Co powinna zawierać apteczka? Jak wyposażyć domową i samochodową apteczkę?

co powinna zawierać apteczka

Udzielanie pierwszej pomocy wymaga odpowiedniej wiedzy, podstawowych umiejętności oraz wyposażenia w niezbędne środki opatrunkowe, wyroby medyczne. Co powinna zawierać apteczka?

Rodzaje apteczek pierwszej pomocy

W zależności od potrzeb, miejsca przeznaczenia pojemnik apteczki musi zostać właściwie wyposażony. Praktycznie w każdej sytuacji powinniśmy mieć dostęp do środków dezynfekujących, materiałów opatrunkowych, jednak nie istnieją jednolite standardy apteczek, zawartość trzeba dopasować do konkretnych warunków.

Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów apteczek pierwszej pomocy. Apteczka osobista to obowiązkowy niezbędnik, który zapewnia bezpieczeństwo w awaryjnej sytuacji, przydaje się podczas wypraw, wyjazdów, wycieczek. Apteczka przemysłowa, firmowa to zestaw potrzebnych środków adekwatnych do potrzeb i potencjalnych zagrożeń z jakimi mamy do czynienia w pracy. Apteczka samochodowa zawiera elementarny pakiet materiałów opatrunkowych, gwarantujących możliwość udzielenia pomocy w razie wypadku. Apteczka domowa wyposażona jest zazwyczaj w miarę naszych indywidualnych potrzeb.

Co powinna zawierać apteczka domowa?

Zawartość apteczki domowej jest gwarancją bezpieczeństwa naszej rodziny, powinny znajdować się w niej środki opatrunkowe oraz niezbędne leki. Wśród obowiązkowych materiałów pierwszej pomocy trzeba wymienić środek odkażający, jałowe kompresy, gazy i bandaże, różnej wielkości plastry z opatrunkiem oraz plaster bez opatrunku.

plaster

Oprócz leków, które przyjmowane są stale lub okresowo przez domowników należy koniecznie mieć w apteczce domowej środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz wapno. Warto zainwestować w leki przeciwbiegunkowe i substancje zapobiegające odwodnieniu podczas problemów z układem pokarmowym.

Właściwie każdego z nas dotyka od czasu do czasu przeziębienie, dlatego dobrze mieć stale pod ręką syrop przeciwkaszlowy i krople do nosa. Niezbędne są również dodatki jak rękawiczki ochronne, małe nożyczki, pęseta, strzykawka lub pipetka, termometr, sól fizjologiczna.

Gdzie umieścić apteczkę domową?

Z uwagi na to, że leków nie należy przechowywać w warunkach, w których panuje wilgoć nie powinno się umieszczać apteczki domowej w kuchni lub w łazience. Apteczka musi też znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci. Dobrym wyborem jest zamykana na klucz szafka lub szuflada w pokoju.

Jak wyposażyć apteczkę samochodową?

Obowiązujące w Polsce przepisy nie wskazują konkretnie co powinno znajdować się w apteczce samochodowej, jest zalecana w wyposażeniu pojazdu. Dobrze mieć świadomość, że kompletna zawartość takiej apteczki może uratować życie lub zapobiec kalectwu.

apteczka samochodowa

W zestawie apteczki samochodowej powinna znajdować się instrukcja dotycząca udzielania pierwszej pomocy, bandaże, opaski uciskowe, sterylne kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem oraz bez opatrunku, środki dezynfekujące. Niezbędne są nożyczki, agrafki lub zaczepy, rękawiczki ochronne, ustnik służący do wykonania sztucznego oddychania, koc termoizolacyjny, chusta trójkątna.

W apteczce samochodowej nie należy przechowywać żadnych leków z uwagi na skrajne temperatury oraz wilgoć. Warto pamiętać, że nie wolno podawać leków doustnie poszkodowanemu w wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *