Prestarium – skutki uboczne, działanie. Jak dawkować Presterium?

Tabletki

Choroby układu krążenia dotykają coraz więcej osób. Wśród najczęściej występujących schorzeń wymienia się nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, chorobę wieńcową czy zawały. Nie można takich chorób bagatelizować, w wielu przypadkach niezbędne jest przyjmowanie specjalistycznych leków. Jednym z nich jest Prestarium. W jakim celu się go stosuje, jakie powinno być dawkowanie i jakie mogą być skutki uboczne podczas leczenia preparatem Prestarium?

Prestarium – kiedy stosować?

Lek Prestarium wydawany jest na receptę. Stosować go można tylko w określonych przypadkach i na zlecenie lekarza. Lek przyjmowany jest przez chorych, którzy mają nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, stabilną chorobę wieńcową. Prestarium stosowany jest również w celu zmniejszenia ryzyka incydentów sercowych u osób, które przeszły zawał serca. W składzie tgo leku obecna jest substancja czynna peryndopryl oraz substancje pomocnicze, w tym laktoza.

Prestarium a przeciwwskazania

Leku nie mogą stosować osoby, które są uczulone na jakikolwiek składnik Prestarium. Mowa tu o peryndoprylu i laktozie. Przeciwwskazania dotyczą także osób z obrzękiem naczynioruchowym oraz kobiet w II i III trymestrze ciąży.

podobne:  Jak objawia się niedobór miedzi? Najpopularniejsze źródła miedzi

Prestarium – na co uważać?

Niektóre osoby, które są obciążone różnymi innymi chorobami, przyjmując Prestarium powinny być pod ścisłą kontrolą lekarza. Dotyczy to chorych z ciężką niewydolnością serca, niewydolnością nerek, z zaburzeniami wodno-elektrolitowymi. Uważać muszą też ci, którzy stosują leki moczopędne lub rozszerzające naczynia. Podczas leczenia należy kontrolować ciśnienie tętnicze, ale też stężenie potasu we krwi i czynność nerek.

Dawkowanie leku Prestarium

Dawkowanie leku Prestarium powinno być ustalone przez lekarza. Może ona różnić się między pacjentami, ponieważ pod uwagę brane jest ciśnienie tętnicze i inne parametry. Zaleca się jednak przyjmowanie Prastarium w dawce 5 mg raz na dobę, najlepiej rano przed posiłkiem. Wszystko jednak powinno być ustalane indywidualnie pod pacjenta i jego chorobę.

Skutki uboczne przyjmowania leku Prestarium

Prestarium, jak każdy lek, może powodować skutki uboczne, a tych jest wiele. Mogą pojawiać się zaburzenia krwi i układu chłonnego w postaci zmniejszenia stężenia hemoglobiny, hematokrytu, ilości płytek krwi, białych krwinek i innych parametrów morfologii, zdarza się to jednak bardzo rzadko. Jeżeli chodzi o niepożądane zaburzenia psychiczne, mogą to być wahania nastroju lub trudności ze snem. Często wymieniane są takie skutki uboczne jak bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, szumy uszne, niedociśnienie tętnicze, nudności, wymioty, bóle brzucha, niestrawność, biegunka czy zaparcia.

podobne:  Jakie są przyczyny i objawy niedokrwistości? Skutki anemii

Osoby przyjmujące Prestarium mogą też odczuwać suchość w ustach i nadmierne pocenie się. Niektórzy doznają obrzęku twarzy, kończyn, krtani czy błon śluzowych. Niekiedy zdarza się rumień wielopostaciowy, skurcze mięśni i zapalenie trzustki. Z tego względu przyjmowanie leku Prestarium powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *