Dostinex – skutki uboczne, dawkowanie, działanie

Tabletki i butelka

Dostinex to lek, który najczęściej stosowany jest w celu ograniczenia laktacji lub w leczeniu zaburzeń hormonalnych. Jak wszystkie preparaty, ten również ma swoje skutki uboczne, nie każdy też może go stosować. Kiedy więc można zażywać Diostinex, jak on działa i co może spowodować?

W jakim celu stosuje się Diostinex?

Lek Diostinex stosowany jest w przypadku chorób układu moczowo-płciowego i w leczeniu zaburzeń hormonalnych. Najczęściej zapisywany jest kobietom, u których nadmiernie wydzielana jest prolaktyna i które mają wzmożoną laktację. Diostinex stosowany jest również przez osoby, które mają gruczolaka przysadki, który może doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania lub nawet niepłodności.

Jak przyjmować Diostinex?

Dawkowanie leku Diostinex powinien uzgodnić lekarz. Maksymalna dawka, jaka może być przyjęta na dobę wynosi 3 mg. Lek ten jest w postaci tabletek. Zaleca się, by połykać je podczas pożywania posiłków.

Przeciwwskazania leku Diostinex

Nie każdy może stosować taki lek jak Diostinex. Istnieje szereg przeciwwskazań, które wykluczają osoby z leczenia tym preparatem. Przede wszystkim lek nie może być stosowany u pacjentów, którzy są nadwrażliwi na działanie takiej substancji jak kabergolina lub pochodne sporyszu.

podobne:  Zapalenie osierdzia – objawy, przyczyny, leczenie

Diostinex nie może być też stosowany przez osoby, u których stwierdzono zwłóknienie płuca, osierdzia, przestrzeni pozaotrzewnowej. Lek nie jest odpowiedni również dla pacjentów, którzy mają chorobę wrzodową.

Warto wiedzieć, że w składzie Diostinexu znajduje się laktoza. Jeśli więc ktoś zmaga się z nietolerancją laktozy lub ma niedobór laktazy typu Lapp, nie powinien przyjmować tego leku.

Stosować Diostinexu nie powinny też osoby, które mają wadę zastawkową serca. Wiele osób może nie mieć świadomości takiej wady, w tym celu przed rozpoczęciem leczenia powinno się wykonać echokardiografię.

Diostinex nie może być stosowany z niektórymi lekami. Mowa tu o antybiotykach makrolidowych, lekach na nadciśnienie, preparatach, które są pochodnymi fenotiazyny czy sporyszu. Wyklucza się również stosowanie tego leku u osób poniżej 16. roku życia.

Diostinex powinien być ostrożnie stosowany wśród osób, które cierpią na ciężkie zaburzenia psychiczne, np. psychozy.

Skutki uboczne przyjmowania leku Diostinex

Jak każdy lek, Diostinex również może powodować skutki uboczne. Wśród działań niepożądanych, które występują bardzo często wymienia się między innymi bóle i zawroty głowy, wymioty, bóle brzucha, zapalenie osierdzia czy nieżyty żołądka. Często mogą pojawić się takie dolegliwości jak bóle piersi, depresja czy nadciśnienie ortostatyczne. Niezbyt często pojawia się zwiększone libido, wysypki, obrzęki, łysienie czy ataki nagłego zasypiania. Rzadko może dojść do reakcji alergicznych skórnych, bólu w klatce piersiowej, kołatania serca czy bólu w nadbrzuszu. W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się zwłóknienie płuc. Warto wiedzieć, że przy terapii lekiem Siostinex nie jest wskazane prowadzenie samochodu.

podobne:  Zapalenie osierdzia – objawy, przyczyny, leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *