ilość błonnika czyli kasze, orzechy i rośliny strączkowe. Warto z diety wyeliminować także potrawy ostre i kwaśne, a też przyprawy takie jak musztarda, ketchup, pieprz i sól.

Dieta przy wrzodach – jakie są jej zasady?

Aby złagodzić objawy wrzodów żołądka nie wystarczy tylko zmienić dietę, ale trzeba zastosować się także do kilku prostych zasad. Warto unikać potraw zwiększających wydzielanie soku żołądkowego, ale także zrezygnować ze szkodliwych nawyków takich jak palenie papierosów i picie alkoholu. Przy wrzodach najlepiej też zmienić częstotliwość jedzenia – jeść częściej ale w mniejszych ilościach. Dlatego dobrze jest zamiast 3 obfitych posiłków zjeść 5 lub 6 mniejszych. Chodzi tu o to, że obciążony żołądek chce jak najszybciej pozbyć się pokarmu i wytwarza sporą ilość kwasu żołądkowego.

Jedząc częściej, ale w mniejszych ilościach można zneutralizować jego nadmiar. Napojem bardzo zdrowym przy wrzodach żołądka i dwunastnicy jest wywar z siemienia lnianego. Wystarczy dwie łyżki zalać zimną wodą i gotować kilka minut. Wywar należy pić 2-3 razy dzienne po pół szklanki. Poprzez swoje właściwości łagodzące siemię lniane wpływa powlekająco na ścianki żołądka.

podobne:  Nadkwaśność żołądka – objawy, leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *