Jakie są najważniejsze funkcje nerek?

Ból w plecach

Nerki to jedne z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Pełnią one wiele funkcji, wśród których głównie wymienia się rolę wydalniczą, regulacyjną i endokrynną, są wręcz niezbędne do życia. Gdy pojawiają się choroby nerek, wówczas zaburzona zostaje praca całego organizmu. Co trzeba zatem wiedzieć o nerkach i jakie są ich najważniejsze funkcje?

Budowa i położenie nerek

Nerki są narządem parzystym, przypominają one kształt fasolek. Przeciętnie mają one długość około 10 – 12 cm, szerokość wynosi 5 – 6 cm. A gdzie są nerki? Znajdują się one w przestrzeni zaotrzewnowej, za żołądkiem i pod wątrobą. W badaniu USG nerki widoczne są z perspektywy bocznej i tylnej. Chociaż są to narządy parzyste, do prawidłowego funkcjonowania wystarczająca jest jedna zdrowa nerka. Z tego właśnie powodu możliwe jest przeszczepienie osobie czekającej na transplantację nerki pobranej od żywego dawcy.

Jeżeli chodzi o budowę nerek to jest ona dosyć skomplikowana. Nerki mają dwie powierzchnie, dwa końce i dwa brzegi. Dochodzi do nich tętnica nerkowa, obecna jest żyła nerkowa, moczowód, naczynia chłonne i włókna nerwowe. Wnętrze narządu składa się z kory nerkowej i rdzenia nerek. Każdy narząd ma około milion nefronów, które z kolei wyposażone są w kłębuszki nerkowe i cewki.

podobne:  Czym jest toksoplazmoza i jak jej zapobiegać?

Najważniejsze funkcje nerek

Nerki zazwyczaj kojarzone są z jedną funkcją, którą jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Dzieje się to za pomocą produkowanego moczu, który usuwa różnego rodzaju produkty przemiany materii, które są szkodliwe dla organizmu. Co ważne, nerki filtrują te składniki i „wiedzą”, co mają usunąć, a co jest człowiekowi niezbędne do funkcjonowania. Pomagają one więc utrzymać prawidłową homeostazę. Nerki regulują objętość płynów ustrojowych, mają wpływ na ciśnienie tętnicze krwi, na właściwą erytropoezę, ale nie tylko. Są także odpowiedzialne za równowagę kwasowo-zasadową i mają wpływ na układ kostny (w nerkach dochodzi do syntezy witaminy D).

Choroby nerek

Z chorobami nerek zmaga się obecnie coraz więcej osób. Wszystko dlatego, że narządy te w początkowym etapie większości chorób nie dają specyficznych objawów. Poza anatomicznymi wadami nerek, wymienić można jeszcze wiele schorzeń, niektóre z nich mają podłoże immunologiczne, inne nabywane są w ciągu życia.

Kiedy nerki nie spełniają swojej funkcji wydalniczej, może to oznaczać, że doszło do ostrego uszkodzenia nerek, co może być stanem odwracalnym lub do przewlekłej choroby nerek, której nie da się cofnąć. Wówczas należy wdrożyć leczenie nerkozastępcze, które obejmuje dializy otrzewnowe, hemodializy lub transplantacje.

podobne:  Gdzie znajduje się wątroba? Jak rozpoznać ból wątroby?

Chorób nerek jest jednak znacznie więcej. Wyróżnić można kłębuszkowe zapalenie nerek, które rozpoznaje się na podstawie takich objawów jak krwinkomocz, białkomocz, nadciśnienie, obrzęki. Niewłaściwie leczona choroba lub nieleczona może doprowadzić do niewydolności nerek, co ma przykre konsekwencje wymienione powyżej. Choroby nerek to także kamica moczowa, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie miedniczek nerkowych czy stwardnienie tętniczek nerkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *