Zapaść płuc — czym jest, jakie są objawy? Jak leczyć zapaść płuc?

płuca

Choroby płuc to coś, czego nie można lekceważyć. Zaburzenie ich funkcji może mieć fatalne skutki dla całego organizmu, co ma przełożenie nawet na wykonywanie codziennych, prostych czynności. Choroby tego organu mogą prowadzić do bardzo poważnych komplikacji, z których wyleczenie może trwać bardzo długo, a zdarza się, że chory nigdy nie wraca do pełnej sprawności.

Czym jest zapaść płuc?

Zapaść płuc, znana także jako atelektaza, jest stanem, w którym całe lub część płuca zapada się, lub nie jest odpowiednio napompowane powietrzem. Może to prowadzić do zmniejszenia wymiany gazowej w płucach i potencjalnie do niedotlenienia. Zapaść płuc może być spowodowana przez wiele różnych czynników, w tym przez zablokowanie dróg oddechowych (na przykład przez śluz lub ciało obce), przez ucisk na płuco (na przykład przez płyn w jamie opłucnej), brak aktywności oddechowej (np. po operacji) lub przez urazy.

Zapaść płuc może być wynikiem innych chorób lub stanów zdrowotnych, takich jak:

  • zapalenie płuc,
  • obstrukcyjna choroba płuc (POChP),
  • rak płuc,
  • astma,
  • zaburzenia neuromięśniowe.

Najczęstsze objawy zapaści płuc

Objawy zapaści płuc mogą różnić się w zależności od rozmiaru obszaru płuc, który uległ zapaści, oraz od podstawowej przyczyny. Niektóre z najczęstszych objawów obejmują:

  • duszność (dyspnoe) – jest to jeden z najbardziej typowych objawów, może być łagodna lub ciężka, w zależności od stopnia zapaści płuc,
  • przyspieszony oddech (tachypnoe) – organizm może próbować kompensować niedobór tlenu przez zwiększenie częstości oddechów,
  • kaszel – może wystąpić suchy lub produktywny kaszel, szczególnie jeśli zapaść płuc jest wynikiem infekcji lub obecności ciała obcego w drogach oddechowych,
  • ból w klatce piersiowej – może wystąpić ból, szczególnie przy głębokim oddychaniu, kaszlu lub kichaniu,
  • niebieskawe zabarwienie skóry i warg (cyjanoza) – ten objaw pojawia się w wyniku niedotlenienia, gdy zapaść płuc jest znacząca i wpływa na wymianę gazową.

Ponadto przechodząc jakiekolwiek choroby, które dotykają tego organu, w tym zapaść płuc, chorzy odczuwają zmęczenie oraz permanentne osłabienie. Do tego dochodzą trudności w oddychaniu podczas wysiłku.

Jak leczyć zapaść płuc?

Znaczenie ma tu pierwotna przyczyna powstania takiej dolegliwości. Na przykład, jeśli zapaść płuc jest spowodowana przez obecność ciała obcego w drogach oddechowych, najważniejsze będzie jego usunięcie. Ponadto zmiana pozycji ciała może pomóc w drenażu płuc, co może być szczególnie pomocne, jeśli ich zapaść jest spowodowana zaleganiem wydzieliny. W niektórych przypadkach mogą być stosowane leki, takie jak mukolityki, które pomagają w rozrzedzeniu i usuwaniu wydzieliny z dróg oddechowych. Istotną rolę w leczeniu skutków tej choroby ma również fizjoterapia oddechowa. Ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w ponownym rozprężeniu płata płucnego. Fizjoterapeuta może zalecić techniki, takie jak głębokie wdechy czy użycie spirometru, aby zachęcić do głębszego oddychania. W rzadkich przypadkach, gdy inne metody leczenia nie przynoszą rezultatów, może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Jeśli znasz kogoś, kto boryka się z problemami związanymi z chorobami płuc, to koniecznie podziel się z nim tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *