W jakim celu stosuje się Heviran?

Tabletki

Heviran to lek posiadający szerokie zastosowanie przy zakażeniach wirusowych. Jakich konkretnie? Co warto wiedzieć o tym preparacie? Kiedy i w jakim celu się go stosuje?

Czym jest Heviran?

Heviran to przede wszystkim lek przeciwwirusowy, który posiada zastosowanie ogólne oraz używany jest przy zakażaniach wirusowych. Główną substancją czynną preparatu jest acyklowir, posiadający właśnie wyżej wymienione działanie. Lek ten najczęściej występuje w formie tabletek powlekanych od 200 do 800 mg. Jest wydawany na receptę i zazwyczaj wykorzystuje się go przy chorobach pasożytniczych w dermatologii oraz wenerologii.

Kiedy stosuje się Heviran?

Preparat leczniczy jakim jest heviran stosowany jest w kilku przypadkach. Jeżeli chodzi o zakażenia wirusowe, najczęściej wykorzystywany jest przy leczeniu opryszczki, np. narządów płciowych, a także półpaśca, ospy wietrznej oraz przy zakażeniach skóry. Stosowany zarówno przy leczeniu, jak i w celu zapobiegania nawrotom choroby u osób z prawidłową odpornością.

Jak wygląda dawkowanie leku Heviran?

Dawkowanie uzależnione będzie od kilku czynników i to lekarz zadecyduje jakie da zalecenia. Samo leczenie zazwyczaj trwa około 5 dni, choć przy ciężkich zakażeniach, ten czas może być wydłużony. Dawka i częstotliwość przyjmowania uzależniona będzie więc od wieku oraz typu zakażenia. Wszelkie pytania i wątpliwości najlepiej kierować do lekarza pod opieką którego znajduje się pacjent. Warto też pamiętać o tym, by w trakcie leczenia zadbać o odpowiednie nawodnienie i przyjmowanie dużych ilości płynów, z racji tego, że lek może obciążać nerki.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Heviran?

Oczywiście jak w przypadku każdego leku i tutaj mogą wystąpić przeciwwskazania do jego stosowania. Jeżeli więc pacjent przejawia nadwrażliwość na jakikolwiek składnik nie powinien go zażywać. W niektórych przypadkach trzeba też zachować ostrożność. Nadmierna ilość przyjmowanych leków, także w połączeniu z innymi preparatami, może obciążyć nerki. Należy także uważać z przyjmowaniem tego leku u osób w podeszłym wieku oraz małych dzieci. Nie powinny go przyjmować także kobiety w ciąży, chyba że będzie to koniecznie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku matek karmiących.

Heviran czy Heviran Comfort?

Oba leki mają podobne działanie, jednak ich zastosowanie wygląda inaczej. Podane wyżej informacje dotyczą leku na receptę jakim jest Heviran. Z kolei Heviran Comfort jest preparatem dostępnym bez recepty i przeznaczonym do stosowania tylko u osób dorosłych i tylko w przypadku zakażenia wirusa opryszczki. Nie można go używać u osób poniżej 18 roku życia. Z kolei lek Heviran na receptę, wykorzystywany jest przy leczeniu także ospy wietrzej, co za tym idzie, można go stosować także u dzieci już id 2 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *