Po której stronie jest wyrostek? Zapalenie wyrostka robaczkowego

Model prześwietlenia człowieka z czerwonym punktem w okolicach brzucha

Wyrostek robaczkowy to niewielka część kątnicy, która charakterystyczna jest dla znacznej grupy ssaków, w tym też ludzi. Rola tego narządu nie do końca jest znana i spokojnie można żyć bez niego. Z której strony jest wyrostek, co trzeba o nim wiedzieć i czym jest zapalenie wyrostka robaczkowego?

Wyrostek robaczkowy – po której stronie się znajduje?

Odczuwając dolegliwości w brzuchu najczęściej zastanawiamy się co może być tego przyczyną. Wówczas szukamy informacji w sieci, wpisując w wyszukiwarkę np. „wyrostek z której strony boli”. Otóż wyrostek leży w prawym dole biodrowym. Jego dokładne położenie trudno ustalić, u każdej osoby ta wysokość może się różnić. Najczęściej zwisa on do miednicy mniejszej, może też być z bliskim sąsiedztwie talerza kości biodrowej lub między pętlami jelitowymi. Może się jednak zdarzyć, że u niektórych osób, szczególnie wśród tych, które mają odwrotne ułożenie trzewi lub malrotację jelit, wyrostek robaczkowy będzie położony po lewej stronie.

podobne:  Wyrostek robaczkowy – po której stronie. Jak leczyć zapalenie wyrostka?

Funkcje wyrostka robaczkowego

Dawniej wyrostek robaczkowy uznawany był za narząd szczątkowy, czyli taki który zanika w procesie ewolucji i nie spełnia żadnych istotnych funkcji. Okazuje się jednak, że wyrostek może pełnić ważną rolę w układzie odpornościowym. Narząd ten jest bowiem wyposażony w grudki chłonne, jest magazynem „dobrych” bakterii, wytwarza białe krwinki, które chronią nasz organizm przed różnego rodzaju infekcjami bakteryjnymi czy wirusowymi. Ten niewielki narząd może być jednak przyczyną groźnych dolegliwości.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego w postaci ostrej lub rzadziej przewlekłej, spowodowane jest najczęściej zatrzymaniem pokarmu w tym narządzie. Zaburzony zostaje przepływ krwi w wyrostku i dochodzi do martwicy. Objawów zapalenia wyrostka robaczkowego jest wiele, niektóre z nich są bardzo charakterystyczne. Przeważnie jest to silny ból, najpierw w nadbrzuszu lub w okolicy pępka, który przechodzi w okolice prawego biodra. Co ważne, ból ten jest narastający. Pojawiają się również nudności oraz wymioty, chory nie ma apetytu, ma podwyższoną temperaturę ciała. Niektórzy narzekają na zatrzymanie gazów, zaparcie lub biegunkę. Dolegliwości tych nie należy lekceważyć, ponieważ może dojść do zapalenia otrzewnej, co zagraża życiu.

podobne:  Wyrostek – po której stronie? Przyczyny i objawy zapalenia wyrostka

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego?

Dla lekarza występujące objawy nie są jedynym wyznacznikiem zapalenia, ponieważ mogą być kojarzone również z innymi chorobami jamy brzusznej. Z tego powodu wykonuje się również badanie USG lub tomografię komputerową brzucha. Niezbędne są także badania laboratoryjne. Leukocytoza, podwyższone OB i CRP mogą sugerować zapalenie wyrostka robaczkowego. Lekarz powinien zbadać także brzuch fizykalnie. Sprawdza więc objaw Blumberga, Jaworskiego i Rovsinga. Jeśli podczas tych czynności pojawi się ból, wówczas istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym wyrostka i niezbędna będzie operacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *