Lepszy alkomat to więcej niż zdrowie, życie!
Alkomat to przydatne urządzenie, które może być bardzo pomocne, ale oczywiście nie każde równie dobrze się wywiąże z tego zadania. To czy nasz alkomat będzie się odpowiednio spisywał, zależy od tego, jaki wybierzemy model oraz jak będziemy się z nim obchodzić.
Co to jest alkomat?
Alkomat to urządzenie, które mierzy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu możemy zbadać swój oddech pod tym kątem i na podstawie wyniku określić, jakie jest stężenie alkoholu w naszej krwi. Powszechnie alkomaty stosowane są przez policję do sprawdzania, czy podejrzani kierowcy nie prowadzą czasem auta, będąc pod wpływem alkoholu.
Ale alkomat może oddać nieocenione zasługi również zwykłym obywatelom. Jeśli trochę wypiliśmy i chcemy się upewnić, czy siadanie za kółkiem nie będzie teraz niebezpieczne, możemy sami się przebadać i sprawdzić, czy stężenie alkoholu w naszej krwi nie przekracza dopuszczalnej normy. Bo wbrew pozorom własny osąd bywa tutaj mylący. A tak mamy obiektywne wskazania z alkomatu i wiemy, kiedy absolutnie nie powinniśmy zajmować miejsca za kierownicą. W ten sposób możemy oszczędzić sobie kłopotów – zresztą nie tylko sobie, ale i innym uczestnikom ruchu drogowego.
Jak działa alkomat?
Jeśli zajrzymy na stronę: lucann.pl/alkomaty-wszystkie.html, by sprawdzić, jakie alkomaty są dostępne w sprzedaży, od razu dostrzeżemy, że poszczególne modele dość znacznie się różnią. Nic dziwnego, nie każdy alkomat jest taki sam, a i zasady, na jakich to urządzenie działa, też są odmienne w zależności od modelu.
Zacznijmy od tego, że alkomat jest złożony przede wszystkim z trzech elementów – układu mechanicznej obróbki powietrza, układu elektronicznego oraz sensora, który odpowiada właśnie za wykrywanie alkoholu w naszym oddechu i ocenianie stopnia jego stężenia.
Sensory mogą być półprzewodnikowe, elektrochemiczne bądź spektrofotometryczne. Półprzewodnikowe, te najbardziej popularne, opierają swoje działanie na tym, że utleniający się na powierzchni elektrody alkohol wzmacnia przewodność półprzewodnika.
W przypadku sensorów elektrochemicznych wszystko zasadza się na utlenianiu etanolu na skutek działania chemicznych związków na potencjale elektrody. W wyniku tego procesu wytwarza się prąd elektryczny, którego wartość jest proporcjonalna do zawartości alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu. Wreszcie sensory spektrofotometryczne wykorzystują do pomiarów spektrum podczerwieni.
Jaki alkomat wybrać?
Z pewnością znaczenie może mieć dla nas cena, ale nie powinno to być jedyne kryterium wyboru. Alkomaty półprzewodnikowe są tańsze niż elektrochemiczne, ale nie tak precyzyjne. Poza tym sensor ulega w nich stale zużyciu, bo utlenia się nawet wtedy, gdy urządzenia nie używamy. W przeciwieństwie do niego sensor elektrochemiczny zużywa się jedynie podczas pomiarów. A co za tym idzie, żywotność czujnika jest większa i rzadziej trzeba oddawać alkomat do kalibracji.
Jak dbać o alkomat?
Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że z czasem alkomat ulega rozregulowaniu i do podawanych przez niego wyników wkradają się przekłamania. Dlatego co jakiś czas urządzenie musi być kalibrowane. Częstotliwość tego zabiegu zależy od klasy alkomatu i rodzaju sensora, a także sposobu użytkowania i ilości pomiarów. Można jednak powiedzieć, że średnio co pół roku powinno się oddawać urządzenie do kalibracji.
Alkomat może się rozkalibrować na skutek niewłaściwego użytkowania, dlatego pewnych zachowań powinniśmy unikać. Nie dmuchajmy w urządzenie od razu po spożyciu alkoholu. Powinniśmy odczekać przynajmniej pół godziny. Bezpośrednio przed pomiarem nie powinniśmy też palić papierosów, bo wtedy również możemy uzyskać zafałszowany wynik.
Najlepszą temperaturą do przechowywania urządzenia jest temperatura pokojowa, dlatego nie jest najlepszym pomysłem wożenie go w samochodzie, gdzie rozpiętość temperatur może diametralnie od tego ideału odbiegać.