Ile wynosi prawidłowy puls serca? Jak mierzyć puls?

ciśnieniomierz

Jakoś tak to jest, że niby każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, jak ważne jest serce i jego prawidłowa praca, ale nie kontrolujemy go. Owszem, osoby które są do tego zmuszone, dbają o tę kwestię. Oni też widzą najlepiej, jak mierzyć puls i jaki powinien mieć wynik. A Ty?

Czym jest puls?

Warto zaznaczyć, że tętno (puls) i ciśnienie to dwa parametry, które pozwalają sprawdzić, czy z sercem jest wszystko w porządku. A czym jest puls? To częstotliwość pracy serca, ale i tętnicy obwodowej. Jest więc to falisty ruch naszych naczyń krwionośnych. To, jaka jest jego prędkość zależy od skurczów serca i elastyczności naczyń.

Co wpływa na puls?

Warto zaznaczyć, że wpływ na puls ma wiek, a także kondycja fizyczna. Znacznie niższy mają osoby, które regularnie uprawiają sport. Oczywiście wyższe wyniki osiąga się po wysiłku fizycznym, ale i wówczas, gdy przeżywa się silne emocje. Niski puls jest w czasie odpoczynku i snu. Generalnie im wolniejsze ma się tętno, tym mniejsze jest ryzyko zawału serca, udaru mózgu. Jednak za niski również może być szkodliwy.

podobne:  Jak odróżnić omdlenie i zapaść? Objawy zapaści

Co ważne, dla zdrowia człowieka istotne jest to, jaką puls ma częstotliwość, a więc ile jest uderzeń serca na minutę. Ale to nie wszystko. Okazuje się, że należy zwracać również uwagę na jego miarowość, czyli odstępy pomiędzy uderzeniami. Należy bacznie przyglądać się również symetryczności pulsu.

Ile wynosi prawidłowy puls serca?

Zakłada się, że prawidłowy puls mieści się w przedziale od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Jednak zależy od od naszego wieku. U płodu tętno powinno wynosić 110-115 uderzeń na minutę, a u niemowląt już 130 uderzeń. Z wiekiem częstotliwość maleje. Prawidłowe u dzieci jest 100 uderzeń na minutę, a u młodzieży – 85. Osoby dorosłe wzorcowe tętno mają przy 70-75 uderzeniach, a osoby starsze – 60.

Jak mierzyć puls?

Pomiar pulsu nie jest skomplikowany. Można zrobić go samodzielnie. Najlepiej zawsze o tej samej porze – po przebudzeniu lub po odpoczynku. Wysiłek fizyczny i silne emocje przekłamują wynik, więc nie ma sensu robić pomiarów, gdy zaszła taka okoliczność. Chyba, że chce się sprawdzić tętno wysiłkowe. Jednak dla sprawdzenia, czy z sercem wszystko w porządku, zdecydowanie lepiej jest dokonywać pomiaru na tętnie spoczynkowym.

podobne:  Tętno – normy dla tętna spoczynkowego i wysiłkowego

A jak mierzyć tętno? Sposobów jest kilka. Można bardzo klasycznie. Wystarczy środkowym i wskazującym palcem prawej dłoni ucisnąć tętnicę promieniową na lewym nadgarstku lub tętnicę szyjną w zagłębieniu na szyi pod żuchwą. Kiedy będzie dało się już odczuć tętno, należy włączyć stoper i liczyć uderzenia. Wystarczy 15 sekund. Następnie wynik wystarczy pomnożyć przez 4. Wówczas znana jest ilość uderzeń na minutę.

Do mierzenia pulsu służy również ciśnieniomierz, jeśli nie tylko sprawdza ciśnienie, ale również tętno.

Dzisiaj nabyć można również pulsometry. Najczęściej kupują je osoby uprawiające sport, by sprawdzać swoje wyniki. Jednak dla każdego idealnym rozwiązaniem może być zegarek z funkcją pomiaru pulsu. Wystarczy nosić go na nadgarstku, a sam mierzy tętno. Co więcej, często pokazuje je historycznie, jest więc doskonałym dokumentowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *