Zakwas z buraków — gdzie kupić? Na co zwracać uwagę kupując zakwas z buraków?

Sok z buraka w słoiku

Jednym z bardziej znanych, ale niedocenianych produktów spożywczych o właściwościach prozdrowotnych jest zakwas buraczany. Najczęściej kojarzony jest on z okresem Bożego Narodzenia i wigilijnym barszczem, jednak warto po niego sięgać nie tylko w czasie świąt. Dlaczego zakwas buraczany jest tak zdrowy? Na co zwracać uwagę, gdy się go kupuje i gdzie najlepiej szukać wysokiej jakości zakwasu z buraków?

Gdzie kupić zakwas z buraków?

Zakwas z buraków to jeden z popularniejszych produktów stosowany w przemyśle spożywczym, dzięki czemu dostępny jest on praktycznie w każdym sklepie. Znalezienie go nie powinno więc być wielkim problemem, zwłaszcza teraz, gdy od pewnego czasu trwa moda na zdrową i ekologiczną żywność. Najczęściej szuka się go w sklepach stacjonarnych, ale zakwas z buraków kupisz nawet online, np. na spichlerz-zdrowia.pl. Pomimo rosnącej świadomości społeczeństwa względem zdrowego stylu życia, mało kto wie, jak wiele wartości odżywczych, pozytywnie wpływających na nasz organizm niesie ze sobą ten produkt.

podobne:  Jakie szczepienia są obowiązkowe, a jakie zalecane przed podróżą do Afryki?

Jakie są wartości odżywcze w zakwasie z buraków?

Najczęściej zakwas z buraków stosowany jest jako składnik zup, zwłaszcza barszczu, ale zarówno jego zastosowanie, jak i właściwości także prozdrowotne są znacznie szersze. Jest tak dzięki bogactwu wartości odżywczych, witamin i minerałów. Najważniejsze mikroelementy, jakie się w nim znajdują to lit, kobalt, żelazo, potas, kwas foliowy, magnes oraz fosfor. Z witamin warto wymienić tu choćby witaminę A, C, E, B6 oraz K. Zakwas buraczany to prawdziwa bomba zdrowotna, dlatego warto po niego sięgać nie tylko od święta. Nie trzeba go też dodawać do innych potraw i z powodzeniem można pić prosto ze szklanki.

Jakie właściwości zdrowotne ma zakwas buraczany?

Dzięki zawartym w zakwasie buraczanym witaminom i minerałom wykazuje on szerokie właściwości prozdrowotne. Obniża ciśnienie krwi, działa uspokajająco i relaksująco, wspomaga koncentrację i pamięć, a także obniża poziom złego cholesterolu. Jednym z najczęściej przytaczanych wartości są także te przeciwnowotworowe. Dzięki zawartej w burakach betaninie zakwas buraczany przyczynia się do opóźnienia rozrostu komórek rakowych.

Jako że ma on w sobie wiele antyoksydantów (przeciwutleniaczy), zapobiega i pomaga leczyć wiele chorób. Dodatkowo działa krwiotwórczo, dzięki czemu wspiera w leczeniu anemii. Wzmacnia też kości, sprzyja krzepliwości, a także reguluje funkcje wielu narządów, w tym wątroby. Wpływa również na budowanie odporności organizmu, chroniąc przed przeziębieniami i grypą, a w połączeniu z czosnkiem stanowi doskonały naturalny antybiotyk.

podobne:  Na czym polega dieta ketogeniczna?

Wykorzystywany jest także w kosmetyce, działając korzystnie szczególnie na cerę, nadając jej zdrowych rumieńców i świeżości. W przypadku sportowców wykorzystywany jest jako naturalny energetyk, a także stosuje się go jako sposób na odchudzanie. Ma też właściwości detoksacyjne, przywracając organizmowi właściwą równowagę kwasowo-zasadową.

Na co zwrócić uwagę, kupując zakwas z buraka?

Po pierwsze zakwas z buraka to nie to samo co sok z buraka. Te dostępne w sklepach zazwyczaj są dość mdłe w smaku i mają niewiele wartości odżywczych. Najzdrowsza forma zakwasu buraczanego to ten robiony całkowicie naturalnie, bez pasteryzacji, konserwantów, barwników i innych dodatków, które między innymi mają za zadanie poprawić smak. Prawdziwy zakwas ma ostry i orzeźwiający aromat i powstaje w procesie kiszenia buraków za sprawą fermentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *