Liczi – właściwości, wartości odżywcze, cena

owoce liczi

W Polsce coraz chętniej jemy egzotyczne owoce. Mają one wielu swoich zwolenników. Z uwagi na to, że u nas nie da się ich uprawiać, konieczne jest importowanie ich z zagranicy. Dzisiaj jest to coraz prostsze. Jednym z dostępnych owoców jest liczi. Co to takiego? Jakie ma właściwości i wartości odżywcze? Ile kosztuje liczi?

Liczi – co to za owoc?

Liczi o roślina, która początkowo ma piękne i barwne kielichy kwiatów, które z czasem owocują. Popularność liczi wzięła się z Chin. Cesarzowie docenili smak i właściwości owoców rośliny. Potocznie liczi nazywa się chińską śliwką. Najwięcej uprawia się go właśnie tam, ale duże uprawy są też w Indiach, w Afryce, w Australii i w Ameryce Południowej, czyli wszędzie tam, gdzie klimat jest ciepły. Ciepły, ale nie za gorący. Drzewko liczi nie znosi upałów, ani temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza.

Liczi to owoc, który by zjeść należy najpierw obrać z cienkiej, skórki. Powinna dać się łatwo zdjąć. Ma piękny, różowy kolor i kształtem przypomina serce. Sam owoc ma biały, choć delikatnie zaróżowiony miąższ. Przypomina nieco ten, który znamy z winogron. Jest jednak zdecydowanie słodszy. W samym środku miąższu jest jeszcze pestka. Jednak stosunkowo łatwo odchodzi.

Wartości odżywcze liczi

Choć to takie małe, niepozorne owoce, to okazuje się, że mają wiele wartości odżywczych. Jakich? Przede wszystkim są cennym źródłem witaminy C. Jedząc 100 gramów owoców, można pokryć całą dzienną dawkę, jaka jest zalecana osobom dorosłym.

Świetnie się więc sprawdzi podczas sezonu jesienno-zimowego, chroniąc przed przeziębieniami i wzmacniając odporność organizmu.

Liczi ma w sobie również sole mineralne. Sporo w nich potasu, ale i białka, węglowodanów, błonnika, witamin z grupy B1, B2, B3, B6 i B9, a także witaminy E i K oraz minerałów takich jak wapń, żelazo, magnez, cynk, fosfor, sód, selen, mangan. W liczi jest też kwas foliowy, a także tłuszcze nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone.

Zastosowanie liczi

Generalnie owoce liczi, a w zasadzie ich miąższ nadają się do spożywania na surowo. Wystarczy zdjąć skórkę i pamiętać, że w środku jest jeszcze pestka. Owoce liczi sprawdzają się też do deserów, ciast i lodów. Można z nich też przyrządzać soki, napoje. Są i tacy, co wykorzystują je i w innych daniach – z mięsem, rybami, owocami morza. Przydają się przy komponowaniu sałatek.

Niestety liczi nie jest tanie, jak na owoce egzotyczne przystało. Co więcej, dość szybko się psuje. Należy więc uważnie wybierać je podczas zakupów. Owoce muszą być jędrne. Prawda jest jednak taka, że owoc psuje się już pod 2 dniach. Nie ma więc sensu kupować dużej ilości czy w sklepach, gdzie nie jest zbytnio pilnowany sposób przechowywania owoców.

Ile kosztuje liczi?

A jaka jest cena liczi? Oczywiście zależy to od sklepu. Jednak prawda jest taka, że da się kupić je za kilkanaście złotych za kilogram jak jest promocja. Częściej jednak trzeba liczyć się z ceną ponad 20 złotych za kilogram. Czy to dużo, czy mało? W sytuacji, gdy jest to owoc sprowadzany z tak daleka, gdzie nie może dojrzewać już po zerwaniu, więc i czas transportu jest ważny, by owoce nie przyjechały za późno – nie jest to wygórowana opłata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *