Zapalenie osierdzia – objawy, przyczyny, leczenie
Zapalenie osierdzia to stan zapalny, który może mieć wiele przyczyn. Wśród nich najczęściej wymienia się choroby wirusowe, choć nie tylko. Brak właściwiej diagnostyki i leczenia może doprowadzić nawet do sytuacji zagrażającej życiu. Czym więc jest zapalenie osierdzia, jakie są jego objawy i jak można je leczyć?
- Zapalenie osierdzia, czyli co?
- Zapalenie osierdzia objawy – jakie są?
- Przyczyny zapalenia osierdzia
- Diagnostyka zapalenia osierdzia
- Jak leczyć zapalenie osierdzia?
- Powikłania zapalenia osierdzia
Zapalenie osierdzia, czyli co?
Zapalenie osierdzia to stan zapalny, który dotyczy worka osierdziowego, w którym jest mięsień sercowy. Najczęściej pojawia się on na skutek innych chorób, np. infekcji wirusowych. Zapalenie osierdzia może przebiegać w kilku postaciach, jako zapalenie ostre, przewlekłe lub nawracające.
Zapalenie osierdzia objawy – jakie są?
Najczęstszym objawem sygnalizującym zapalenie osierdzia jest ból w okolicy serca. Najczęściej nasila się on podczas kaszlu, przełykaniu i podczas ruchu. Oznacza to, że ściany worka osierdziowego mogą się o siebie ocierać. Ból może być ostry i niekiedy promieniuje nawet do barków, szyi czy brzucha. Oprócz tego mogą pojawić się duszności, kaszel i przyspieszony puls. Czasami chory ma stan podgorączkowy i jest osłabiony.
Przyczyny zapalenia osierdzia
Wśród przyczyn zapalenia osierdzia najczęściej są infekcje wirusowe. Może to być grypa, HIV, ale i zakażenia grzybicze, pasożytnicze czy bakteryjne. Narażone są na to osoby, które mają obniżoną odporność. Często chorują także osoby, które zmagają się z nowotworem lub przebyły zawał serca. Podwyższone ryzyko zapalenia osierdzia dotyczy również tych, którzy chorują na schorzenia układowe tkanki łącznej. Chodzi tu o przewlekłą niewydolność nerek, reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń. Narażeni są również ci, którzy mają niedoczynność tarczycy, stosują diuretyki czy są narażeni na promieniowanie jonizujące.
Diagnostyka zapalenia osierdzia
Diagnostyka zapalenia osierdzia opiera się na badaniach laboratoryjnych, ale nie tylko. Niezbędna są także badania elektrokardiograficzne i radiologiczne. Osoby, u których podejrzewa się zapalenie osierdzia mają zlecane ECHO serca, EKG, RTG klatki piersiowej, CRP, OB, a także badanie płynu osierdziowego.
Jak leczyć zapalenie osierdzia?
Zapalenie osierdzia powinno być leczone w szpitalu, szczególnie na samym początku. Po postawieniu właściwej diagnozy i wstępnym podleczeniu, chory może wypoczywać w domu. Leczenie zapalenia osierdzia obejmuje przyjmowanie preparatów przeciwzapalnych, sterydów lub antybiotyków. Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna zapalenia osierdzia i jaki jest stan pacjenta.
Powikłania zapalenia osierdzia
Nieleczone zapalenie osierdzia może doprowadzić do wielu powikłań, wśród których wymienia się także te zagrażające życiu. Jest to tamponada serca, która objawia się gromadzeniem nadmiernej ilości płynu w worku osierdziowym, co doprowadza do nacisku na serce. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Innym powikłaniem jest zaciskające zapalenie osierdzia. To z kolei objawia się zwiększeniem twardości worka osierdziowego, przez co zostaje utrudnione pompowanie krwi przez serce, co może nieść ze sobą dramatyczne konsekwencje.