Jak długo żyje się z boreliozą? Czy można wyleczyć boreliozę?

Kleszcz

Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze, trudną w diagnozowaniu oraz leczeniu. W tym wypadku ważna jest przede wszystkim profilaktyka, a także bardzo szybka reakcja w sytuacji, gdy podejrzewasz, że doszło do zakażenia. Dlatego sprawdź, jakie są objawy boreliozy, a także jak przebiega diagnozowanie i leczenie.

Borelioza – objawy

Borelioza to wieloukładowa choroba, w przypadku której do zakażenia dochodzi na skutek ukłucia kleszcza. Dobra wiadomość jest taka, że nie każdy kontakt z kleszczem musi się w ten sposób zakończyć – zakażenie następuje nie wcześniej niż po 24-48 godzin po wkłuciu. Jeśli szybko zauważysz tego pasożyta i co ważniejsze, prawidłowo go usuniesz, ryzyko zakażenia boreliozą jest niskie.

Najczęściej, gdy do tego dojdzie, na skórze pojawia się rumień. Ma on postać czerwonego okręgu z centralnymi, bladymi przejaśnianiami, przy czym sam znika po ok. 4 tygodniach. Niestety, nie w każdym przypadku pojawiają się takie zmiany skórne, ponadto często są one lekceważone, przypisywane ukąszeniom innych owadów.

podobne:  Jak długo żyje się z boreliozą? Diagnoza, leczenie boreliozy

Innymi objawami skórnymi jest sino-czerwone zabarwienie dolnych kończyn, a także powstawanie stwardnień, owrzodzeń. Borelioza atakuje serce, stawy oraz układ nerwowy, dlatego objawy mogą występować także w wyniku zaburzeń tych narządów. W praktyce jednak przebieg choroby u każdego pacjenta może być inny, a objawy widoczne dopiero po kilku latach od zakażenia. Dlatego najważniejsze jest prawidłowe postawienie diagnozy.

Jak zdiagnozować boreliozę?

Boreliozę zdiagnozujesz w specjalistycznych placówkach medycznych (np. Wielkoszynski.pl), które wykonują w tym celu test EliSpot lub EliSpot 2. Umożliwia on wykrycie antygenów specyficznych dla boreliozy, przy czym minimalizuje ryzyko uzyskania wyników fałszywie ujemnych (sprawdza się to na podstawie żywotności i zdolności reakcji limfocytów, aby uzyskać pewność, że odpowiednio zareagują na kontakt z antygenami krętka).

Oprócz tego można przeprowadzić dwustopniowy test serologiczny. W pierwszej kolejności pacjent przechodzi przez test metodą ELISA, który wykrywa przeciwciała w klasie IgM i IgG. Może on jednak dawać wyniki fałszywie dodatnie, dlatego dodatkowo należy przeprowadzić test metodą Western blot. Przed wykonaniem testów, lekarze przeprowadzają wywiad z pacjentem, a także analizują objawy kliniczne.

podobne:  Jak długo żyje się z boreliozą? Diagnoza, leczenie boreliozy

Przebieg leczenia boreliozy – czy można ją wyleczyć?

Niezależnie od stadium choroby, w leczeniu boreliozy stosuje się antybiotykoterapię. Trwa ona najczęściej od 21 do 28 dni, w specyficznych przypadkach podawanie antybiotyków może trwać dłużej. Ta forma leczenia ma najwyższą skuteczność we wstępnej fazie choroby, więc znowu wracamy do tego, co najważniejsze, czyli szybka i prawidłowa diagnoza.

A czy borelioza jest uleczalna? Szacuje się, że w ok. 90% przypadków tak. Skuteczność leczenia będzie zależna m.in. od stanu pacjenta, czy indywidualnej odporności organizmu. I, po raz kolejny musimy to napisać, trafnego rozpoznania objawów, dlatego nie można ich lekceważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *