Ile wynosi prawidłowa temperatura niemowlaka?

niemowlak

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka tego, co najlepsze. W momencie, gdy mowa o niemowlęciu, tym bardziej zalecana jest ostrożność. Tyczy się to zwłaszcza jego zdrowia i bezpieczeństwa. Jednym z objawów, że coś jest nie tak, jest gorączka. To sygnał, że system odpornościowy walczy z wirusem lub bakteriami. Skąd jednak wiedzieć, kiedy już zacząć się niepokoić?

Prawidłowa temperatura ciała

Warto zaznaczyć, że temperatura ciała nie jest wartością stałą. Jest ona zależna od wielu czynników. Chociaż powszechnie uznaje się, że uniwersalną wartością jest 36,6 stopni Celsjusza, to wcale nie jest to prawda. Temperatura ciała zależy bowiem od wieku i płci.

Poza tym podlega wielu wahaniom. Bardzo często znaczenie ma to, w jakim miejscu na ciele jest mierzona temperatura. Inna będzie pod pachą, inna na czole, w ustach, a jeszcze inna w odbycie czy w uchu. Oczywistym jest, że ta mierzona w naturalnych otworach ciała jest wyższa, niż ta na powierzchni ciała.

Nie można nie wspomnieć i o tym, że temperatura ciała zależy od rytmu dobowego. Zmienia się w zależności od aktywności i spoczynku. Tak więc wysoka temperatura jest wieczorem, a niska rano.

Na temperaturę ciała wpływa też stres, aktywność fizyczna, upał lub mróz.

Podsumowując, nie ma jednej stałej wzorcowej temperatury ciała. Chociaż ustala się ją na 36,6 stopni Celsjusza, to prawda jest taka, że za prawidłową uznaje się tę pomiędzy 36 a 37 stopni.

A jak z tym jest u niemowląt?

Ile wynosi prawidłowa temperatura niemowlaka?

Warto zaznaczyć, że noworodki i niemowlęta mają niedojrzały układ termoregulacji. Tak więc temperatura ich ciała jest nieco wyższa niż u starszych dzieci i dorosłych. To, co ważne – maluszki są bardzo czułe na wahania temperatury. Co więcej, są niezwykle wrażliwe na wychłodzenie.

To, co istotne, to temperatura ciała niemowlęcia może gwałtownie rosnąć z różnych powodów. Czasem tak błahych jak upał, płacz, intensywne ssanie piersi czy silne emocje. Co więcej, w ciągu dnia w wyniku działania hormonów, temperatura malca może się znacząco zmieniać.

Pediatrzy są zgodni co o tego, że temperatura ciała u niemowlaka powyżej 38 stopni Celsjusza oznacza gorączkę. Tak samo czujnym należy być, jeśli długo utrzymuje się temperatura poniżej 36 stopni. Zdecydowanie lepiej jest wykluczyć hipotermię lub hipertermię niż lekceważyć problem i czekać aż sam przejdzie.

Prawidłowa temperatura ciała u niemowlaka jest taka jak u osób dorosłych. Jeśli mieście się w przedziale 36-37 stopni, wówczas można być spokojnym. A jak to sprawdzić?

Jak mierzyć temperaturę ciała niemowlaka?

Temperaturę ciała dziecka można mierzyć w ustach, odbycie, pod pachami i w uchu. Prawda jest jednak taka, że w przypadku niemowlaków pomiar w ustach i pod pachami jest niedokładny. Właśnie dlatego lepiej sprawdzać temperaturę w uchu, a najlepiej – w odbycie. Do tego najlepiej nadaje się termometr elektryczny.

Warto jednak wiedzieć, że jeśli mierzy się temperaturę w ustach, to od wyniku należy odjąć 0,3 stopnia Celsjusza. W sytuacji, gdy pomiar jest z odbytu, wówczas odejmuje się 0,5 stopnia. Istotne jest to, by zaopatrzyć się w dobry termometr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *