Szczoteczka manualna, elektryczna czy soniczna? Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

szczoteczka do zębów

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dbanie o zęby to ważna sprawa. Ale jakiej szczoteczki używać w tym celu? Trudno jednoznacznie określić, jaki rodzaj szczoteczki do zębów jest najlepszy. Każdy typ ma swoje mocniejsze i słabsze strony, sami więc musimy zdecydować, które cechy i parametry są dla nas najważniejsze.

Szczoteczka manualna – czym się charakteryzuje?

Szczoteczka manualna to klasyczna, najbardziej tradycyjna. Mimo, że nie ma tu zastosowanej żadnej zaawansowanej technologii, wciąż jest to najchętniej wybierany rodzaj szczoteczek. Rolę może tu odgrywać przyzwyczajenie, ale kwestia ceny z pewnością również jest brana pod uwagę – a manualne szczoteczki są dużo tańsze od elektrycznych czy sonicznych. Ich plusem jest też prostota – nie wymagają żadnego źródła zasilania, możemy więc ich używać zawsze i wszędzie. Czyszczenie zębów zależy od ruchów naszej ręki.

Szczoteczka manualna składa się z rączki, szyjki i główki z włóknami. Włosie może charakteryzować się różnym stopniem twardości. Szczoteczki o miękkim włosiu nie podrażniają wrażliwych dziąseł, dlatego są zalecane osobom o dziąsłach delikatnych, z tendencją do krwawienia, i o odsłaniających się szyjkach zębowych. Natomiast twarde włosie wyjątkowo dobrze usuwa resztki jedzenia. Szczególnie polecane jest palaczom i osobom o zdrowych dziąsłach.

Szczoteczka elektryczna – co warto o niej wiedzieć?

Szczoteczka elektryczna, to taka, której główka wykonuje oscylacyjne ruchy. Zaletą takiej szczoteczki jest dokładniejsze usuwanie płytki bakteryjnej, w tym również z przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych, które trudno wyczyścić manualną szczoteczką. Oprócz tego skraca się całkowity czas szczotkowania zębów, co też ma niebagatelne znaczenie w naszym dzisiejszym, szybkim życiu, gdy stale jesteśmy zabiegani.

Czy zatem szczoteczka elektryczna jest lepszym wyborem niż manualna? Nie do końca. To zależy, jakie konkretnie cechy sobie bardziej cenimy, ponieważ w pewnych aspektach rzeczywiście jest to lepszy wybór, ale w innych już niekoniecznie. Zakup takiej szczoteczki, jak wspomnieliśmy, wiąże się ze znacznie większym wydatkiem niż w przypadku manualnej. Nie każdy też łatwo przestawi się na korzystanie ze szczoteczki elektrycznej. Trzeba będzie się przyzwyczaić do uczucia mrowienia oraz nauczyć zachowywania ostrożności przy myciu zębów – nieprawidłowe ustawienie szczoteczki lub jej przyłożenie w niewłaściwym miejscu może spowodować uszkodzenie dziąsła.

Szczoteczka soniczna – co to takiego?

Szczególnym typem szczoteczki elektrycznej jest szczoteczka soniczna. Zastosowana tu technologia również opiera się na bardzo szybkich wibracjach, ale nie całej główki, tylko samego włosia. Podczas tego procesu działają ultradźwięki i zachodzi zjawisko zwane kawitacją. W mieszaninie pasty i śliny tworzy się chmura bąbelków, które z dużą prędkością docierają do przestrzeni międzyzębowych i innych trudno dostępnych miejsc, dystrybuując aktywne składniki z pasty do zębów.

Uważa się, że taka szczoteczka myje zęby dokładniej. Czy jest tak rzeczywiście? Brakuje na razie badań, które pozwoliłyby jednoznacznie to ocenić. Wadą jest na pewno wysoka cena. Stosując taką szczoteczkę, trzeba też opanować dodatkową technikę podczas mycia zębów. Szczoteczki te nie są też tak uniwersalne jak inne typy, co oznacza, że spotyka się na przykład końcówki przeznaczone dla dzieci, które nie będą pasować na szczotki dla dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *